Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z góry chciałbym przeprosić Artystów, którzy tego lata prezentują się w naszym mieście, bo wielu z nich to fachowcy w swojej dziedzinie, ale istotnym elementem jest siła nazwy, nazwiska, a co za tym idzie siła przyciągania widzów. Przed chwilą, w zdaniu odruchowo pierwotnie napisałem, że artyści prezentują się na scenie. Ale skreśliłem „scenę", bo tego lata, nie mamy w Zielonej Górze, w mieście wojewódzkim żadnej sceny. ŻADNEJ DO CHOLERY! Jak to możliwe?! Bajki są wykonywane na trawie w ogrodzie botanicznym. No, chyba że kiepska pogoda przyjdzie z pomocą, to wtedy przenoszą się do Planetarium. Ćwiczenia, pikniki na plaży przy Gęśniku. Kino plenerowe - no OK na trawie, ale Stary Kisielin to dosyć odległe miejsce. Muzyka poważna w Parku Zatonie - to akurat ładnie współgra, zatem na plus. Plac przed filharmonią, gości raz w tygodniu artystów, ale promocja i ich siła przyciągania widza?

Oj, daleko jest do tego, do czego przywykliśmy przez lata. A poza tym to tylko plac, a nie żadna scena. Myślę, że dobrze sprawę unaoczni zestawienie głównych artystów w obu lubuskich stolicach w okresie lipiec-sierpień.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Nim przejdziemy do zestawienia, warto zaznaczyć, że W ZG mamy muzykę poważną w Zatoniu, a w Gorzowie są pikniki chopinowskie. Bajki są w obu miastach, z tym że w Gorzowie na scenie letniej, a u nas na trawie. W Gorzowie mamy co tydzień spektakl w ramach XIX Festiwalu Letnich Teatrów Ogródkowych oraz liczne wydarzenia dla młodych w Wartowni. U nas wydarzeń dla młodego odbiorcy brak. Kino letnie jest w obu miastach.

Gorzów ma do dyspozycji tego lata: scenę główną na Starym Rynku, Amfiteatr, Scenę Letnią przy Teatrze, Wartownie.

Zielona Góra ma do dyspozycji tego lata: plac przed filharmonią, ruiny zamkniętego amfiteatru, scenę lalkową w budowie, Planetarium - awaryjnie.

Na rozgrzewkę, przedstawię jeszcze listę wybranych wykonawców, którzy wystąpili w Gorzowie już w czerwcu, czyli przed wakacjami: Kroke, Natalia Zamilska, Król, Adam Snopek, Adam Bałdych Quartet. Natomiast, w czerwcu w Zielonej Górze niewiele się działo.

No to porównajmy oferty lubuskich stolic w wakacyjne weekendy.

LIPIEC

weekend 1.

Gorzów: Majka Jeżowska, Mela Koteluk, Renata Przemyk/Igor Herbut, Dariusz Kordek, Don Guralesko

Z.Góra: Orkiestra Dęta Zastal

weekend 2.

Gorzów: Czesław Mozil, K-Paul

Z.Góra: Orkiestra Dęta Zastal

weekend 3

Gorzów: TEDE, Brodka

Z.Góra: Piknik Naukowy, Kabaret Chyba(wtorek)

weekend 4

Gorzów: FolkFor, Doktor Swing,

Z.Góra: Orkiestra Dęta Zastal

SIERPIEŃ

weekend 1

Gorzów: Piotr Bukartyk, Monika Kowlaska, Raz Dwa Trzy

Z.Góra: Jessica Marnstein Band

weekend 2

Gorzów: Anna Maria Jopek, Kult z Gorzowską Orkiestrą Dętą

Z. Góra: Tomasz Wachnowski, Orkiestra Dęta Zastal.

weekend 3

Gorzów: Terno, Dance on Fire, Nowonarodzeni

Z.Góra: Blues Friends

weekend 4

Gorzów: Nosowska, Retro, Old Timers

Z.Góra: Retro Hobby Band. Orkiestra Dęta Zastal

weekend 5

Gorzów: Michał Szczygieł, Chór Cantabile z orkiestrą

Z.Góra: Studenci i Big Band UZ

Dla dociekliwych zostawiam linki do stron źródłowych – TUTAJ i TUTAJ.  Wnioski pozostawiam czytelnikom.

Janusz Rewers

- zielonogórski radny Koalicji Obywatelskiej, dyrektor departamentu promocji i strategii marki w Urzędzie Marszałkowskim, lider kabaretu Rewers.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.