Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do Polski dotychczas dotarło łącznie 23,6 mln dawek szczepionek na koronawirusa. Blisko 20,1 mln już wykorzystano. W pełni zaszczepionych jest nieco ponad 7 mln osób. Kolejnych 13,7 mln czeka na drugą dawkę (przypomnijmy: tylko preparat od Johnson & Johnson podaje się w jednej dawce).

Na łączną liczbę prawie 20,1 mln szczepień w tylko niespełna 10 tys. przypadków odnotowano komplikacje zdrowotne, a więc niepożądane odczyny. Do utylizacji poszło łącznie trochę więcej niż 19 tys. dawek.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Jak sytuacja wygląda w Lubuskiem? W naszym regionie ponad 172 tys. osób mają status w pełni zaszczepionych. Łącznie wykonano blisko 552 tys. szczepień, co oznacza, że ok. 208 tys. mieszkańców czeka na drugą dawkę. 

Przynajmniej jedną porcję preparatu przyjęło dotychczas 380 tys. mieszkańców województwa, czyli około 38 proc. całej populacji.

Nieco niepokojąca jest informacja, że dotychczas w woj. lubuskim na przyjęcie szczepionki zdecydowało się tylko 65 proc. nauczycieli. Ci jako grupa uprzywilejowana na szczepienia zgłaszać mogli się już w pierwszych miesiącach nowego roku. To z kolei każe przypuszczać, że odsetek zaszczepionych wśród kadry nauczycielskiej raczej wyraźnie już nie wzrośnie.

- Każdy z nas ma jakieś kompetencje. Nie możemy mieć wszystkich. Musimy więc zaufać komuś, kto zajmuje się danym tematem przez kilkadziesiąt lat i wie o tych sprawach wszystko, a nie słuchać tych, którym się wydaje, a którzy nie mają żadnych kompetencji. Jeśli fachowcy powiedzieli nam, że szczepionka jest dzisiaj jedynym sposobem, żeby pozbyć się tego wirusa, to powinniśmy wziąć to pod uwagę - powiedziała Bożena Pierzgalska, szefowa nauczycielskiej „Solidarności" w Zielonej Górze, w rozmowie z dziennikarzem Radia Zielona Góra.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.