Chcielibyśmy żyć w regionie dostatnim, z dobrą pracą i porządnymi drogami. Jednak zaczynamy doceniać ekologię, lasy i wodę. Wybierzmy najważniejsze wyzwania dla regionu i lubuskich stolic. Czas na nasz plebiscyt. Rusza głosowanie!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jakie będzie woj. lubuskie za 5, 10, 20 lat? Czy możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość? Jakie wyzwania stoją przed woj. lubuskim, Gorzowem i Zieloną Górą? –  zapytaliśmy naszych czytelników w marcu.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

- Sporo już zrobiliśmy, jednak pandemia pokazała deficyty. Nie ma odwrotu, trzeba modernizować nasze lecznice i wyposażać je w najnowocześniejszy sprzęt. To jedno z najważniejszych lubuskich wyzwań - wskazuje marszałek Elżbieta Polak.

- Uparcie twierdzę, że największą szansą rozwoju regionów jest silna gospodarka, która jest motorem napędowym wszystkich innych dziedzin życia. Silna gospodarka to dobrze płatne miejsca pracy, to podatki, to rozwój ochrony zdrowia, oświaty, sportu czy kultury. I o taką gospodarkę musi powalczyć Lubuskie – pisał z kolei w „Wyborczej” senator Wadim Tyszkiewicz.

- „Wyzwanie dla Lubuskiego? Warunkiem sine qua non zatrzymania degradacji regionu jest powstrzymanie drenażu umysłów, a warunkiem rozwoju - odwrócenie trendu i zdolność przyciągania specjalistów – zauważała Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy.

Przyszło sporo podpowiedzi od czytelników. Właśnie je państwu prezentujemy i przechodzimy do kolejnego etapu naszego plebiscytu Superregiony i Supermiasta 2040. Z 12 wyzwań, jakie najczęściej wskazywaliście, teraz wybierzmy po siedem  najważniejszych.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

 Zaczynamy głosowanie na naszych serwisach gorzow.wyborcza.pl i zielonagora.wyborcza.pl. Można głosować od 16 kwietnia. Koniec 3 maja. Wyniki ogłosimy 7 maja. 25 maja naszą akcję zakończy specjalna gala z udziałem polskich samorządowców.

Uwaga, macie tylko jeden głos w każdej z trzech kategorii! Wskazujemy osobno najważniejsze wyzwanie dla Województwa Lubuskiego, Gorzowa i Zielonej Góry.

12 wyzwań dla woj. lubuskiego

 1. Praca i silna nowoczesna gospodarka – bo praca nie tylko w magazynach i sklepach, a w firmach IT, nowoczesnych centrach i przemyśle. 
 2. Zapobiec wyludnianiu, zatrzymać młodych – wyzwanie to utrzymać 1 mln mieszkańców. Zatrzymać emigrację młodych i wykształconych 
 3. Lubuskie obywatelskie i tolerancyjne - Region jako przyjazne miejsce do życia, chcemy czuć się jak u siebie. Region tolerancyjny i otwarty. 
 4. Ekologia, chrońmy nasze lasy i powietrze - lasy  to nasz skarb, koniec z wycinaniem lasów pod wszystko, co się da – drogi, fabryki, osiedla. 
 5. Dbajmy o winiarstwo, tożsamość  i tradycję - winnice powinny być naszą dumą i wizytówką. To także Zielony Ład i walka z kryzysem klimatycznym.
 6. Inwestujmy w zdrowie i dobre szpitale - pandemia nam uświadomiła: zdrowie jest najważniejsze, potrzebujemy szpitali na jak najwyższym poziomie. 
 7. Nie betonować Odry i lubuskich rzek - budowa stopni wodnych zabierze nam wodę i zniszczy jedną z najpiękniejszych dzikich rzek w Europie. 
 8. Stawiajmy na kolej i ekologiczny transport - zmierzmy się z wykluczeniem komunikacyjnym, bo jest źle. Trzeba reaktywować połączenia  kolejowe. 
 9. Nie tylko S3, budujmy sieć dróg lokalnych - autostrady i S3 to jedno, a drugie fatalny stan dróg w gminach i powiatach. Poprawa jest konieczna. 
 10. Dobra sieć regionalnych dróg rowerowych - Lubuskie jest stworzone dla rowerów. Brakuje sieci ścieżek do parków krajobrazowych, MRU i Mużakowa.
 11. Zapobiec suszom, nie możemy być pustynią - Lubuskiemu dokucza susza hydrologiczna. Koniec z osuszaniem bagien, stawów. Bez wody nie przeżyjemy.  
 12. Rozwój uniwersytetu i ośrodków naukowych - Uniwersytet Zielonogórski to nie tylko prestiż, ale i nasza przyszłość. Nauka to kluczowe wyzwanie.

CZYTAJ TAKŻE: Superregiony 2040. Pamiętajmy o lubuskim winiarstwie, klimacie i tożsamości. To nasze wyzwania

CZYTAJ TAKŻE: Superregion 2040: Zdrowie, praca, woda, przyroda. Szukamy siedmiu lubuskich wyzwań

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dwa miasteczka tj Gorzów i Zielona Góra w porywach razem liczą ok 250 tys mieszkańców. Lubuskie ok 1 mln. Gdzie jest większość mieszkańców? A jakie są pomysły władz dla większości mieszkańców?
  @zez34
  Wsie i małe miasteczka władza ma w czarnej dziurze i to coraz głębiej.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  To nie metropolie maja zdolność przyciagania. ZG czy GW nie wygra z Poznaniem, Wroclawiem, Gdanskiem czy Krakowem. Ani edukacją, ani nauka, ani kulturą nie damy rady konkurowac. To male miasta i wsie maja potencjal, zeby sciagnac do siebie biale kolnierzyki, ktore coraz czesciej pracuja zdalnie. A z nimi podatki. Dobre szkoly, żlobki i przedszkola w kazdej gminie. Dobre drogi. Słuzba zdrowia bez kolejek. Zlikwidowac wykluczenie cyfrowe! Ludzie nadal nie maja sieci telefonii komorkowej na wsiach, o swiatlowodach moga tylko pomazyc, a my stawiamy Centrum Kosmiczne! Lubuskie moze wygrac tylko dobrymi i dostepnymi uslugami publicznymi, infrastruktura umozliwiajaca komunikacje i czystym srodowiskiem. W to pierwsze i drugie trzeba zainwestowac. Ostatniego wystarczy po prostu nie spieprzyc.
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  Do Redakcji: Uściślijcie proszę zasady głosowania bo zdanie, które za chwilę przytoczę wprowadza w błąd, niestety: "Uwaga, macie tylko jeden głos w każdej z trzech kategorii! Wskazujemy osobno najważniejsze wyzwanie dla Województwa Lubuskiego, Gorzowa i Zielonej Góry". Z powyższego zdania wnioskuję, że mam w sumie 4 głosy w czterech kategoriach (po trzy propozycje każda). Niestety tak nie jest. Głosując na pierwsze trzy zadania (w jednej linii poziomej w artykule) nie mogę głosować na kolejne. Opcja "głosuj" została zdezaktywowana i ten jeden głos został zaliczony jako JEDYNY w dwunastu kategoriach a akurat pierwsze trzy propozycje nie były dla mnie kluczowe.
  @Sagittarius_A*
  Po prostu napiszcie - uwaga, macie tylko jeden głos bo tak to teraz u mnie wygląda, szkoda.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  A gdzie są małe miasteczka i wsie zabite deskami. Czy w Lubuskim jest tylko Gorzów i Zielona Góra? Gdzie kanalizacja i dobra woda dla wsi? Gdzie rewitalizacja zabytków małych miast? Gdzie praca dla wykształconych Lubuszan? Gdzie szkolnictwo ( prawie najgorsze wyniki egzaminów ). Ochrona środowiska to obecnie horror przynajmniej w powiecie nowosolskim. Nie potrafi się wstrzymać wwozu śmieci. Urzędnicy tylko odbijają pałeczki. Ale ważne że jest pijar i władza ma się dobrze.
  już oceniałe(a)ś
  5
  3