To będzie wyjątkowy wieczór z wyjątkowymi gośćmi. We wtorek, 25 maja podsumujemy plebiscyt "Supermiasta i Superregiony 2040", w którym szukaliśmy najważniejszych wyzwań dla miast i regionów. Początek o godz. 18. Transmisja na wyborcza.pl
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Plebiscyt "Supermiasta i Superregiony 2040" ogłosiliśmy pod koniec marca. Po dyskusji z czytelnikami, samorządowcami, aktywistami wybraliśmy dla każdego miasta i regionu po 12 wyzwań. Z nich - w głosowaniu internetowym - wyłoniły się finałowe siódemki. Wyniki głosowania, w którym wzięło udział ponad 67 tys. osób, ogłosiliśmy 7 maja.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Nasi czytelnicy w Gorzowie, Zielonej Górze i w Lubuskiem okazali się dość jednomyślni - wśród zwycięskich wyzwań dominowały związane z ekologią, gospodarką i demografią. Głosujący mówią dość wycinkom lasów. Betonowaniu rzek, wysuszaniu akwenów. Chcą więcej zieleni i przyjaznych środowisku rozwiązań komunikacyjnych. Domagają się walki ze smogiem i ochrony powietrza. O tym wszystkim będziemy rozmawiać podczas wtorkowej gali "Supermiasta i Superregiony 2040". 

Co powie Adam Michnik? Co powiedzą prezydenci i marszałkowie?

Program zaplanowanej na prawie dwie godziny uroczystości to debaty samorządowców, rozmowy z mieszkańcami, prezentacja wyzwań, które zebrały najwięcej głosów w poszczególnych miastach i regionach. O Polsce teraz i w przyszłości mówić będą Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", jego pierwszy zastępca Jarosław Kurski i wydawca "Wyborczej" Jerzy B. Wójcik.

.
.  .

Samorządowcy spotkają się podczas trzech dyskusji. Pierwsza, prowadzona przez Michała Olszewskiego (redaktor naczelny Gazety Wyborczej w Krakowie) nosi tytuł "Nowa normalność miast". O tym, jak funkcjonowanie metropolii zmieniło się z powodu epidemii - i jak jeszcze może się zmienić - porozmawiają prezydenci Marcin Krupa (Katowice), Andrzej Nowakowski (Płock), Jacek Majchrowski (Kraków), Hanna Zdanowska (Łódź), Krzysztof Żuk (Lublin).

O polityce, konfliktach na linii samorząd-rząd, o zakusach centralizacyjnych partii rządzącej debatować będą prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Rozmowę poprowadzi Mikołaj Chrzan, szef redakcji lokalnych "Gazety Wyborczej".

Co czeka w ciągu najbliższych lat regiony? Jak wcielić w życie wyzwania zdefiniowane w plebiscycie przez mieszkańców? Jak efektywnie wykorzystywać pieniądze z UE? Takie pytania zada na pewno swoim gościom redaktor naczelny "Wyborczej Trójmiasto", Grzegorz Kubicki. A będą nimi marszałkowie: Elżbieta Anna Polak (woj. lubuskie), Adam Struzik (woj. mazowieckie), Elżbieta Polak (woj. lubuskie), Mieczysław Struk (woj. pomorskie), Piotr Całbecki (woj. kujawsko-pomorskie), Gustaw Brzezin (woj. warmińsko-mazurskie), Olgierd Geblewicz (Zachodniopomorskie), Marek Woźniak (Wielkopolska).

Co zaśpiewa Kwiat Jabłoni?

Gala Supermiasta i Superregiony 2040.
Gala Supermiasta i Superregiony 2040.  red.

Nasz muzyczny gość podczas gali to duet Kwiat Jabłoni, czyli rodzeństwo Katarzyna Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz. "Zespół jest prawdziwym fenomenem. Chyba jedynym zespołem, którego piosenki puszczało Radio Maryja, który występował na organizowanym przez Jurka Owsiaka festiwalu Pol’and’Rock i rozsiadł się na kanapie u Kuby Wojewódzkiego. Który godzi młodych wrażliwców osieroconych przez Domowe Melodie ze starszymi o pokolenie fanami Starego Dobrego Małżeństwa" - pisał o zespole w ‘Wyborczej" Jarek Szubrycht.

Galę poprowadzą Piotr Bałtroczyk i Paula Skalnicka-Kirpsza, naczelna "Gazety Wyborczej" w Poznaniu. Zaczynamy we wtorek, 25 maja, o godz. 18. Transmisja na wyborcza.pl.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

CZYTAJ TAKŻE: Polska wymiera, ale nie w Słońsku. Czy tu najmocniej w kraju zadziałało 500+?

CZYTAJ TAKŻE: Życzkowski redaktorem naczelnym "Gazety Lubuskiej". "Przywracanie siły polskim mediom"

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem