Sejmik Województwa Lubuskiego solidaryzuje się z narodem białoruskim w dążeniu do ostatecznego zwycięstwa idei wolnościowych - napisali radni sejmiku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Radni sejmiku lubuskiego przegłosowali w poniedziałek specjalne stanowisko w sprawie wydarzeń na Białorusi. Dziękowali im działacze zielonogórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Białorusi "Nowa Białoruś". Na jego czele stoi Alena Kot, malarka i portrecistka, od 2015 r. mieszkająca w Polsce.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Sejmik lubuski o Białorusi, Przy mównicy Alena Kot, przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Białorusi 'Nowa Białoruś', czerwiec 2021 r.
Sejmik lubuski o Białorusi, Przy mównicy Alena Kot, przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Białorusi 'Nowa Białoruś', czerwiec 2021 r.  Fot. Archiwum lubuskie.pl

- Mając na uwadze szczególną bliskość i więź z Republiką Białorusi ze względów kulturowych, językowych, historycznych i geograficznych, pragniemy wyrazić swój głęboki niepokój związany z wydarzeniami u naszego wschodniego sąsiada - napisali w odezwie radni sejmiku lubuskiego. - Białorusini są dumnym, dojrzałym, odpowiedzialnym europejskim społeczeństwem, których zademonstrowana w ostatnim czasie odwaga inspiruje do wspólnego działania. Świadomi wyzwań i trudności stojących dziś przed Białorusią deklarujemy gotowość do wspierania działań mających na celu upodmiotowienie społeczeństwa białoruskiego.

Pełne stanowisko sejmiku w sprawie Białorusi - TUTAJ

- Sejmik Województwa Lubuskiego solidaryzuje się z narodem białoruskim w dążeniu do ostatecznego zwycięstwa idei wolnościowych. Prawo do wolnych wyborów to podstawowa wartość demokracji, a wolność słowa i zgromadzeń to jedne z podstawowych praw człowieka - czytamy.

CZYTAJ TAKŻE: Pikieta dla wolnej Białorusi, policja spisuje. "Tam potrzebują solidarności i naszego krzyku"

CZYTAJ TAKŻE: Białorusini są dzielni, tylko czekają na swojego Wałęsę [ROZMOWA]

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem