Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Potok Sucha to w zdecydowanej większości dziki, malowniczo meandrujący ciek – tłumaczy Maciej Boryna, regionalista, przyrodnik, pracownik urzędu miasta w Szprotawie. Cieszy się, że władze miasta zgodziły się w zeszłym roku, by wokół potoku utworzyć zespół krajobrazowo-przyrodniczy o tej samej nazwie.

– Potok wypływa w okolicy pomnika przyrody, głazu narzutowego Flins koło miejscowości Długie, przepływa przez obszar Natura 2000 pod wsią Borowina i wpada do rzeki Szprotawy przy wsi Sucha Dolna. Na pewnym odcinku zamienia się w potok górski o kamiennym dnie z wystającymi głazami. To wyróżnia go na Równinie Szprotawskiej – opowiada Boryna.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wokół potoku Sucha utworzono w 2019 r. Szprotawa chce go rozwijać dla mieszkańców i turystówZespół przyrodniczo-krajobrazowy wokół potoku Sucha utworzono w 2019 r. Szprotawa chce go rozwijać dla mieszkańców i turystów mat. prasowe

Problem w tym, że obecnie nabrzeża potoku są trudno dostępne. To jednak w niedalekiej przyszłości ma się zmienić. Gmina prowadzi rozmowy z nadleśnictwem, by w rejonie utworzyć punkt turystyczno-dydaktyczny, zainwestować w drobną infrastrukturę.

– Powstanie opracowanie prezentujące walory przyrodnicze i kulturowe Potoku Sucha, zostanie wytyczony szlak dydaktyczny oraz trasa rowerowa wraz z parkingiem dla samochodów – wylicza Boryna, który projektował zespół przyrodniczo-krajobrazowy z Janem Ryszawym.

Zakłada, że wielką atrakcją będzie wyczynowe kajakarstwo zwałkowe. – Choć uzależnione od stanu wody – przyznaje przyrodnik.

Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy, mówi, że gmina na północ od miasta chce stworzyć alternatywę dla świetnie rozwijającej się na południu popularnej Pętli Bobrowickiej.

– W otoczeniu zespołu mamy pomniki przyrody i zabytki, jak choćby legendarny „Dąb Śniadaniowy” czy Pałac Borowina. Czynimy równoległe starania o budowę ścieżki rowerowej, która w Stypułowie połączy nas z siecią nowosolską – wyjaśnia Gąsik.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.