Żołnierze z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego ćwiczą na poligonie strzelanie, patrolowanie i ewakuację rannych. Manewry przygotowują jednostkę do misji w Afganistanie
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ćwiczenia na poligonie w lubuskim Wędrzynie są certyfikowane. Odbywają się według procedur NATO. - Są realizowane w ramach przygotowań do XIV zmiany PKW Resolute Support Mission Afganistan - informuje kapitan Joanna Nowakowska z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (w skład "Czarnej dywizji" wchodzi 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy).

Poligon w Wędrzynie, luty 2021 r. Ćwiczenia żołnierzy 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Sulechowa przed misja w Afganistanie.
Poligon w Wędrzynie, luty 2021 r. Ćwiczenia żołnierzy 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Sulechowa przed misja w Afganistanie.  Fot. Kpt. Joanna Nowakowska/11 LDKPanc.

- Podczas certyfikacji oceniamy całokształt czynności. Najważniejsze jest, aby plutony były zgrane, a ich żołnierze potrafili wykonywać zadania, które mogą napotkać w rejonie misji. Zwłaszcza że szkolenie, które teraz odbywamy, różni się diametralnie od tego, co robimy na co dzień jako przeciwlotnicy. Mamy świadomość, że nie wszyscy żołnierze byli już wcześniej na misji i niektóre z zadań wykonują po raz pierwszy. Przed nami jeszcze w marcu certyfikacja narodowa, która da nam odpowiedź czy jesteśmy gotowi do misji” - wyjaśnia podpułkownik Sławomir Malik z 4pplot.

Manewry potrwają dwa tygodnie. Procedur i technik ochrony typu „Guardian ANGEL” (Anioł stróż) oraz identyfikacja zagrożeń typu „Green on blue” uczą lubuskich żołnierzy m.in komandosi z Lublińca.

Żołnierze przechodzą trening strzelecki w sytuacjach zagrożenia. Symulują ewakuację rannych z uszkodzonych pojazdów czy obronę przed atakiem na bazę wojskową.

CZYTAJ TAKŻE: W mieście i na dnie jeziora. Saperzy z Czarnej Dywizji rozbroili tysiące bomb i pocisków

CZYTAJ TAKŻE: Zima i mróz trzyma, a nurek z Czarnej Dywizji schodzi 15 metrów pod wodę [ZDJĘCIA]

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem