Trwa plebiscyt Superregiony i Supermiasta 2040. - Sporo już zrobiliśmy, jednak pandemia pokazała deficyty. Nie ma odwrotu, trzeba modernizować nasze lecznice i wyposażać je w najnowocześniejszy sprzęt. To jedno z najważniejszych lubuskich wyzwań - wskazuje marszałek Elżbieta Polak.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jakie wyzwania czekają Lubuskie, Gorzów i Zieloną Górę w następnych dwóch dekadach? Pandemia koronawirusa uświadomiła nam niepewność życia, zaplanowanego, stabilnego, podporządkowanego „krzywej rozwoju”. Więc to może nie dobrobyt i praca są kluczowymi wyzwaniami, a coś zupełnie innego? – pytamy w plebiscycie „Euroregiony 2040”.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Jakie są najważniejsze wyzwania dla woj. lubuskiego? Oto propozycje marszałek lubuskiej Elżbiety Polak.

Inteligentny rozwój

Nasze regionalne wyzwania wynikają wprost ze Strategii Rozwoju Województwa przyjętej na początku roku przez Sejmik. To w niej zawarta jest wizja rozwoju regionu, spójna z polityką Unii Europejskiej na najbliższe lata. Po pierwsze Inteligentny Rozwój. Stawiamy na rozwój nowoczesnych technologii oraz transfer wiedzy do biznesu. Zbudowaliśmy infrastrukturę naukowo-badawczą – mamy siedem parków naukowo-technologicznych i budujemy kolejny – Park Technologii Kosmicznych. Wyzwaniem jest wykorzystanie ich potencjału.

Czas także na rozwój innowacji w przedsiębiorstwach, zwiększanie ich konkurencyjności. Pomóc ma w tym Centrum Doradztwa Patentowego, które wspierać będzie komercjalizację badań. Młodych przedsiębiorców wspierać będzie Lubuski System Innowacyjnych Start-upów.

Dlatego samorząd województwa będzie wspierał i inspirował powstawanie nowych kierunków kształcenia na poziomie wyższym, dostosowanie oferty szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy oraz realizował programy stypendialne.

Zielony Ład

Ochrona środowiska to wielkie wyzwanie nie tylko regionalne, ale także globalne. Dlatego też chcemy postawić na czystą energię pochodzącą z odnawialnych źródeł oraz ograniczenie niskiej emisji – m.in. poprzez ekologiczny transport, termomodernizacje oraz likwidację kopciuchów. Niezwykle ważne jest także uporządkowanie gospodarki odpadami. Jednym z pomysłów jest budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów. Wyzwaniem jest także sprostanie realnym efektom zmian klimatycznych: suszy i powodzi. Ważna jest też edukacja ekologiczna. Chcemy, aby Lubuszanie świadomie dbali o otaczające ich środowisko. Zielone Lubuskie to także ekologiczne rolnictwo oraz rozwój produktów regionalnych oraz wzmocnienie potencjału turystycznego regionu.

Obywatele...

Konwent Marszałków RP, Zielona Góra 26 listopada 2020. Na zdj. Elżbieta Polak, marszałek woj. lubuskiego
Konwent Marszałków RP, Zielona Góra 26 listopada 2020. Na zdj. Elżbieta Polak, marszałek woj. lubuskiego  Arch. lubuskie.pl

Region bliski obywatelowi, czyli taki, który będzie odpowiadał na jego potrzeby. Dla każdego z nas najważniejsze jest zdrowie. I to właśnie ochrona zdrowia jest naszym wyzwaniem i priorytetem. Sporo już zrobiliśmy, jednak pandemia pokazała deficyty. Naszym celem jest więc wzmocnienie systemu ochrony zdrowia, poprawa jakości leczenia i dostępności do usług medycznych. Nie ma odwrotu, trzeba modernizować nasze lecznice i wyposażać je w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Nadal należy wspierać kształcenie kadry medycznej. Zapewniać finansowanie kierunku lekarskiego i stypendiów dla przyszłych medyków.

Naszym celem jest promocja zdrowego stylu życia, programów profilaktycznych, poprawa bazy sportowej. Bardzo liczę, że powstanie uzdrowisko w Łagowie nad Jeziorem Trześniowskim. Tyle dla ciała, ale będzie też coś dla ducha, ponieważ naród bez kultury nie istnieje będziemy wspierać i promować nasze kulturalne dziedzictwo – zabytki i tradycje.

... i demografia

Największym potencjałem regionu są jego mieszkańcy. Chcemy, żeby byli tutaj szczęśliwi i wybierali nasz region jako miejsce do życia. By mogli tutaj realizować swoje plany, marzenia i ambicje. Konieczne jest kompleksowe wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem. Wielkim wyzwaniem jest demografia. Starzejemy się, a to wymaga rozwiązań systemowych.

Nie można zapomnieć także o mieszkańcach obszarów wiejskich. Pomoc w ich aktywizacji ma Centrum Obszarów Wiejskich i Mediacji. Na szczególną uwagę zasługują również młodzi. Chcemy ich zatrzymać w regionie. Dlatego mocno będziemy wspierać szkolnictwo. Dla nich będzie program Lubuska Szkoła Przyszłości. Realizować będziemy także programy stypendialne jak np. Lubuskie Talenty. Chcemy wspólnie budować silne społeczeństwo obywatelskie. Pomóc ma w tym chociażby utworzenie Lubuskiego Centrum Wsparcia Inicjatyw Obywatelskich oraz realizacja programu Aktywne Lubuskie.

Region, który łączy

Wyzwaniem w tym zakresie jest dobra komunikacja – transportowa i teleinformatyczna. Chcemy, aby Lubuskie było połączone siecią internetową, dlatego będzie wspierać budowę światłowodów oraz realizacje e-projektów. Przepływ towarów i usług ma ułatwić utworzenie multimodalnych centrów logistycznych.

Sieć komunikacyjnych połączeń przyszłości to budowa i modernizacja dróg, obwodnic, przepraw mostowych, linii kolejowych. Zakup pociągów, więcej połączeń, rozwój ekologicznego transportu zbiorowego i budowa spójnych sieci ścieżek rowerowych.

Nie możemy rezygnować z rozwoju portu lotniczego w Babimoście i rozwijania siatki połączeń. Powinniśmy postawić na modernizację najważniejszych dróg wodnych Odrzańskiej E30 i Międzynarodowej E70.

Nie tylko stolice

Wyzwaniem jest rozwój całego regionu. Ważne są silne stolice – Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski, jak i inne miasta, miasteczka i wsie. Dlatego też bardzo zależało nam, żeby powstały lokalne partnerstwa, które wspólnie realizować będą ważne dla danego obszaru zadania. Chodzi o to, żeby w Lubuskiem nie było obszarów wykluczonych: transportowo, cyfrowo, kulturalnie. Aby tak się stało konieczny jest m.in. rozwój e-usług i e-administracji. Chcemy także zbudować Inteligentną Wioskę, która ma na celu zapewnienie mieszkańcom obszarów wiejskich jak najlepszej przestrzeni do życia oraz wyrównanie poziomu życia z miastami poprzez wdrożenie nowoczesnych technologii.

Lubuska tolerancja

Lubuskie od lat jest jednym z najbardziej otwartych i tolerancyjnych regionów w Polsce. Chcemy, żeby tak pozostało. W Lubuskiem jest bowiem miejsce dla każdego. Dlatego tak ważne jest wspieranie różnych grup społecznych, np. poprzez budżety obywatelskie. Ważna jest także współpraca samorządów wszystkich szczebli, bo tylko razem możemy skutecznie zmieniać region Stąd pomysł utworzenia Lubuskiej Rady Samorządowej, która ma być platformą inspiracji. Jesteśmy także otwarci na współpracę międzyregionalną. Dlatego tak ważna jest nasza aktywność w Związku Województw Rzeczypospolitej oraz Komitecie Regionów. Wspólny głos często ma wielką moc i pozwala na zmiany. Bo dobre relacje międzynarodowe są dla nas ważne.

Supermiasta i Superregiony 2040. Szukamy siedmiu wyzwań

Ułóżmy listę siedmiu najważniejszych wyzwań dla Lubuskiego, Gorzowa i Zielonej Gory do 2040 r. Zgłaszajcie swoje propozycje. Opisujcie, dlaczego są najważniejsze i co nam przyniosą. Najciekawsze opublikujemy.

 Piszcie na:

 supermiasta@lubuskie.agora.pl

lub

listy@zielona.agora.pl

Głosy zbieramy do 6 kwietnia. Potem ułożymy listę rankingową i zaczynamy wielki plebiscyt Supermiast i Superregionów.

CZYTAJ TAKŻE: Supermiasta 2040. Mniej samochodów i betonu, mądre planowanie. Jakie są zielonogórskie wyzwania?

CZYTAJ TAKŻE: Supermiasta 2040. Pabierowski: Zieloną Górę zaplanujmy racjonalnie. Nie może być tak jak w Łężycy

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Pani Marszałek wspomniała o wykluczeniu transportowym i bardzo dobrze. Na tę chwilę główną przyczyną wykluczenia transportowego wielu gmin jest bariera rzeczna. Jedną z takich wykluczonych gmin jest gmina Bojadła, która rozwija się dużo gorzej niż gmina Zabór. Całe szczęście, że ze środków wojewódzkich i unijnych budowany jest most w Milsku, gdyż dzięki niemu jakość życia w gminie Bojadła wzrośnie zdecydowanie. Nie obyło się bez protestów mieszkańców niektórych wsi gminy Zabór (ich akurat doskonale rozumiem) oraz protestów ekologów (ich akurat nie rozumiem), ale na szczęście most jest budowany i niedługo będzie gotowy. Szkoda jednak, że jak Pan dr hab. Waldemar Sługocki prof. UZ był wiceministrem nie klepnięto koncepcji budowy mostu w Milsku ze środków krajowych+unijnych. Wówczas środki wojewódzkie mogłyby pójść na inne mosty na lubuskich rzekach lub też na poprawę jakości dróg wojewódzkich. Wiele dróg wojewódzkich zwłaszcza tych zlokalizowanych w okolicach Siedliska i Lubska jest w fatalnym stanie i obiektywnie brakuje pieniędzy na ich remonty.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  Prawie lubuski eden. Ubytek ludności, słaby poziom kształcenia, brak pracy dla ludzi po studiach ( z wyjątkiem po Sorbonie Zielonogórskiej, którzy w części pracują w marketach ), emigracja młodzieży po studiach ( kształconych poza Zielona Górą ), brak wspierania kanalizacji na wsiach i wymiany kopciuchy ( pozory finansowania), nie przeznaczanie środków finansowych na rewitalizację małych miast i wsi, propagowanie utopii lotniska, pustych pociągów, dbanie o duże miasta, dbanie o przerost zatrudnienia w urzędzie, gdzie dyrektor pogania dyrektora. Ważne, że władza dba o swój pijar i dba o swojaków. Może oddać władzę młodszym i pójść na emeryturę?
  już oceniałe(a)ś
  1
  1