W najnowszym krajowym rankingu liceów miesięcznika "Perspektywy" najwyższe miejsce spośród zielonogórskich szkół zajęło I LO. W zestawieniu techników rewelacyjnie wypadło CKZiU nr 1, czyli popularna "Budowlanka".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ranking polskich liceów i techników jest publikowany raz do roku przez branżowe pismo "Perspektywy". Zestawienie prowadzone jest od ponad 20 lat, filtruje ponad tysiąc polskich szkół. Kapituła ocenia je podług trzech kryteriów: osiągnięć na olimpiadach przedmiotowych (30 proc.), wyników matur z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.) i wyników matur z przedmiotów dodatkowych (45 proc.).

Najlepsze licea

Najnowszy ranking 2021 opublikowany został 27 stycznia. Wśród liceów najwyżej oceniono w nim warszawskie XIV LO im. Stanisława Staszica. Na podium znalazły się jeszcze Uniwersyteckie LO w Toruniu i XII LO w Szczecinie.

Spośród lubuskich szkół najlepiej wypadło Społeczne LO w Żarach (76. miejsce w kraju). Niedaleko za nim uplasowały się I LO im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze (92. miejsce) i I LO im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie (100. miejsce).

W drugiej setce odnajdziemy II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie i Katolickie LO im. Jana Pawła II w Żarach. W trzeciej natomiast dwa zielonogórskie licea: IV LO im. Eugeniusza Horbaczewskiego i V LO im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Pełny ranking lubuskich liceów można zobaczyć na stronie "Perspektyw". Poniżej pierwsza dwudziestka zestawienia:

Ranking Perspektyw 2021. Pierwsza '20' najlepszych lubuskich liceów
Ranking Perspektyw 2021. Pierwsza '20' najlepszych lubuskich liceów  PERSPEKTYWY 2021

Najlepsze technika

W tym samym czasie "Perspektywy" opublikowały też ranking techników. Wśród nich najwyższe oceny zdobyło Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie, a za nim Technikum nr 7 w Nowym Sączu i  Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (Kleszczów to najbogatsza gmina w Polsce, co zawdzięcza rozległemu kompleksowi energetycznemu PGE).

W woj. lubuskim najwyżej ocenione zostało Technikum nr 1 w Zielonej Górze, czyli popularna "Budowlanka" (19. miejsce w kraju). Wysoko uplasowało się także Technikum nr 3 w Żarach (25. miejsce)

Dopiero daleko za nimi odnajdziemy Technikum nr 7 w Gorzowie (101. miejsce), Technikum ZST im. Jana Pawła II w Zbąszynku (126. miejsce) i Technikum nr 3 w Zielonej Górze (144. miejsce).

Ranking lubuskich techników także dostępny jest na stronie "Perspektyw". Pierwsza dwudziestka wygląda następująco:

Ranking Perspektyw 2021. Pierwsza '20' najlepszych lubuskich techników
Ranking Perspektyw 2021. Pierwsza '20' najlepszych lubuskich techników  PERSPEKTYWY 2021

Porównaj wyniki z zeszłorocznym rankingiem: Ranking "Perspektyw" 2020. Które licea i technika w Lubuskiem uczą najlepiej?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A szkoły w Nowej Soli jak zwykle w cieniu. A starostwo tak chlubi się liceum i elektrykiem. Oj trzeba w tym chwaleniu posypać głowy popiołem.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1