Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Lubuskie Wawrzyny mają już ponad ćwierć wieku. Narodziły się w zielonogórskiej bibliotece Norwida. Pierwszy, w dziedzinie literatury, wręczono w 1994 r.  W następnych latach doszły nagrody naukowe i dziennikarskie. To dziś najważniejsze wyróżnienia w trzech dziedzinach w woj. lubuskim.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

W czwartek 25 lutego podczas gali w bibliotece Norwida poznaliśmy tegorocznych laureatów. Uroczystość wyglądała inaczej, jej przebieg dyktowały rygory sanitarne. Bez masek byli tylko prowadzący galę. Trzykrotnie wymieniała się publiczność, wawrzyny, dyplomy i statuetki „Srebrnych piór” laureaci nie odbierali z rąk przedstawicieli jury, a z przygotowanego stolika.

Literacki „Lubuski Wawrzyn 2020” za prozę dostał Krzysztof Fedorowicz za powieść „Zaświaty”, zielonogórski pisarz i winiarz. – To opowieść o nieuchronności przemijaniu, prawdzie mądrości i trwania – napisał o książce prof. Marian Kisiel. Bohaterem powieści Fedorowicza jest August Grempler, historyczny legendarny przedsiębiorca, znawca i producent win, człowiek, który „umrzeć nie może, bo jest świadkiem historii”.

Fot. Władysław Czulak / Agencja Gazeta

W dziedzinie poezji Wawrzyn przyznano Czesławowi Markiewiczowi za tomik „Tropy”. Wieloletni publicysta Radia Zachód pisze „po różewiczowsku”, odkrywa biografie swoich bliskich – zauważyło jury. – O poezji mógłbym mówić godzinami. W Radiu Zachód nie powiem nic, bo radio zajmuje się wysyłaniem dziennikarzy na demonstracje, by robili materiały dla policji i prokuratury – mówił Markiewicz.   

Lubuski Wawrzyn naukowy przypadł Dariuszowi  Aleksandrowi Rymarowi, historykowi i szefowi Archiwum Państwowego” za książkę „Przegrałem jak żołnierz”, biografię polityczną regionalnego pisarze Zdzisława Morawskiego.

Lubuski Wawrzyn Dziennikarski otrzymała Maja Sałwacka z zielonogórskiej „Wyborczej” m.in. za wstrząsający reportaż „Śmierć w domu spokoju” w Dużym Formacie. Jego bohaterami byli cierpiący i wołający o pomoc  ludzie z zielonogórskiego Domu Kombatanta. – To dziennikarstwo, które przebija się w czasach banału, sloganu, uproszczonej i powierzchownej kultury selfie. Wyróżnia się dociekliwością, poruszaniem ważnych tematów, rzetelnością – mówiła prof. Jolanta Chwastyk-Kowalczyk, medioznawca  z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przewodnicząca kapituły w dziedzinie dziennikarstwa.

Fot. Władysław Czulak / Agencja Gazeta

Podczas gali literackie dyplomy honorowe za całokształt twórczości literackiej odebrali Krystyna Caban i Eugeniusz Kurzawa. Dyplom za walor edytorski książki Stanisława Janicka za „Bajdurki Gorzowskie”.  Nagrodę rektora UAM za najlepszą książkę popularnonaukową otrzymała czwórka autorów: Krzysztof Gajda, Paweł Czechowski, Ryszard Orzechowski i Robert Rektor. Młodzi badacze opracowali „Atlas rozmieszczenia motyli dziennych parków krajobrazowych województwa lubuskiego”.

Dyplom dla wyróżniającego się młodego dziennikarza (nagroda "Gazety Lubuskiej") dostał Piotr Kuśnierz z Radia Zachód za dziennikarstwo interwencyjne.

Dyplomy za całokształt twórczości  dziennikarskiej odebrali Andrzej Flügel ("Gazeta Lubuska"), Grażyna Walkowiak i Konrad Stanglewicz, oboje z Radia Zachód.

- Z naszym niezależnym dziennikarstwem chyba nie jest tak źle, skoro z mównicy sejmowej poświęcił mu uwagę premier Morawiecki – ironizował Stanglewicz. – Pracę zaczynałem w reżimowym radiu w epoce schyłkowego Gierka, kończyłem pracę również w reżimowym radiu, mam nadzieję, że w okresie schyłkowym.

CZYTAJ TAKŻE: Największe marzenie profesora Dawida Murawy? Zoperować wszystkich, żeby nie było kolejki. To się da zrobić [REPORTAŻ MAI SAŁWACKIEJ]

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego Zielona Góra nie ma komory hiperbarycznej? Miasto blokuje inwestycję

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.