Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szlak dla festiwalu w 2020 r. - pierwszym roku pandemii koronawirusa - przetarło Lubuskie Lato Teatralne. Jednym z jego inicjatorów był Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, który po zamknięciu instytucji kultury w ramach rządowych obostrzeń szukał miejsca, w którym działalność artystyczną można by kontynuować. Z pomocą samorządowych i rządowych pieniędzy udało się zorganizować występy na plaży nad jeziorem w Dąbiu (miejscowość pod Krosnem Odrzańskim, nieco 30 km od Zielonej Góry).

- Zaczęliśmy grać niemal od razu po zniesieniu lockdownu. Po konsultacjach z sanepidem postanowiliśmy, że spektakle wystawiać będziemy w plenerze. Podjęliśmy współpracę z właścicielami ośrodka wypoczynkowego Temar w Dąbiu. To było duże ryzyko, bo koszt organizacji festiwalu przez całe wakacje oszacowaliśmy na 260 tys. zł, a nie wiedzieliśmy, czy ludzie w ogóle będą chętni przyjechać – opowiadał dyrektor Czechowski na łamach "Wyborczej".

Ostatecznie festiwal okazał się dużym sukcesem. Przyjeżdżały setki widzów. Teatr mógł grać i zarabiać, występować dla nawet większej publiczności niż ta, która mieści się na dużej scenie Lubuskiego Teatru.

Lubuskie Lato Kulturalne

Tegoroczny festiwal Lubuskie Lato Kulturalne "Sztuka i Relaks" będzie kontynuował tę ideę. Za jego organizację odpowiadają organizacje pozarządowe, w tym Fundacja Bawmy, założona przez właścicielkę ośrodka w Dąbiu, oraz Fundacja Jesień Życia i stowarzyszenie Warto Jest Pomagać. Festiwal wsparli sponsorzy.

Dzięki szeroko zakrojonej współpracy na festiwal udało zaprosić się wiele gwiazd. Na plaży w Dąbiu zagrają m.in. kabarety Hrabi i Ani Mru-Mru, Daria Zawiałow, Strachy na Lachy, Organek, Maciej Maleńczuk, Czesław Mozil. Ze spektaklami przyjadą grupy teatralne.

Na wydarzenia można już kupować bilety. Organizatorzy zapowiadają, że grono wykonawców może się jeszcze poszerzyć. Zastrzegają, że imprezy odbywać się będą w reżimie sanitarnym. O jego zakresie decydować będzie aktualna sytuacja epidemiczna i związane z nią rządowe obostrzenia. Uwaga, pracownicy służby zdrowia mogą liczyć na darmowe wejściówki.

Lubuskie Lato Kulturalne 2021 - kalendarz:

19 czerwca - koncert Sławka Uniatowskiego,
26 czerwca - koncert LemON,
27 czerwca - spektakl "Szalone Nożyczki",
2 lipca - muzyczny show grupy Tercet Czyli Kwartet (Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus),
4 lipca - koncert Trzech Tenorów,
16 lipca - koncert Darii Zawiałow,
17 lipca - koncerty Łydki Grubasa i Transgresji,
23 lipca - spektakl "Przyszedł mężczyzna do kobiety",
24 lipca - koncert zespołu Strachy Na Lachy,
30 lipca - koncert Organka,
31 lipca - muzyczny stand-up Czesława Mozila,
1 sierpnia - spektakl "Wąsik",
6 sierpnia - koncert Macieja Maleńczuka,
7 sierpnia - kabaret Hrabi i tenor Czesław Jakubiec w najnowszym programie "Ariaci",
8 sierpnia - koncert Pawła Domagały,
15 sierpnia - spektakl "Prywatna klinika".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.