Potrzebne jest zagospodarowanie terenu Zielonej Góry w sposób racjonalny pod względem przestrzennym i architektonicznym. Chodzi o wskazanie miejsc na budownictwo wielorodzinne z inwestycjami w szkoły, rozplanowaniem dróg, uzbrojeniem terenu. Nie może być tak jak w Łężycy, gdzie jedna istniejąca droga jest zakorkowana, a osiedle jest praktycznie bez usług - pisze Marcin Pabierowski, przewodniczący klubu KO w radzie miasta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

W naszym plebiscycie Supermiasta i Superregiony 2040 zapraszamy do spojrzenia na Zieloną Górę w perspektywie najbliższej pięcioletniej i tej dłuższej, 10 i 20-letniej. Wybiegnijmy w przyszłość. W jakim mieście chcielibyśmy żyć, pracować, uczyć się i leczyć, gdy kalendarz wskaże 2040 r. Jedno jest pewne, to już będzie inna Zielona Góra. Wiemy to po doświadczeniach pandemii, po znakach, jakie zostawiły po sobie w czasie pandemii koronawirusa służba zdrowia, gospodarka i oświata. Wiemy po zapowiedziach płynących z Unii Europejskiej, stawiającej sprawy jasno: potrzebna jest walka z kryzysem klimatycznym, wykorzystanie nowych technologii i ochrona środowiska ujęta pod wspólnym mianownikiem Zielonego Ładu.

W piątek opublikowaliśmy artykuł Szymona Płóciennika, dziennikarza zielonogórskiej "Wyborczej". Opisał w nim swoje propozycje wyzwań. Dziś przedstawiamy wyzwania dla Zielonej Góry, które wybrał Marcin Pabierowski - radny Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący klubu KO w radzie miasta.

Marcin Pabierowski
Marcin Pabierowski  fot. Anna Kraśko

Siedem wyzwań Zielonej Góry. Wybór Marcina Pabierowskiego

Przede wszystkim dziś miasto nie ma żadnego planu działania, dokładnej analizy rozwojowej. Pewne rzeczy zostały zrobione, takie jak połączenie miasta z gminą, wydany został fundusz połączeniowy, wymieniono autobusy na elektryczne. Ale miasto potrzebuje strategii rozwoju 2030.

Potrzebne jest określenie strategicznych celów głównych rozwoju miasta. Potrzebna jest analiza silnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń rozwojowych miasta.

Jakie wyzwania stoją przed nami?

1. Spójność terytorialna. Tego nam brakuje. Potrzebne jest zagospodarowanie terenu Zielonej Góry w sposób racjonalny pod względem przestrzennym i architektonicznym. Chodzi o wskazanie miejsc na budownictwo wielorodzinne z inwestycjami w szkoły, rozplanowaniem dróg, uzbrojeniem terenu. Nie może być tak jak w Łężycy, gdzie jedna istniejąca droga jest zakorkowana, a osiedle jest praktycznie bez usług.

2. Stworzenie komunikacji aglomeracyjnej z koleją aglomeracyjną. O tym powinien myśleć prezydent i przygotować miasto do takiego wyzwania. Powinniśmy wiedzieć, kiedy będzie kolej, ile to kosztuje, prezydent powinien przygotować harmonogram realizacji.

3. Skoordynowanie prac np. przy lokalizacji centrum logistyczno-dystrybucyjnego. Takich prac brakuje. Wciąż nie wykorzystujemy swojego dobrego położenia. Mamy tranzytowe położenie, przy drodze ekspresowej S3, blisko jest port lotniczy w Babimoście.

4. Opracowanie strategii rozwoju miasta i studium. Chodzi o takie zaplanowanie zabudowy, aby wykorzystać potencjał położenia miasta w związku z dostępnością do rzeki. Prezydent nic o tym nie mówi, nie powstają żadne strategiczne dokumenty, koncepcje zagospodarowania terenu, dróg, infrastruktury.

5. Wyznaczenie w mieście przestrzeni na realizację budynków wysokościowych o wysokości powyżej 55 m. Musi to być element większych założeń i całości urbanistycznej. Chodzi o rozwiązanie problemu "starej" już dzielnicy wysokościowej przy ul. Bohaterów Westerplatte, analizę układu komunikacyjnego, budowę przejść podziemnych, lokalizację w mieście przyszłościowej strefy CITY.

6. Opracowanie planów miejscowych, wykorzystanie lokalizacji terenów po byłym Zastalu z mądrym zaplanowaniem dostępu do komunikacji. Musimy zaplanować lokalizację usług związanych z centrum administracyjno-usługowo-konferencyjno-szkoleniowym. To projekt do realizacji na wiele lat, oferta dla inwestorów.

7. Wykorzystanie potencjału metropolitarnego miasta jako stolicy regionu. Należy to zrobić w oparciu o strategię, w której będą wyznaczone cele i metody ich realizacji. Trzeba zdefiniować problemy, przedstawić kierunki ich rozwiązania. Musimy zaplanować miasto, aby pozyskiwać środki europejskie w kolejnej perspektywie unijnej.

Wyzwania dla Zielonej Góry. Piszcie, zgłaszajcie propozycje

Ułóżmy listę siedmiu najważniejszych wyzwań Zielonej Góry do 2040 r. Zgłaszajcie swoje propozycje. Opisujcie, dlaczego są najważniejsze i co nam przyniosą. Najciekawsze opublikujemy.

Piszcie na:

supermiasta@lubuskie.agora.pl

lub

listy@zielona.agora.pl

Głosy zbieramy do 12 kwietnia. Potem ułożymy listę rankingową i zaczynamy wielki plebiscyt Supermiast i Superregionów.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

CZYTAJ TAKŻE: Supermiasta 2040. Mniej samochodów i betonu, mądre planowanie. Jakie są zielonogórskie wyzwania?

CZYTAJ TAKŻE: Superregion 2040: Zdrowie, praca, woda, przyroda. Szukamy siedmiu lubuskich wyzwań

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem