W Biuletynie Informacji Publicznej dostępne są oświadczenia majątkowe prezydenta Janusza Kubickiego i jego najważniejszych podwładnych. Wiceprezydent Dariusz Lesicki w urzędzie miasta zarabia więcej niż szef polskiego rządu. Nie tylko on.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Porównanie zarobków w urzędzie miasta w Zielonej Górze z wynagrodzeniami premiera, marszałka i wojewody zamieszczamy u dołu tekstu. Najpierw zerknijmy w oświadczenia majątkowe prezydenta Kubickiego i jego zastępców.

Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry

Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Dochody

180,7 tys. zł - dochody własne (nie podaje źródeł)
63,5 tys. zł - dochody małżonki

Oszczędności: 200 tys. zł na lokatach, w gotówce 15 tys. zł oraz 2,4 tys. franków szwajcarskich i 2 tys. euro, ubezpieczenie emerytalne "Pogodna Jesień"

Mieszkania, dom: dom 120 m kw. na działce 330 m kw. o wartości 460 tys. zł (współwłasność z małżonką), mieszkanie 86 m kw. o wartości 200 tys. zł (prawo do lokalu, spadek w 1/4)

Inne nieruchomości: brak

Udziały, akcje: 100 akcji Agory 

Samochód, cenne mienie: Peugeot 3008 (rocznik 2017 r.)

Kredyty: na zakup domu we frankach szwajcarskich w Raiffeisen Polska - do spłaty ok. 128 tys.
---

Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry

Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry
Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry  WŁADYSLAW CZULAK

Dochody

201,6 tys. zł - zatrudnienie w urzędzie miasta
21,7 tys. zł - zatrudnienie na Uniwersytecie Zielonogórskim

77,2 tys. zł - dochody małżonki na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz PWSZ w Lesznie

Oszczędności: 48 tys. zł i 3,8 tys. euro

Mieszkania, dom: dom 169 m kw. z działką 15 arów o wartości 650 tys. zł (współwłasność z małżonką), dom 83 m kw. z działką 201 m kw. o wartości 280 tys. zł (współwłasność z małżonką), mieszkanie 37 m kw. o wartości 50 tys. zł (udział 203/1000 wspólnie z małżonką)

Inne nieruchomości: trzy sąsiadujące ze sobą działki o powierzchni 18 arów z domem letniskowym 36 m kw. i budynkiem gospodarczym 14 m kw. oraz hangarem na łódź - łączna wartość 140 tys. zł (współwłasność z małżonką)

Udziały, akcje: brak

Samochód, cenne mienie: Volvo XC60 (rocznik 2016), Peugeot 508 (rocznik 2013), Saab 93 (rocznik 2006), udziały w czterech koniach o łącznej wartości 60 tys. zł

Kredyty: kredyt 475 tys. zł w BGŻ na budowę domu - do spłaty pozostało ok. 270 tys. zł
---

Dariusz Lesicki, wiceprezydent Zielonej Góry

Dariusz Lesicki, wiceprezydent Zielonej Góry
Dariusz Lesicki, wiceprezydent Zielonej Góry  Fot. Władyslaw Czulak/Agencja Wyborcza.pl

Dochody:

222,7 tys. zł - zatrudnienie w urzędzie miasta
25,9 tys. zł - zatrudnienie na Uniwersytecie Zielonogórskim
55,2 tys. zł - członek rady nadzorczej w Zielonogórskich Wodociągach i Kanalizacji

52,5 tys. zł - zarobki żony w Zespole Edukacyjnym nr 3

Oszczędności: 89 tys. zł, 11 tys. dolarów, 420 tys. jenów, 4 tys. franków szwajcarskich, fundusze IKE na kwotę 484 zł

Mieszkania, dom: brak

Inne nieruchomości: brak

Udziały, akcje: akcje IFSA-6 i BIOTON-59 na kwotę ok. 480 zł

Samochód, cenne mienie: Kia Sportage (rocznik 2020), Hyundai IX 35 (rocznik 2014)

Kredyty: kredyt hipoteczny w Multibanku - 139 tys. franków szwajcarskich (do spłaty 96,2 tys.), kredyt gotówkowy w Multibanku - 103 tys. zł (do spłaty 10,8 tys.), pożyczka gotówkowa w PKO BP - 40,4 tys. zł (do spłaty 36 tys.)
---

Zarabiają więcej niż premier

W Biuletynie Informacji Publicznej zielonogórskiego urzędu miasta ukazały się oświadczenia prezydenta, jego zastępców i wszystkich dyrektorów departamentów. Prawie wszystkich. Brakuje jednego - od Wiolety Haręźlak, dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych, prawej ręki prezydenta Kubickiego i tak naprawdę nieformalnej wiceprezydent miasta (ze stanowiska zeszła, by móc pełnić funkcję przewodniczącej sejmiku). 

Zwróciliśmy się do urzędu miasta z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej, czekamy na odpowiedź.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Przypomnijmy, w 2019 r. Haręźlak - mimo zejścia na niższe stanowisko - w samym tylko urzędzie miasta zarobiła 214 tys. zł, ledwie 3,5 tys. mniej od premiera Mateusza Morawieckiego.

Tym razem premiera bez problemu przebił wiceprezydent Lesicki. W urzędzie miasta zarobił prawie 223 tys. zł. W sumie jego dochody wyniosły ponad 300 tys. zł. Premier Morawiecki w 2020 r. za kierowanie polskim rządem zarobił 199,7 tys. zł. Po doliczeniu diety parlamentatnej jego dochody zamknęły się w kwocie 230 tys. zł.

Także etat wiceprezydenta Kaliszuka jest wart więcej niż praca premiera. Kaliszuk w urzędzie miasta zarobił 201,6 tys. zł.

Dla porównania lubuska marszałek Elżbieta Polak za pracę otrzymała 183 tys. zł (nikt w urzędzie marszałkowskim nie zarabia więcej niż ona), a wojewoda Władysław Dajczak - 139 tys. zł.

Zobacz też: Ustawa kominowa w samorządach? Tej urzędniczce płacimy więcej niż premierowi

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Prezydent w swoim oświadczeniu majątkowym nie ujawnił zatrudnienia oraz kwoty dochodu uzyskanej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wykazuje ogólnie osiągnięty dochód bez podziału i wskazania kwot uzyskiwanych z poszczególnych tytułów.
  Zarówno zatajenie w oświadczeniu majątkowym miejsca zatrudnienia oraz kwoty dochodu z niego otrzymywanego jest sytuacją, w której osoba składająca oświadczenie majątkowe podała w nim nieprawdę lub zataiła prawdę (art. 233 § 1 KK).
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  Hmmm, nie spodziewałam się , że tylu "naukowców" zatrudnionych jest w urzędzie :)))))
  Jakimż dorobkiem- tytułami naukowymi, wynikami badań czy publikacjami w uznanych pismach mogą się pochwalić ? Ciekawe, czy inne miasta (Kraków, Poznań, Gdańsk) również mają tak znamienitą kadrę urzędniczą ?
  A z dobrego serca podpowiem panu K. że w akcje to chyba nie najlepiej zainwestował... Bardzo to gorący aktualnie towar :)))
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Ich koryto kto im co zrobi ,nie bardzo wierzę iż okrzyknięta przez deptak Caryca Harezlak ma najwyższe zarobki z tej całe ferajny
  Wiesław Śmiech
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Czyli niektórzy w UM dostali jednak podwyżki... a reszta miska ryżu ?
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  Tak z ciekawości, to na tym uniwersytecie mają etaty? Czy płacą im na umowę o dzieło? Jeśli to drugie, to muszą tam siedzieć całymi dniami. Zresztą niech się wypowiedzą pracownicy UZ i porównają stawki :-) Ciekawe rzeczy wychodzą.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0