Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Aparaty do znieczulania z kardiomonitorem inwazyjnym dla dzieci dotarły do szpitala w zeszłym tygodniu. Pracują już na centralnym bloku operacyjnym. Lekarze skorzystali z urządzeń niemal natychmiast, pierwszym pacjentem był urodzony w szpitalu wcześniak.

– Aparaty umożliwiają nam znieczulenie nawet najmniejszych dzieci: wcześniaków, noworodków do różnych zabiegów chirurgicznych. Poprawiają też współpracę między anestezjologami i chirurgami. Chcemy bardzo podziękować za ten sprzęt – powiedziała po operacji anestezjolożka Dorota Michałowska.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Dr Marcin Polok, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej, dodał: - Bez WOŚP polskie szpitale nie miałyby szans na przetrwanie, szczególnie te pediatryczne. Większość sprzętu na oddziałach, na bloku operacyjnym, to urządzenia wysokiej klasy. 

Oba urządzenia docelowo przeniesione zostaną do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Na razie w nowo wybudowanym obiekcie działa Szpital Tymczasowy dla pacjentów walczących z COVID-19.

Sprzęt kosztował 345,6 tys. zł i zakupiony został przez WOŚP z pieniędzy zebranych podczas finału na początku 2020 r. Wkrótce zielonogórski szpital otrzymać ma jeszcze: zestaw do wideochirurgii z zestawem instrumentarium do zabiegów, platformy elektrochirurgiczne (3 szt.), dermatomy z siatkownicą (2 szt.), wiertarki ortopedyczne (4 szt.) i aparat USG z kolorowym Dopplerem.

Ze zbiórki przeprowadzonej w ramach 28. Finału, fundacja WOŚP kupiła blisko 380 urządzeń, które doposażą ponad 60 polskich szpitali. Wartość sprzętu to ponad 40 mln zł.

Czytaj także: Burmistrz Kostrzyna: Nie wiem, czy Pol'and'Rock tu wróci. Podchodzę do tego ze spokojem

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.