Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ksiądz Jędrzej Kitowicz w swoim XVIII-wiecznym dziele "Opis obyczajów za panowania Augusta III" uwagę zwrócił także na wielkanocne obrzędy Polaków, a zwłaszcza ulubiony przez nich lany poniedziałek.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

- Była to swawola powszechna w całym kraju tak między pospólstwem, jako też między dystyngowanymi" – pisał.  - Oblewali się rozmaitym sposobem. Amanci dystyngowani, chcąc tę ceremonię odprawić na amantkach swoich bez ich przykrości, oblewali je lekko różaną lub inną pachnącą wodą po ręce, a najwięcej po gorsie, małą jaką sikawką albo flaszeczką. Którzy zaś przekładali swawolę nad dyskrecyją, nie mając żadnej racyi, oblewali damy wodą prostą, chlustając garnkami, szklanicami, dużymi sikawkami, prosto w twarz lub od nóg do góry. A gdy się rozsalwowała kompania, panowie i dworzanie, panie i panny, nie czekając dnie swego, lali jedni drugich wszelkimi statkami, jakich dopaść mogli; hajducy i lokaje donosili cebrami wody, a kompania dystyngowana, czerpając z nich, goniła się i oblewała od stóp do głów, tak iż wszyscy zmoczeni byli, jakby wyszli z jakiego potopu.

Ks. Kitowicz przypominał o starym zwyczaju. W poniedziałek polewali wodą mężczyźni. Kobiety mogły brać odwet od wtorku aż po Zielone Świątki. Przyznaje jednak, że kobiety są niecierpliwe i nie dotrzymywały terminów. - Po ulicach zaś w miastach i wsiach młodzież obojej płci czatowała z sikawkami i garnkami z wodą na przechodzących. Dostawało się nawet czasami "księdzu, starcowi poważnemu lub starej babie.

„Opis obyczajów” będzie można usłyszeć w wielkanocną niedzielę w ramach Zielonogórskiego Salonu Poezji online. Czytają pracownicy i przyjaciele biblioteki Norwida.

Relacja w niedzielę o godz. 17 na stronie Fb- zielonogórskiej książnicy.

CZYTAJ TAKŻE: Jak Jezus umarł w Kęszycy pod radzieckim pomnikiem [WYBORCZA CLASSIC]

CZYTAJ TAKŻE: Wiosna 2021. Tajemnice Grobów Pańskich, czyli gdzie warto pojechać na przedświąteczną wycieczkę

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.