Polska zamiast bawić się w jakieś dyplomatyczne gierki, powinna z pomocy Niemiec skorzystać, bo to jest ważne dla obywateli w czasie pandemii - mówi Adam Bodnar. Rzecznik praw obywatelskich weźmie udział w Konwencie Marszałków w Zielonej Górze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gospodarzem Konwentu Marszałków RP co pół roku jest inne województwo. Lubuskie objęło prezydencję w lipcu. Odbyły się już dwa konwenty, w Lubniewicach i Zielonej Górze. Oba na żywo. Trzeci, z powodu rosnącej pandemii koronawirusa, odbędzie się w trybie online. Obrady konwentowe (czwartek, 26 listopada) można oglądać w sieci na stronie lubuskie.pl.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Główne tematy konwentu to fundusze europejskie, pandemia koronawirusa i służba zdrowia, przemoc w czasie lockdownu.

Konwent odbywa się w ważnym momencie. Polski rząd chce zawetować budżet Unii Europejskiej, w Unii i w kraju wrasta zagrożenie pandemią, nie cichną protesty kobiet po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Adam Bodnar
Adam Bodnar  Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

- Dyskusja na temat funduszy unijnych jest dla mnie całkowicie niezrozumiała, my jesteśmy w UE po to, aby osiągać cywilizacyjną zmianę. Jeżeli wymieniamy Unię w kontekście naszych najlepszych lat w historii to nie możemy tego zmarnować. Musimy to kontynuować. Korzystać z możliwości, jakie dają nam fundusze unijne, najdłużej jak to możliwe. Każdy samorządowiec doskonale wie po co i dlaczego są te unijne pieniądze potrzebne - komentował na konferencji poprzedzającej listopadowy konwent Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

- Weto polskiego rządu nas zaskakuje i dobija. Nie ma nic wspólnego z głosem samorządów. Bardzo potrzebujemy tych środków w nowej perspektywie. W żadnym wypadku nie można powiedzieć, że nam nie zależy. Bardzo zależy - tłumaczy marszałek lubuska Elżbieta Polak, gospodarz konwentu.

Obok RPO w konwencie wezmą m.in udział Jerzy Owsiak, prezes WOŚP, wiceministrowie Małgorzata Jarosińska-Jedynak i Waldemar Buda z resortu funduszy i polityki regionalnej, Tomasz Gibas z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, dr hab. Barbara Remberk, konsultant krajowy w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz dyrektorzy szpitali z Zielonej Góry i Gorzowa. Zaproszeni zostali minister zdrowia i szef NFZ.

Pandemia i niemiecka pomoc

- Na konwentach wciąż zajmujemy się ochroną zdrowia. Nie da się jej pominąć, nie możemy zamiatać tych problemów pod dywan. Przed nami kolejna odsłona pandemii z tworzonymi szpitalami tymczasowymi - zapowiada marszałek Polak.

Konwent Marszałków w Zielonej Górze, 24 września 2020 r.
Konwent Marszałków w Zielonej Górze, 24 września 2020 r.  fot. Władysław Czulak

Marszałek zwróciła się do premierów Brandenburgii i Saksonii z prośbą o konkretną pomoc medyczną w walce koronawirusem. Rząd podszedł do tego z rezerwą.

- Jeśli się zmagamy z pandemią, to powinniśmy korzystać z oferowanej pomocy. Jeśli władze Niemiec ją zaproponowały, to Polska zamiast bawić się w jakieś dyplomatyczne gierki, powinna z tej pomocy skorzystać, bo to jest ważne dla obywateli - komentuje Adam Bodnar. - Takie inicjatywy są dla mnie ważne z wielu względów. Pokazują, jakich porozumień szukają samorządy i jakich dróg potrzebują w rozmowach z władzą centralną.

- Cieszy, że budowana jest współpraca między województwami a landami. Bliskość granicy powoduje, że nie zastanawiamy się nad wielką polityką, a po prostu jak sobie pomóc w dostarczeniu sprzętu medycznego i dostępności miejsc w szpitalach. Ratowanie ludzkiego życia jest teraz najważniejsze. Nie ma województwa, które może powiedzieć, że u nas jest wszystko w porządku i dajemy sobie doskonale radę - tłumaczy Bodnar.

Rzecznik praw obywatelskich na konwencie zamierza przedstawić stan przestrzegania praw kobiet oraz problemów przemocy i agresji w czasie lockdownu. - Do przemocy w Polsce podchodzimy nadmiernie ideologicznie. A jak się pojawia ideologia, to trudniej o normalną i racjonalną dyskusję oraz rozwiązywanie konkretnych problemów.

CZYTAJ TAKŻE: Lubuska marszałek chce pomocy od Niemiec. Napisała do premierów Brandenburgii i Saksonii

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem