Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na liście obecnie są 62 nazwiska. To m.in. prezydenci Poznania, Gdańska, Gdyni, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia, Sopotu i Tychów. Do tego marszałkowie mazowiecki i pomorski, radni sejmików, przewodniczący rad miast. Samorządowcy otwarcie popierają protesty kobiet po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa aborcyjnego.

„Mamy dość dzielenia ludzi, niszczenia wspólnot, zarówno tych lokalnych, które codziennie budujemy z mieszkańcami, jak i naszej wspólnoty narodowej. Mamy dość państwa, które zamiast chronić i pomagać, zmusza do wyjścia na ulice miliony osób w szczycie pandemii! Polki i Polacy ryzykują własnym bezpieczeństwem, aby bronić swoich podstawowych praw. Praw, które są nam systematycznie odbierane. W ich miejsce wprowadzany jest fundamentalizm i »jedyna słuszna ideologia państwa PiS«” – czytamy w oświadczeniu samorządowców.

„Po 27 latach przestało w Polsce obowiązywać prawo aborcyjne. Nie ma naszej zgody na skazywanie kobiet na tortury. Nie ma zgody na koszmar matek, które będą zmuszane rodzić istoty niezdolne do samodzielnego życia i patrzeć na ich powolne umieranie. Albo natychmiastowe. Albo na cierpienie. Kobiety, jesteśmy z Wami!” – piszą. „Polskie kobiety chcą i mają prawo żyć godnie i decydować o sobie. Kobiety potrafią budować, potrafią działać ponad podziałami, ale potrafią także niezłomnie walczyć o swoje prawa. Dziś wszyscy jesteśmy kobietami!”.

Wśród sygnatariuszy odezwy znaleźli się lubuscy samorządowcy: Konrad Antkowiak, burmistrz Wschowy, Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego, Paweł Jagasek, burmistrz Kożuchowa, oraz Anna Michalczuk, wicestarosta powiatu Żagańskiego, Elżbieta Anna Polak, marszałek lubuska, Anna Synowiec, radna sejmiku lubuskiego.

„Nie ma zgody na Trybunał Konstytucyjny, który każe rodzić kobietom pomimo ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. To po prostu nieludzkie, cyniczne uderzenie w fundamentalne prawa kobiet!” – skomentowała na FB marszałek Polak.

 CZYTAJ TAKŻE: Pro-lifer i radny PiS: Nie rozumiem ich gniewu, nie akceptuję ataków na Kościół

CZYTAJ TAKŻE: Morze zielonogórzan na proteście przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Znicze pod kurią i biurami posłów PiS [ZDJĘCIA]

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.