Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szczepienia najstarszych osób ruszą 25 stycznia. W piątek ruszyły zapisy dla osób powyżej 80. roku życia, a za tydzień rozpoczną się dla grupy +70.

W Zielonej Górze resort zdrowia wyznaczył 19 punktów szczepień. W piątkowy poranek przeżyły oblężenie, mimo że rejestrować się można było także telefonicznie.

- O Jezu, co tu się działo - mówią nam pielęgniarki.

Bardzo szybko miejsca wyczerpały się w przychodni "Sanus" przy ul. Wyszyńskiego. Seniorki, które przyszły zapisać się na szczepienie koło południa, zostały odprawione z kwitkiem. Nie rozumiały, dlaczego nie mogą chociaż wpisać się na listę.

"Dostaliśmy bardzo małą liczbę szczepionek. Nie ma miejsc. Nie wiadomo, kiedy będą następne" - usłyszały od pielęgniarki.

W przychodni dowiedzieliśmy się, że na listę wpisano ok. 250 osób. Kolejka jest już zajęta do połowy marca. 

- Mamy dostawać tylko 30 szczepionek tygodniowo - usłyszeliśmy od pracownic przychodni.

Termin na luty

Stanisław Polak ma 85 lat. Od rana dzwonił do przychodni przy ul. Chopina 21. Telefon był cały czas zajęty. Przed godz. 11 poszedł do przychodni.

- W środku było dużo ludzi, ale rejestracja przebiegała sprawnie. Niektórzy mieli problemy, bo trzeba było podać swój PESEL i numer telefonu. Ja byłem przygotowany, miałem na karteczce zapisane dane swoje i żony - opowiada.

Pan Stanisław czekał w kolejce pół godziny, żeby zarejestrować siebie i żonę - Od razu po zarejestrowaniu dostałem smsa, że będę zaszczepiony 10 lutego o godz. 15:15 w tej samej przychodni przy ul. Chopina. Żona będzie miała szczepienie 15 minut później - mówi.

ZOBACZ TEŻ: Kalendarz szczepień na COVID. Sprawdź, gdzie się zaszczepić w Zielonej Górze i innych miastach

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.