Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ostatnich dwóch latach GDDKiA podpisała cztery ogromne kontrakty na przebudowę drogi krajowej nr 18, trasy prowadzącej od granicy w Olszynie do Golnic na Dolnym Śląsku. Każdy z wykonawców do zaprojektowania i przebudowania ma cztery inne odcinki dawnej poniemieckiej autostrady (Reichsautobahn 9), którą stawiała III Rzesza. Chodzi o jedną nitkę drogi. Druga - kładziona w latach 2001-2006 - budowana była już z parametrami autostrady.

Droga przez lata zyskała niechlubną sławę. Wykonana z betonowych płyt, doprowadza do szału kierowców. Samochody na każdym łączeniu podskakują. Dlatego nazywana jest prześmiewczo patatajką lub najdłuższymi schodami w Europie. 

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Za parę lat po poniemieckiej konstrukcji zostaną już tylko wspomnienia. Od miesięcy trwają prace związane z rozbiórką starej drogi i konstruowaniem nowej. Przebudowana droga w całości ma być gotowa w 2024 r. 

Odcinki, wykonawcy i koszt

  • od granicy z Niemcami w Olszynie do Żar - 185 mln zł; wykonawca: PORR
  • od Iłowej do Żar - 254 mln zł; wykonawca: konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud
  • od Iłowej do granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego - 175,1 mln zł; wykonawca: Budimex
  • od granicy woj. lubuskiego do węzła Golnice - 258,7 mln zł; wykonawca: konsorcjum firm Kobylarnia, Mirbud oraz Budpol

W ostatnim czasie GDDKiA pochwaliła się postępem prac na pierwszym z wyżej wymienionych odcinków.

- Trwają roboty ziemne i prace przy budowie obiektów - mostów, wiaduktów, przejść dla zwierząt - poinformowali drogowcy. Postęp robót budowlanych oceniają na 15 proc. 

Efekty możecie zobaczyć na zdjęciach.

Były 'najdłuższe schody w Europie', będzie autostrada A18. Zdjęcia z budowy odcinka od Olszyny do ŻarByły 'najdłuższe schody w Europie', będzie autostrada A18. Zdjęcia z budowy odcinka od Olszyny do Żar fot. GDDKiA

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.