Po publikacji uzasadnienia wyroku Trybinału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji Polacy i Polki znów wychodzą na ulice, by głośno powiedzieć "nie". W Zielonej Górze protest rozpocznie się w czwartek o godz. 17 na placu przed filharmonią.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Trybunał Konstytucyjny uzasadnienie wyroku opublikował w środę po południu, niedługo potem wpisany został do Dziennika Ustaw. Tym samym w Polsce niemal całkowicie zabroniono aborcji. Jest ona dopuszczalna jedynie w przypadku, gdy:

 • ciąża stanowi zagrożenie życia lub zdrowia matki;
 • ciąża powstała w wyniku gwałtu, kazirodztwa lub pedofilii.

Upolityczniony za rządów PiS TK za niezgodne z konstytucją uznał przerywanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Polki będą zmuszone rodzić dzieci, choćby te miały umrzeć zaraz po narodzinach.

Publikacja wyroku wywołała kolejną falę ogólnopolskich protestów. Mieszkańcy największych polskich miasta na ulice wyszli już w środę.

W czwartek do Strajku Kobiet dołączy ponownie Zielona Góra. Protest rozpocznie się o godz. 17 na placu przed filharmonią.

Przypomnimy, zielonogórzanie tłumnie brali udział w protestach już na przełomie października i listopada ub. roku, kiedy TK ogłosił wyrok. W tych najgłośniejszych udział brało ok. dwóch tysięcy mieszkańców. 

CZYTAJ TEŻ: Strajk Kobiet. Już nie jesteśmy barankami, niech Kaczyński spłonie [ROZMOWA]

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  8*
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  Czwartek czy piątek, czytajcie, co piszecie ...
  już oceniałe(a)ś
  1
  1