Luzowanie obostrzeń można już poczuć w zielonogórskim Drzonkowie. Końskie zawody, i to wydaniu międzynarodowym, po raz pierwszy od wielu miesięcy może zobaczyć publiczność. A jest na co popatrzeć. Konkurs w ujeżdżeniu to jedna z najpiękniejszych dyscyplin.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na trybunach przy ujeżdżalni w Drzonkowie może zasiąść po likwidacji obostrzeń 25 proc. widzów. To pierwsza impreza z udziałem publiczności od ub. roku.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Okazja, by zobaczyć konie, jest wyśmienita. Do niedzieli (23 maja) odbywają się Polsko-Niemieckie Zawody w Ujeżdżeniu. O tej dyscyplinie mówi się, że to pokaz "tańczących koni".  Na hipodromie zaprezentuje się ponad 50 zawodniczek i zawodników z Polski i Niemiec.

Fot.Maciej Swierczynski / Agencja Wyborcza.pl

Czym jest ujeżdżenie? – Większości osób dyscyplina zwana ujeżdżeniem, bądź z francuskiego dressage, kojarzy się z tańczącymi końmi. Faktycznie, tę olimpijską konkurencję można porównać do tańca – tłumaczyła w "Wyborczej" Anna Sulima-Jagiełowicz z ośrodka WOSIR w Drzonkowie. – Ujeżdżenie to najwyższy stopień wtajemniczenia, porozumienia i harmonii z koniem. Z drugiej strony prawidłowe wyszkolenie konia pod kątem ujeżdżeniowym to podstawa każdej jeździeckiej dyscypliny sportu. Dla wielu osób niezwiązanych z ujeżdżeniem jest to sport, który na pierwszy rzut oka wydaje się niezbyt wymagający. Obserwują bowiem jeźdźca i konia, którzy, jakby się wydawało, bez żadnego wysiłku realizują następujące po sobie zadania. Otóż cała sztuka polega właśnie na tym, żeby wysiłek pary był dla publiczności niezauważalny, a poszczególne elementy były wykonywane z gracją, wdziękiem i lekkością. Tymczasem dla jeźdźca i konia to ciężka praca.

Zawody w Drzonkowie

Piątek, 21 maja – godz. 8–18,

Sobota, 22 maja – godz. 8–18,

Niedziela, 23 maja – godz. 8–16.

CZYTAJ TAKŻE: Rowerem na majówkę. Niesamowite zielonogórskie leśne trasy: lekkie i dla wytrwałych

CZYTAJ TAKŻE: Wiosna 2021. Ruiny mostu, a obok bociani raj. Odwiedź Kłopot i Krzesiński Park Krajobrazowy

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem