Lubuskiej gospodarce brakuje okrętu flagowego, który byłby marką. Ale o takich inwestycjach decyduje też rząd. Lubuskie to też surowce naturalne. O kopalni węgla brunatnego, której temat mielono przez ostatnie lata, raczej już trzeba zapomnieć - pisze senator Wadim Tyszkiewicz
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jakie wyzwania czekają Lubuskie, Gorzów i Zieloną Górę w następnych dwóch dekadach? Pandemia koronawirusa uświadomiła nam niepewność życia, zaplanowanego, stabilnego, podporządkowanego „krzywej rozwoju”. Więc to może nie dobrobyt i praca są kluczowymi wyzwaniami, a coś zupełnie innego? – pytamy w plebiscycie „Euroregiony 2040”.

Jakie są najważniejsze wyzwania dla woj. lubuskiego? Oto opinia senatora Wadima Tyszkiewicza.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Musimy dać sobie szansę 

Jak będzie wyglądało nasze Lubuskie w 2040 roku? Wszystko zależy od tego, czy potrafimy wyeliminować nasze słabości i wykorzystać potencjały. Nieustannie budujemy swoją lubuską tożsamość, ale niestety jeszcze często Lubuskie jest mylone z Lubelskim.

fot. Agata Michalak

Młode pokolenie ludzi już tu urodzonych Lubuskie traktuje jako swoją małą Ojczyznę, starsi tę tożsamość musieli budować w powojennym tyglu kulturowym. Większość młodych Lubuszan tu chce żyć i szukać nadziei na lepszą przyszłość. Tylko musimy dać sobie szansę, czy raczej tę szansę musimy wypracować, wywalczyć.

Jakie więc są szanse i zagrożenia dla Lubuskiego? Co zrobić, żeby za te 20 lat Lubuskie brzmiało dumnie i nie było białą plamą na mapie Polski i Europy?

Największym zagrożeniem dla Lubuskiego jest jego depopulacja, wyludnianie się i marginalizacja. Traktowane nierzadko jako małe i słabe, wciśnięte pomiędzy bogatą Wielkopolskę i solidny gospodarczo Dolny Śląsk. Żeby tak nie było, w następnych latach Lubuskie musi zbudować swoją silną tożsamość. Silni przyciągają silnych, słabi słabych. Ludzie ciągną tam, gdzie się żyje lepiej, gdzie jest potencjał rozwojowy.

Otwarte granice spowodowały, że wielu najzdolniejszych Lubuszan zaczęło szukać swojego lepszego miejsca na Ziemi w świecie zbudowanym przez innych, czy to w Londynie czy Berlinie, czy to w Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu. To naturalny proces. Jak odwrócić ten trend?

Gospodarcza moc

Uparcie twierdzę, że największą szansą rozwoju regionów jest silna gospodarka, która jest motorem napędowym wszystkich innych dziedzin życia. Silna gospodarka, to dobrze płatne miejsca pracy, to podatki, to rozwój ochrony zdrowia, oświaty, sportu czy kultury. I o taką gospodarkę musi powalczyć Lubuskie.

O dziwo najlepszymi miejscami do życia nie są największe europejskie kraje. Najlepiej się żyje w kameralnej Danii czy niedużej Norwegii. Ale to są kraje z ustabilizowaną i silną gospodarką.

Lubuskie musi pójść drogą rozwoju gospodarczego, oczywiście nie zapominając o innych dziedzinach takich jak choćby turystyka. Czy jest to w ogóle realne?

Uznawane za słabo rozwinięte gospodarczo Lubuskie, dysponuje ogromnym potencjałem. Pierwszy atut to doskonałe położenie geograficzne na granicy starej i nowej Europy. Przez Lubuskie przebiegają główne szlaki komunikacyjne drogowe i kolejowe. Z Lubuskiego wszędzie jest blisko, i tą rentę geograficzną Lubuskie musi wykorzystać, przyciągając tu prorozwojowe, nowoczesne inwestycje, będące motorem napędowym regionu. Grzechem byłoby nie wykorzystać takiego potencjału.

Flagowa marka, czyli szukamy potentata

Lubuskie leży zaledwie 80 km od przedmieść Berlina, jednej z największych i najważniejszych europejskich stolic, gdzie z kłopotami, ale w końcu powstało największe w tej części Europy transkontynentalne lotnisko BBI. My nie musimy czekać na CPK. My w zasięgu godziny jazdy mamy kontakt z całym światem.

Co nam to daje? To, że mogą tu się lokować kluczowe dla tej części Europy inwestycje. Dobra komunikacja to podstawa rozwoju.

Lubuskie rozwija się gospodarczo, tak jak Chiny, USA, Europa, Niemcy i cała Polska. Ale może rozwijać się jeszcze szybciej. To kwestia priorytetów rozwojowych władz samorządowych i krajowych.

Lubuskiej gospodarce brakuje okrętu flagowego, który byłby marką. Ale o takich inwestycjach decyduje też rząd, wspierając je choćby grantami.

Lubuskie to też surowce naturalne. O kopalni węgla brunatnego, której temat mielono przez ostatnie lata, raczej już trzeba zapomnieć.

Czy flagowcem Lubuskiego może być miedź, która sąsiadów zza miedzy z Polkowic czy Lubina wprowadziła do gospodarczej pierwszej ligi? Oby tak było, bo narodowe skarby leżące 2000 m pod ziemią są nic niewarte, póki ich się nie wydobędzie na powierzchnię, a kto je będzie wydobywał, to już sprawa drugorzędna. Podatki lokalne i od kopalin zapłaci koncern i krajowy, i zagraniczny. Kopalnia miedzi to tysiące nowych, dobrze płatnych miejsc pracy i rozwój wszystkiego wkoło, no i oczywiście gigantyczne podatki dla regionu, które można wykorzystać na jego rozwój. Pamiętać należy, że jedno miejsce pracy w przemyśle generuje od 2 do 7 miejsc pracy wokół, w usługach, transporcie, turystyce itd.

Węzeł Świebodzin

Flagowcem komunikacyjnym lubuskiego jest Świebodzin. Z racji swojego położenia na skrzyżowaniu A2 i S3 to tu będą się lokowały firmy światowego formatu, którym zależy na dobrej komunikacji.

Rodzi się pytanie, czy jest nam potrzebna logistyka czy też inne mniej technologicznie zaawansowane inwestycje? A to już jest kwestia wolnego rynku, silniejsze wypiera słabsze. A dla Lubuszan najważniejszy jest wybór.

Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Warto też rozważyć budowę węzła komunikacyjnego z prawdziwego zdarzenia właśnie w Świebodzinie. Toczą się dyskusje na temat kolei wielkich prędkości, czy powinna być bardziej odgięta na trasie Warszawa – Berlin do Gorzowa czy Zielonej Góry? A może wszystkich jest w stanie pogodzić Świebodzin z nieodległym lotniskiem w Babimoście, które transkontynentalnym nigdy nie będzie, ale lokalnie może odgrywać i już odgrywa bardzo ważną rolę.

Stolice z rozmachem

Ogromnie ważnym dla regionu jest rozwój naszych lubuskich stolic. Rywalizacja może być twórcza, kiedy się uda uniknąć szowinistycznego nadęcia. Zielona Góra jest miastem o ogromnych możliwościach. Czy wykorzystanych? Najlepszą sprawą, jaka się przytrafiła miastu w ostatnich latach, jest wzmocnienie Uniwersytetu Zielonogórskiego, choćby poprzez utworzenie wydziału lekarskiego. Miasta uniwersyteckie grają w innej, wyższej lidze i o tę wyższą ligę Zielona Góra ma szanse zagrać.

Dzięki siedzibie władz samorządowych, dzięki dobremu współdziałaniu, Zielona Góra ma szansę stać się silnym liderem w regionie pod każdym względem. Ale siła bierze się z silnej gospodarki. Trzeba tu postawić na rozwój nowoczesnych technologii z naciskiem choćby na informatykę. Tu mogą powstawać centra usług i lokować nowoczesne firmy.

Zielona Góra jest świetnym miastem do życia, ale trzeba by się wzmocniło gospodarczo. Gorzów już to robi.

Turystyka z Odrą

Lubuskie to też turystyka, która jest ważnym elementem gospodarki, ale która buduje przede wszystkim klimat. Tworzenie i rozwój lubuskiej turystyki wzmacnia potencjał gospodarczy. Tu przede wszystkim Lubuszanie mają się czuć dobrze, a rozwój bazy związany ze spędzaniem czasu właśnie im ma służyć. Nie ma co się czarować, Lubuskie z Mazurami, Zakopanem czy Bałtykiem, nie jest w stanie konkurować. Ale szeroko pojęta turystyka 2-3-dniowa jest jak najbardziej w naszym zasięgu. Warto realizować więc wizję „zielonej krainy nowoczesnych technologii”.

Ważną rolę może tu odegrać też Odra z całym swoim dorzeczem. Problemem staje się brak wody. Już chyba między bajki można włożyć budowę autostrady wodnej na Odrze między Szczecinem a Wiedniem.

Ale przy zrealizowaniu choćby części planowanych inżynierskich inwestycji infrastrukturalnych na rzece może odbywać się ruch turystyczny, przy zachowaniu bioróżnorodności ekologicznej rzeki. O gospodarczym wykorzystaniu Odry na skalę choćby sprzed kilkudziesięciu lat raczej musimy zapomnieć.

Wysoki stan wody w Odrze i podtopienia - Cigacice
Wysoki stan wody w Odrze i podtopienia - Cigacice  Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Lubuskie ma wszystkie atuty ku temu, by łącząc silną gospodarkę z naturalnymi zasobami lasów i jezior, budować idealne miejsce do życia. Ale do tego celu jeszcze daleka droga. Lubuskie za 20 lat powinno być silne swoją różnorodnością, równomiernym rozwojem, z silnymi ośrodkami gospodarczymi, takimi jak Żary, Nowa Sól, Świebodzin, Kostrzyn nad Odrą oraz innymi miastami i gminami.

Przy silnej gospodarce, świetnej komunikacji, w naturalnym otoczeniu lasów i jezior, Lubuskie ma szansę stać się perłą w tej części Europy. Czy tak się stanie, to zależy przede wszystkim od nas samych.

Moje Lubuskie za 20 lat to:

 1. Silna gospodarka- do tego potrzebny jest okręt flagowy i cała armada mniejszych okrętów gospodarczych rozlokowanych po całym województwie.
 2.  Lubuskie silne swoją średniością, oprócz miast wojewódzkich wyróżniające się rozporoszonymi silnymi mniejszymi ośrodkami wzrostu takimi jak Żary, Nowa Sól, Świebodzin, Kostrzyn n/O i innymi, ambitnymi w swoim rozwoju mniejszymi miastami.
 3. Lubuskie dbające o ekologię i ochronę klimatu, nastawione na odnawialne źródła energii.
 4. Lubuskie lasy, jeziora i rzeki, o które trzeba będzie szczególnie zadbać. Przy tym turystyka kilkudniowa, ale przede wszystkim lubuskie, jako przyjazne miejsce do życia dla lubuszan.
 5. Ośrodki akademickie w Zielonej Górze i Gorzowie z kierunkami studiów dopasowanymi do potrzeb rynku pracy i oczekiwań młodych ludzi, których lubuskie zatrzyma ofertą, dobrą pracą i przyjaznymi warunkami do życia.
 6. Wykorzystanie renty geograficznej i położenia na granicy starej i nowej Europy- tu warto inwestować i żyć.
 7. Z rzeczy przyziemnych - Centrum Konferencyjne z prawdziwego zdarzenia w Zielonej Górze, która jest z racji położenia, idealnym miejscem na lokalizację takiej inwestycji, za którą pójdzie rozwój sieci hotelarskiej i usług.

* Wadim Tyszkiewicz – od 2019 r. senator niezależny, wcześniej przez 17 lat prezydent Nowej Soli, wieloletni szef Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego

Superregiony i Supermiasta 2040. Zbliża się głosowanie

Głosowanie w plebiscycie Supermiasta i Superregiony 2040 zaczynamy 16 kwietnia w portalach zielonagora.wyborcza.pl i gorzow.wyborcza.pl. 

Głosowanie potrwa do 3 maja. Wyniki ogłosimy 7 maja. 25 maja naszą akcję zakończy specjalna gala z udziałem polskich samorządowców.

CZYTAJ TAKŻE: Superregion 2040. Polak: Kluczowe wyzwania to zdrowie, obywatele i zielony ład

CZYTAJ TAKŻE: Kucharska-Dziedzic: Myślisz, że S3 i autostrady wystarczą Lubuskiemu? Nie wystarczą

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Pan Senator ukazał już w Nowej Soli swoją wizję ,której niestety nie ma włodarz Zielonej Góry Kubicki ,który poprzez swoje chore urojenia stworzył Miasto towarzyskich powiązań.Senator budzi nadzieję młodym iż jesteśmy jako Lubuskie coś warci pod warunkiem iż sami sobie tą wartość stworzymy ,przeogromna rola Uczelni która musi wypracować osobowość bezwzględnie złączoną z regionem ,rola Uczelni jest przeogromna ,władze uczelni muszą w końcu zrozumieć iż szacunek ,wizję nie wypracowuje sie na układach towarzyskich z Kubickim.Przeogromna rola samorządności ,lokalnych Ojczyzn których realizacje ipomysłów musi być spięta z Urzędem Marszalkowskim .Oczywiście Urząd Marszałkowski nie może być zajęty odpędzania od siebie zdziczałych ambicji Kubickiego,część ich widzimy w Sejmiku gdzie czwórka uswinionych w myśl zasady czym bardziej na nie tym bardziej rosną kabotynskie ambicje Kubickiego.
  Właściwie możemy być spokojni do póki jest wśród nas Senator Tyszkiewicz czy Pani Marszałek Polak ,My wszyscy walczące o samorządność,po przez udział we wszelkich grupach obywatelskich którym nie obca przyzwoitość, uczciwość
  Wiesław Śmiech
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Bardzo rozsądne propozycje.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Panie Senatorze zapraszamy do Zielonej Góry. Z pozycji senackiej (niezależnej) trudno będzie partycypować w rozwoju Lubuskiego. Ze stolicy w ZG o wiele realniej. Przed nami wielkie wyzwania. Świat jaki znamy jest u schyłku. Jeden wirus sparaliżował gospodarki, ruch lotniczy, również śląskie kopalnie. Mamy w tej pandemii szczęście, że to covid-19 a nie inny wirus bardziej dynamiczny, pustoszący psychikę czy śmiertelny jak np. Hiszpanka. Cieszy więc punkt nr 4 z Pana propozycji. Bo właśnie za pandemią stoi ekspansja człowieka w naturalne ekosystemy, w których m.in. wirusy bytowały od tysięcy lat z dala od człowieka. Tu polecam książkę Davida Quammena ""Zaraza. Najskuteczniejsi zabójcy naszych czasów". Drugą pozycję naukową jaką rekomenduję to "Nauka o klimacie" prof. Szymona Malinowskiego. Mając te dwie lektury na warsztacie możemy redefiniować wizje przyszłości dla Ziemi i Lubuskiego. W 2040 roku tak naprawdę liczącym się surowcem może woda i drzewa a o miedzi nikt nie będzie rozmyślał tak jak z początkiem pandemii nikt w panice nie rozmyślał o gospodarce. Pozdrawiam z nadzieją, że hasło o zielonej krainie nowoczesnych technologii zejdzie wreszcie z reklamowych folderów w czyn.
  @Sagittarius_A*
  ps. dodam, że książka Davida Quammena została napisana w roku 2012 na długo przed obecną sytuacją.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Wiem, podatki dla samorządu z kopalin t marzenie każdego prezydenta , ale szkody ekologiczne są katastrofalne. Nie warto w to brnąć za żadne pieniądze.
  @drive1966@interia.pl
  Jedna uwaga: nowe metody wydobywania miedzi nie mają wiele wspólnego co znamy z KGHMu. Na powierzchnię wydobywa się już sam koncentrat, a nie rudę jak w Polkowicach czy Lubinie. Oczywiście ma Pan rację, że wpływ na ekologię jakiś będzie, jak przy każdej wielkiej inwestycji przemysłowej, ale z katastrofą to chyba lekka przesada. Pozdrawiam.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Co z regularnymi połączeniami kolejowymi, np. między Zieloną Górą a Nową Solą? A co ważniejsze między ZG a innymi większymi miastami. Nie do końca rozumiem dlaczego nikt o braku dobrych połączeń nie wspomina. Odwrócenie trendu wyludniania miast w Lubuskiem nie da się zrealizować tak szybko, trzeba wypracowania dobrego systemu transportu publicznego i edukacji obywatelskiej.
  @j.r.
  Aktualnie jeżdżę składem pociągu Nowa Sól Zielona Góra i z powrotem. W składzie jest od 3 do 20 pasażerów. Komu się opłaci?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Fajnie, że senator ma wizję. Ale opisać wizje a je zrealizować to dopiero jest sztuka i w tym temacie jest posucha. Lubuskie wygląda we władzach rządzących jak taki "karzełek" bez przyszłości. Żadna opcja polityczna od 1990 roku nie pamięta o Lubuskim, nie mamy znaczących ministrów, posłów, senatorów, jak dostali posadki to słuchali Warszawki a o Lubuskim zapominali. A co do pomysłów Senatora to pytania:
  1. silna gospodarka to jaka? Obecnie to montownie, bazy przeładunkowe, markety.
  2. rozwój średnich miast to w którym kierunku? czy tak jak Nowa Sól za Pana kadencji czy inna opcja?
  3. ekologia i ochrona klimatu w jaki sposób? Czy tak, że Nowa Sól bije rekordy zanieczyszczeń powietrza po pańskich rządach? czy tak że mamy zwózkę bliżej nie określonych śmieci jak to jest w powiecie nowosolskim? A władze odbijają odpowiedzialność.
  4. lasy, jeziora, rzeki czyli jak o to zadbać? Wyręby lasów są niebotyczne, jeziora zaniedbane a w rzekach brakuje wody.
  5. ośrodki akademickie są słabe. porównywalne Opole ma o ponad 50% więcej studentów, nie wspomnę o Rzeszowie, która ma kilkakrotnie więcej studentów. Poza tym co to była za uczelnia w Sulechowie.
  I najważniejsze. Gdzie praca i godziwa płaca dla ludzi po studiach? Dlaczego tak niskie zarobki w Lubuskim?
  Nie oczekuję odpowiedzi, oczekuję realizacji, ale uprzejmie proszę niech Pan skupi wokół siebie polityków, samorządowców, przedsiębiorców, niepokornych młodych Lubuszan i odwróci niekorzystną tendencję zapominania o Lubuskim.
  @Obywatel1313
  Rozwój Nowej Soli za czasów Pana Prezydenta Tyszkiewicza jest modelowym przykładem wyprowadzania miasta z marazmu i zmniejszania bezrobocia z 42% do 6%. Wystarczy przejechać się ulicą Przemysłową aby zobaczyć jak rozwinęła się i rozwija się Nowa Sól. Firmy płacą słabo i to jest fakt, ale praca jest i to jest najważniejsze.
  A jeśli chodzi o powietrze w Nowej Soli, to trzeba pamiętać, że miasto jest położone w niecce między Wzgórzami Dalkowskimi a Wałem Zielonogórskim więc w nieckach powietrze jest zawsze gorsze.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0