Epidemia koronawirusa. Nowe rozporządzenie polskiego rządu zwalnia dodatkowe grupy zawodowe z obowiązku kwarantanny i zakazu korzystania z hoteli. Zaszły też zmiany w kolejności szczepień.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zmienione przepisy obowiązują od soboty. Z obowiązku kwarantanny przy powrocie do Polski (chodzi o transport samolotowy, kolejowy i autobusowy) zwolnione zostały dwie kolejne grupy. Pierwsza to wszystkie osoby posiadające negatywny wynik testu na koronawirusa, o ile wykonany on został najpóźniej dwa dni przed przekroczeniem granicy. Druga - to członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych, członków sztabu szkoleniowego, lekarzy, fizjoterapeutów i sędziów sportowych, powracających do kraju z międzynarodowych zawodów organizowanych przez międzynarodową albo europejską federację sportową.

Kolejne zmiany dotyczą korzystania z hoteli w ramach działalności służbowej. Do grona m.in. maszynistów, posłów, pracowników lotnisk, adwokatów i policjantów dołączyły trzy grupy zawodowe: dziennikarze (na podstawie legitymacji prasowej), sędziowie sportowi i osoby przeprowadzające kontrole antydopingowe oraz pracownicy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Modyfikacjom uległy też zasady szczepień. Do etapu zerowego dodano osoby zatrudnione w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Zaś do pierwszego etapu szczepień dopisano:

 • pacjentów hospicjów domowych, osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, a także przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku;
 • osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: a) dializowane, b) z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, c) w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej, d) po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów;
 • osoby zatrudnione w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, w interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym;
 • strażników straży gminnej (miejskiej).

ZOBACZ TEŻ: Znani Lubuszanie o szczepieniach na covid: "Koronawirus nas zamknął, szczepionka uwolni, uwierzcie w naukę"

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Bardzo cwane zagranie PiS-u: niby przesunęli chorych przewlekle (grupa 1B) przed prokuratorów (grupa 1C), ale tak naprawdę zawęzili maksymalnie chorych przewlekle (nieliczne przypadki) a prokuratorzy zaraz po tych nielicznych przypadkach, czyli bardzo szybko. Tymczasem jakie jest uzasadnienie medyczne, że prokurator ma być szczepiony przed chorym przewlekle na serce, płuca i inne choroby nieujęte w grupie 1B, które świat medyczny uznaje za zwiększające ryzyko śmierci lub ciężkiego przechorowania koronawirusa???!!! Przecież lista chorób przewlekłych już była a teraz, pod płaszczykiem przesunięcia do przodu, praktycznie je wykasowano, zostawiając nieliczne przypadki.
  @73myslacy18
  no i Straż Miejska czy tez Gminna. Porażka
  już oceniałe(a)ś
  0
  0