Ustawa "lex-TVN" przeszła w Sejmie kilkoma głosami, w tym posła Łukasza Mejzy, protegowanego prezydenta Zielonej Góry. Ostro zareagował senator Wadim Tyszkiewicz: - Przepraszam za nieparlamentarny język, ale czas najwyższy cuchnącą szmatę nazwać szmatą - napisał.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W środę Sejm przyjął  nowelizację ustawy medialnej, tzw. "lex TVN". Za było 228 posłów, przeciw - 216, a 10 (cały klub Konfederacji) wstrzymało się od głosu. W przepchnięciu ustawy, uderzającej w niezależne media, Kaczyńskiemu i PiS-owi pomogli, Paweł Kukiz i jego posłowie oraz posłowie niezrzeszeni, w tym Łukasz Mejza.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

- Za co i za ile sprzedał się Kaczyńskiemu Mejza, głosując za "lex TVN", głosując przeciwko Konstytucji, przeciwko Polsce i Polakom? Niedługo się dowiemy – skomentował na FB senator Wadim Tyszkiewicz.

Mejza do Sejmu dostał się z listy PSL po śmierci Jolanty Fedak. Po wyborze odwrócił się od ludowców, ci poczuli się oszukani. Mejza reklamuje się jako „generał prezydenta Janusza Kubickiego". Prezydent odwdzięcza się nie tylko pochwałami. Mejza mógł liczyć na zlecenia z  miasta. Za doradztwo jego firma dostała m.in. 30 tys. zł.

We wtorek podczas demonstracji w obronie TVN, senator Wadim Tyszkiewicz zaapelował do protestujących, by ci naciskali na prezydenta Kubickiego, by ten namówił „swojego generała" do głosowania w obronie TVN i niezależnych mediów.

W środę w Sejmie Mejza unikał jasnych odpowiedzi. – Nic nie jest przesądzone – odpowiadał dziennikarce „Wyborczej" przyłapany na korytarzu parlamentu.

Po południu zachował się jak dotychczas, głosował zgodnie z interesem PiS.

Ostro zareagował senator Wadim Tyszkiewicz. Na swoim profilu FB zamieścił „Opowieść o Łukaszu Mejzie, kałuży województwa lubuskiego". - Przepraszam za mój nieparlamentarny język, ale czas najwyższy cuchnącą szmatę nazwać szmatą - napisał.

Opowieść była poniekąd odpowiedzią na zaczepki Arkadiusza Dąbrowskiego, sekretarza lubuskiego PSL. Zamieścił na swoim profilu zdjęcie z 2012 r., na którym jest młody Mejza z Tyszkiewiczem, wówczas liderem bloku „Lepsze Lubuskie". Dąbrowski wmawia, że „Mejzę wymyślił Tyszkiewicz", choć do Sejmu wprowadził go PSL, a przez ostatnie miesiące był hołubiony przez lubuskich liderów PSL Stanisława Tomczyszyna i Mirosława Glaza (ten w sieci trochę żałuje). Z Mejzą, jako „generałem Kubickiego" myśleli o przewrocie w Sejmiku, utrąceniu marszałek Elżbiety Polak i KO. Marszałkiem miał zostać, zgodnie z planem Kubickiego, Tomczyszyn. Ale już w koalicji z PiS.  

„Wciskanie Mejzy" ubodło Tyszkiewicza. Stąd jego opowieść. - Niestety, nawet jeśli człowiek w swoim życiu choćby raz otrze się o cuchnącą szmatę, smród za nim potem ciągnie się przez całe życie.

Pisze: - Ja się otarłem w 2014 roku, kiedy z samorządowcami, wójtami, burmistrzami i prezydentami (w tym Zielonej Góry J. Kubickim i obecnym Gorzowa Wlkp. J. Wójcickim, wtedy wójtem Deszczna) zakładaliśmy Lepsze Lubuskie. Wtedy z rekomendacji jednego z burmistrzów na nasze listy trafił młody, 24-letni ponoć student (teraz wiem, że kłamał, że studiuje na kilku kierunkach - nie skończył żadnego). Mejza był skuteczny. Pieniądze pozyskane przeze mnie od jednego z zielonogórskich przedsiębiorców, zamiast na wspólne konto komitetu wyborczego, trafiły "przez przypadek" na promocję Mejzy. Pociągnął za sobą młodych ludzi, zrobił kampanię z rozmachem, wisiał na każdym niemal płocie i wygrał. Został radnym – pisze Tyszkiewicz. - Wtedy już było wiadomym, że dla niego polityka, to będzie sposób na życie. Od tego czasu ja trzymałem się od tego człowieka z daleka, nigdy nie wsparłem go w żadnej kampanii, choć ten, bezprawnie i bez mojej zgody, podpierał się często moim nazwiskiem, jak to mają w zwyczaju polityczni hochsztaplerzy. Ale jeśli trzeba powiedzieć przepraszam za to tylko, że o mnie się otarł, to przepraszam.

Senator przypomina ostatnią kampanię wyborczą. "Listę pociągnęła była minister Jolanta Fedak, a Mejza zrobił drugi wynik, choć z PSL-em miał tyle wspólnego, co krowa z samolotem, no chyba tylko tyle, że pochodzi on ze wsi.

Po śmierci Pani poseł, Mejza buńczucznie wszedł do parlamentu, szukając dla siebie miejsca przy korycie. I znalazł.

Ja z tym człowiekiem od 2014 roku nie miałem nic wspólnego. Intuicja mi podpowiadała, że to polityczna kałuża, tylko że w lubuskim wydaniu.

Dzisiaj Mejza zhańbił siebie, wszystkich tych, którzy oddali na niego głos i go wspierali w wyborach do parlamentu. Ten człowiek już do końca życia będzie chodził z piętnem hańby.

Mi jest wstyd, że temu podłemu indywiduum w 2014 roku podałem rękę, smród będzie się za mną długo ciągnął, jak i za każdym, kto otarł się o tego złego człowieka" - tłumaczy Tyszkiewicz..

Sam Mejza nie skomentował swojego poparcia PiS w sprawie „lex-TVN". - Młode pokolenie ma w polityce nieść nową jakość! Charakteryzującą się „otwartymi głowami" i nastawieniem na szukanie rozwiązań, nawet w najtrudniejszych sytuacjach! – brzmi ostatni, sierpniowy wpis.

Do głosowania Mejzy nie odniósł się wprost jego promotor i opiekun, prezydent Zielonej Góry. - Po kilku godzinach na FB opublikował komentarz ogólnie odnoszący się do wydarzeń w Sejmie. - Pooglądałem wczoraj TV i … i jakoś nie bardzo wiem jak można patrzeć na takie kur.. Ludzi to co się dziej to … szkoda słów, tylko nerwy człowieka biorą. Nienawiść, chamstwo, zawiść istny cyrk. Zawsze jak mnie to bierze to wiem czemu nie nawiedzę polityki, czemu tym gardzę - napisał.  

CZYTAJ TAKŻE: Pół tysiąca osób na proteście w obronie TVN w Zielonej Górze. "Będziemy bronić jak niepodległości" [ZDJĘCIA]

CZYTAJ TAKŻE: Wadim Tyszkiewicz też dostał maila z groźbami. "Wkrótce skończysz jak Adamowicz"

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Czasami chodzi już tylko o to by dać świadectwo. Panie Senatorze, lubuskie potrzebowało tej opinii. Bardzo za to Panu dziękuje. Przy okazji, gdy już to wszystko się skończy, to pamiętajmy, że w Polsce jest piękna tradycja braku tolerancji dla kolaborantów.
  @noffres
  Raczej ?piekna? tradycja braku tolerancji.. jaka wartosc ma publiczne nazywanie bylego podopiecznego szmata.. podwojne standardy
  już oceniałe(a)ś
  3
  7
  @noffres
  Brutalizacja jezyka tylko poglebia podzialy i rodzi agresje. Nic wiecej to nie daje. Moze personalna satysfakcje wypisujacemu tego typu sformulowania. Pan senator dal swiadectwo swojej malostkowosci
  już oceniałe(a)ś
  2
  7
  @parowka
  Parówa. I wszystko jasne.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @bettertimes
  Czy taki chcesz miec poziom dyskusji w Polsce? Trywializacha,prymitywizm, osmieszanie, inwektywy..
  już oceniałe(a)ś
  0
  6
  Tak, trzeba potępiać.
  Ale w Polsce większym problemem niż takie cuchnące szmaty jest zupełnie co innego.
  Proszę popatrzeć na posłów pisiej chołoty i ich kolaborantów: same intelektualne tuzy! A o co mi chodzi? Nie, nie o tych zdrajców, bo tacy sprzedajni zawsze się znajdą. Mnie przeraża zupełnie co innego: ta bezwolna szara masa która tych złodzieji posłala do koryta. To niebywałe, jak duża masa "suwerena" bezrefleksyjnie oddaje głosy na ludzkie miernoty, które do zarządzania szaletem się nie nadają, a mają być elitą Narodu i stanowić polskie prawo.
  Myślę, że prawo głosu powinno się dostawać jak prawo jazdy- dopiero po zdaniu egzaminu. A że część "suwerena" nigdy by tego prawa głosu nie zdobyła (z przyczyny braku możliwości intelektualnych), to tylko z kożyścią dla wszystkich, z tymi "bez uprawnien" na czele.
  już oceniałe(a)ś
  23
  1
  Mejza wlazł w szambo PiS , ze swoim debilstwem nie jest w stanie zrozumieć co to przyzwoitość, uczciwość.
  Najgorsze iż lubuskie wykluło z siebie miernoty PiS ,które zasiadają w sejmie,bezmozgowcy wykonujące każde polecenie Kaczyńskiego
  Wiesław Śmiech
  już oceniałe(a)ś
  21
  3
  PSL przepolitykował promując Mejzę
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Kto na tego gwizdka Mejzę głosował ?
  @Ziiutka
  Młodzi ludzie, którzy uwierzyli że Mejza jest bezpartyjny i w politykę idzie dla idei.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Ziiutka
  Tacy sami co na kaczą bandę: ograniczeni intelektualnie, podatni na populistyczną indoktrynację.
  Głupich nie sieją, oni rodzą się sami.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @Ziiutka
  Większość, która głosuje na plakaty. To jest największa bolączka polskiej, wciąż raczkującej (raczkującej w sensie dosłownym - do tyłu) demokracji. Łajza wisiał z Drwalem na największych przestrzeniach bilbordowych i wyzierał z każdej lodówki. Należy zadać pytanie - skąd ta kasa? Skąd niezależny klubik Zielonych Razem ma taką flotę na tak potężne kampanie? I dlaczego owa kampania była prowadzona nielegalnie, w miejscach zakazanych? I dlaczego nikt nie poniósł konsekwencji? I co, do cholery, robią służby na trzy litery? Gdzie prokuratura? Aaaa, zakopana w sprawie DPS od roku....
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Mejza - chłop jak dąb, a rozum o wymiarze żołędzia.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  a Mejza zrobił drugi wynik, choć z PSL-em miał tyle wspólnego, co krowa z samolotem, no chyba tylko tyle, że pochodzi on ze wsi. E tam, on zawsze ciągnie do koryta. Jak świnia.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Proszę nie obrażać szmaty, która jest bardzo użyteczna w codziennym życiu czyszcząc brudy. A swoją drogą to senator demokrata trochę wije się gdy nie mówi o swoim poparciu przed laty dla tego pana. Przeprosiny nic tu nie dają. Należy o tym pamiętać. Pan senator demokrata popierał wiele osób do których obecnie ma pretensje.
  już oceniałe(a)ś
  2
  3