Prezydent miasta Janusz Kubicki zapowiedział kontynuację swojego programu parkingowego "1000 plus". Za 4 mln zł chce wybudować nowe miejsca dla samochodów m.in. przy ul. Moniuszki, Braci Gierymskich czy Pionierów Zielonej Góry.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Program parkingowy prezydenta Kubickiego i jego radnych z klubu Zielona Razem wystartował w 2018 r. Pierwotnie zakładał wykorzystanie wolnych skwerów, kawałków zieleni na osiedlach, na przekształcenie ich w miejsca parkingowe (pomysł sam w sobie co najmniej kontrowersyjny). Bez "betonowania", a z użyciem płyty ażurowej lub tzw. ekologicznej kostki brukowej, które przepuszczają wodę.

W praktyce wyszło tak, że wszystkie parkingi, jakie powstają w mieście, wlicza się do programu. Także te z najzwyklejszej kostki brukowej. Takie parkingi powstały choćby przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie czy Batorego. Obecnie w mieście duży przetarg za 1,8 mln zł realizuje firma Gran-Bud, która oprócz wyżej wymienionych parkingów zobowiązała się zbudować je także przy ul. Obywatelskiej, Powstańców Warszawy, Rezedowej czy na os. Pomorskim.

W lutym miejscy radni uchwalili nowy plan miejscowy dla okolic ronda Nauczycieli Tajnego Nauczania i ul. Moniuszki. Chodzi o teren schowany za parkiem Kolei Szprotawskiej i supermarketem Netto. Plan został zmieniony, by miasto w ramach „1000 plus” mogło zbudować kolejne parkingi, z których skorzystają główne mieszkańcy osiedla Viniarnia, postawionego przez firmę deweloperską Leszka Jarząbka.

Parkingi przy ul. Moniuszki (77 miejsc) powstaną w ramach trzeciego etapu programu, do którego właśnie zabiera się ekipa prezydenta. Na stronie urzędu miasta jego radni - Filip Gryko, Paweł Wysocki i Grzegorz Hryniewicz - opowiadają, że oprócz ul. Moniuszki mieszkańcy wybrali dziewięć kolejnych lokacji, gdzie problemy z parkowaniem są największe.

I tak nowe parkingi zaplanowano jeszcze przy ulicach: Ananasowej (15 miejsc), Braci Gierymskich (57), Pionierów Zielonej Góry (52), Żołnierzy II Armii (60 w dwóch lokalizacjach), Ptasiej (11), Zamenhofa (13), św. Cyryla i Metodego (9), Zdrojowej (18).

Miasto na ich budowę chce wydać 4 mln zł. Przetargi mają być ogłoszone najpóźniej w połowie obecnego roku.

Jednocześnie urząd miasta zapowiada, że kolejne miejsca parkingowe powstaną przy ul. Reja oraz w kwartale ulic: Ludowa, Harcerska i Obywatelska. Miasto dostało 1 mln zł dofinansowania z konkursu na tzw. zieloną i niebieską infrastrukturę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym przypadku na pewno będą to parkingi ze wspomnianej wyżej eko-kostki. Nadbudowa nad geowłókniną wykonana zostanie z czarnego bazaltu.

Precyzyjne lokalizacje 10 nowych parkingów, które powstać mają w ramach "1000 plus" znajdziecie na stronie urzędu miasta.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jak budować parkingi to tak jak w Nowej Soli. Nowy parking między nowym basenem, a dworcem PKP ma więcej posadzonych drzew jak miejsc parkingowych. Dla mnie super.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Nie żartuj. W ZG drzewa zabijają ludzi. Tylko kłopot później z wycinaniem. Lepiej od razu bez drzew. Prezydentowi tak się podoba, a głos prezydenta głosem ludu...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0