2,8 mln zł w postaci nagród wypłacił swoim podwładnym na koniec roku Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry - podała "Gazeta Regionalna". Część mieszkańców jest oburzona, bo włodarz miasta wielokrotnie mówił o potrzebie zaciskania pasa na czas pandemii koronawirusa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Janusz Kubicki przebił wszystkich" – donosi tabloid. Przypomina, że krytykowany i oskarżany przez niego o rozpasanie urząd marszałkowski na nagrody dla urzędników przeznaczył 541 tys. zł. 

Prezydent Zielonej Góry był znacznie hojniejszy. Na koniec ub. roku wypłacił swoim podwładnym w formie nagród aż 2,8 mln zł z ogonkiem. Dodatkowa gratyfikacja objęła wszystkie osoby zatrudnione w urzędzie miasta – łącznie 584 urzędników.

Najwyższe nagrody otrzymali zastępcy Kubickiego – Krzysztof Kaliszuk i Dariusz Lesicki. Obaj dostali po 11 tys. zł. Urząd prezydenta nie podał przy tym, na jaką nagrodę liczyć mogła Wioleta Haręźlak, wieloletnia wiceprezydentka miasta, która obecnie pełni tę funkcję nieformalnie (w styczniu 2020 r. Haręźlak została przewodniczącą sejmiku lubuskiego, zgodnie z prawem musiała zejść na niższe stanowisko w urzędzie – objęła fotel dyrektorski departamentu spraw społecznych). 

Przypomnijmy, Haręźlak to najhojniej opłacana urzędniczka w całym województwie. Z samej tylko posady w urzędzie miasta zarabia prawie tyle, co premier Mateusz Morawiecki (czytaj więcej: Ustawa kominowa w samorządach? Tej urzędniczce płacimy więcej niż premierowi).

CZYTAJ TAKŻE: Kubicki prosi mieszkańców o kasę na schronisko dla bezdomnych psów. Zapomniał, że sam je prowadzi

Wiceprezydenci Kaliszuk i Lesicki dodatkowe wynagrodzenie pobierają jako wykładowcy Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ich łączne zarobki w zeszłym roku wyniosły po 210 tys. zł na głowę.

Który wydział dostał najwyższe nagrody?

"Gazeta Regionalna" podała też łączną sumę nagród dla poszczególnych wydziałów wraz z liczbą zatrudnionych w nich pracowników. Po wyliczeniu średniej wychodzi, że najwięcej otrzymali zatrudnieni w departamencie prezydenta miasta (średnia nagroda 6,8 tys. zł), wydziale funduszy europejskich (średnia 6,3 tys. zł) oraz biurze informatyki (średnia 5,2 tys. zł).

Nagrody według wydziałów:

 • departament bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego – łącznie 184,2 tys. zł (39 pracowników, średnia 4,7 tys. zł);
 • departament dzielnicy Nowe Miasto – łącznie 85,9 tys. zł (17 pracowników, średnia 5,1 tys. zł);
 • departament edukacji i spraw społecznych – łącznie 457,4 tys. zł (99 pracowników, średnia 4,6 tys. zł);
 • departament finansowy – łącznie 357,9 tys. zł (73 pracowników, średnia 4,9 tys. zł);
 • departament przedsiębiorczości i gospodarki komunalnej – łącznie 194,5 tys. zł (38 pracowników, średnia 5,1 tys. zł);
 • departament inwestycji miejskich – łącznie 84,8 tys. zł (18 pracowników, średnia 4,7 tys. zł);
 • departament komunikacji społecznej – łącznie 48,1 tys. zł (12 pracowników, średnia 4 tys. zł);
 • departament organizacyjny – łącznie 284,5 tys. zł (61 pracowników, średnia 4,7 tys. zł);
 • departament prezydenta miasta – łącznie 102,6 tys. zł (15 pracowników, średnia 6,8 tys. zł);
 • departament rozwoju miasta – łącznie 509 tys. zł (104 pracowników, średnia 4,9 tys. zł);
 • departament zarządzania drogami – łącznie 212,3 tys. zł (43 pracowników, średnia 4,9 tys. zł);
 • wydział funduszy europejskich – łącznie 50,4 tys. zł (8 pracowników, średnia 6,3 tys. zł);
 • fundusz interwencyjny – łącznie 57,9 tys. zł (19 pracowników, średnia 3 tys. zł);
 • wydział komunikacji – łącznie 154,9 tys. zł (33 pracowników, średnia 4,7 tys. zł);
 • biuro informatyki – łącznie 25,8 tys. zł (5 pracowników, średnia 5,2 tys. zł).

Zielona Góra jest zadłużona na ok. 420 mln zł (w ciągu ostatniej dekady długi wzrosły niemal dwukrotnie). Obecny rok urząd Janusza Kubickiego planuje zakończyć z deficytem na poziomie aż 150 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Kubicki rezygnuje z budowy łącznika, z wyburzenia amfiteatru – nie. Radni uchwalili budżet miasta na 2021 rok

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Zielona Razem chyba dość wysoko na tej liście. Za to mieszkańcy bankrutują. W innych miastach podczas pandemii zawieszają lub zwalniają z podatków a u nas się je podwyższa. Teraz już wiemy na co
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  Im te premie po prostu się należą! Czegoś nie rozumiecie?
  @grzegorzff
  Dlaczego ludzie garnąa się do polityki i nie chcą z niej rezygnować, nawet gdy się kompromitują? Żądza pieniadza!
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Po co kubicki tak zadłuża miasto? długi zostawi następcy, aby łatwiej było go krytykować? Po co te książęce wydatki na "obwodnicę", którą kolejne pokolenia będą burzyć, aby odzyskać LAS? A co do nagród, to pewnie w urzędzie marszałkowskim się nie należały, ale w urzędzie miejskim już się należały. Tak buduje się lojalnych wyznawców, dając im nagrody. A co robią pisowcy? to samo.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Nie mają zielonogórzanie szczęścia w wyborach Prezydentów a Kubicki okazał się tylko cwaniakiem dobrym tylko sobie Miasto i mieszkańców zadłużył, każdy skrawek centrum ogołocił z zieleni przekazując do zabudowy, miejsc pracy nie przybyło itd.itd. Dobrze że to ostatnia jego "robota".
  już oceniałe(a)ś
  0
  0