Formalnie niezrzeszony poseł Łukasz Mejza od miesięcy głosuje wspólnie z PiS, teraz poparł tzw. lex TVN. Mieszkańcy Lubuskiego są wściekli, nazywają go sprzedawczykiem. Jego przyjaciel i polityczny patron Janusz Kubicki próbuje się odciąć, usuwa niewygodne komentarze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Uczę swoją 7-letnią siostrzenicę, kim jest sprzedawczyk i co znaczy to słowo. Czy mogę wykorzystać pańskie zdjęcie jako ilustrację?" – to tylko jeden z komentarzy, jakimi od kilkunastu godzin mieszkańcy województwa lubuskiego zalewają oba facebookowe profile Łukasza Mejzy, posła niezrzeszonego.

Większość komentarzy nie nadaje się do cytowania w gazecie. "Szmata", "menda", "zdrajca" – to najłagodniejsze określenia, jakie padają. "Nie wracaj do Lubuskiego" – piszą ludzie. Część komentarzy ponoć znika, ale pojawiają się następne. Na obu profilach Mejzy ukazało się ich już kilkaset. W jego obronie nie staje nikt.

Jeden z komentarzy na facebookowym profilu posła Łukasza Mejzy po tym, jak wspólnie głosował z PiS za przyjęciem tzw. lex TVN
Jeden z komentarzy na facebookowym profilu posła Łukasza Mejzy po tym, jak wspólnie głosował z PiS za przyjęciem tzw. lex TVN  Facebook

Mejza jest w ogniu krytyki po tym, jak wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością zagłosował za nowelizacją ustawy medialnej, za pomocą której rząd PiS zamierza wykosić z Polski telewizję TVN (stoi za nią amerykański kapitał). 

Za przyjęciem ustawy głosowało 228 posłów, a przeciw – 216. Od głosu wstrzymała się Konfederacja. PiS-owi w przeforsowaniu projektu pomogli Paweł Kukiz i część jego posłów oraz garstka posłów niezrzeszonych – wśród nich Łukasz Mejza. Jest on jedynym parlamentarzystą z województwa lubuskiego, który głosował po linii PiS (z wyjątkiem polityków tej partii).

Oliwy do ognia dolały okoliczności, w jakich przyjęto nowelizację. Rząd PiS najpierw przegrał głosowanie, które mówiło o odroczeniu obrad Sejmu do 2 września br. Po przerwie kilku posłów stwierdziło jednak, że się pomylili. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła powtórkę głosowania, zdaniem wielu prawników – nielegalnie. Po przerwie PiS miało już większość, przegłosowało wszystko, co chciało. 

Jeszcze w środę Mejza unikał jasnych odpowiedzi. – Nic nie jest przesądzone – odpowiadał dziennikarce "Wyborczej" na korytarzu parlamentu. Po południu głosował już z PiS, jak to robi od wielu miesięcy. Głosował m.in. za przyjęciem projektu Ordo Iuris, wspólnie z PiS bronił posad ministrów: Jacka Sasina, Przemysława Czarnka, Michała Dworczyka i Michała Kamińskiego.

Przyjaciel prezydenta

Mejza do Sejmu dostał się z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego po śmierci Jolanty Fedak. Po objęciu mandatu odwrócił się od ludowców, ci poczuli się oszukani. Wiele lat wcześniej próbował przykleić się do Wadima Tyszkiewicza, później kolejno do Pawła Kukiza, Roberta Raczyńskiego (lidera Bezpartyjnych na Dolnym Śląsku, którzy potem ochrzcili Mejzę zdrajcą ) i Roberta Gwiazdowskiego.

Ostatecznie Mejza skończył u boku Janusza Kubickiego, prezydenta Zielonej Góry. Razem próbowali przejąć władzę w Lubuskiem wspólnie z PiS, za kulisami przeciągali radnych na swoją stronę. Mejza zarabiał w urzędzie miasta jako doradca. Kubicki wypłacał mu z miejskiej kasy m.in. za konsultacje w sprawie budowy kąpieliska w Ochli, budowy parkingu przy Wyszyńskiego, organizacji budżetu obywatelskiego i "wydarzeń promujących miasto". Mejza zarobił też za "kreowanie wizerunku prezydenta i tworzenie materiałów promocyjnych". 

– Wszechstronne umiejętności ma nasz poseł – ironizowali w ratuszu zielonogórscy radni Koalicji Obywatelskiej .

Janusz Kubicki wypromował Łukasza Mejzę w wyborach do parlamentu
Janusz Kubicki wypromował Łukasza Mejzę w wyborach do parlamentu  Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Mejza lubi przedstawiać się jako "generał prezydenta Kubickiego", nazywa go swoim mentorem. W styczniu na konferencji prasowej tłumaczył, że nawet decyzję o zostaniu posłem (musiał zrezygnować z mandatu radnego sejmiku) podejmował wspólnie z prezydentem Zielonej Góry. Razem powtarzali, że województwo lubuskie jest w rozsypce, umiera. 

Kubicki nie pozostawał mu dłużny. – Uczeń przerósł mistrza – mówił o swoim przyjacielu dziennikarzom. Wpis z podobną treścią zamieścił na Facebooku. 

Wpis Janusza Kubickiego na Facebooku ze stycznia 2021 r.
Wpis Janusza Kubickiego na Facebooku ze stycznia 2021 r.  Facebook

Umiejętnościami i charakterem Mejzy zachwycali się też ludzie z najbliższego otoczenia prezydenta. Miejski radny i lekarz Robert Górski przed wyborami do Sejmu pisał: "Gorąco polecam Wam kandydaturę Łukasza Mejzy, który jest moim przyjacielem i wiem, że będzie walczył jak lew o nasze interesy w Warszawie. Łukasz jest najmłodszym i najbardziej pracowitym radnym sejmiku, a to daje nam gwarancję, że będzie równie aktywny w parlamencie".

Post Roberta Górskiego na Facebooku z października 2019 r.
Post Roberta Górskiego na Facebooku z października 2019 r.  Facebook

Odwrót

Dziś Kubicki próbuje się częściowo odciąć od przyjaźni z Mejzą. Na Facebooku boleje nad sytuacją w Sejmie, zalewa potokiem ogólników. Ciężar oskarżeń pada jednak raczej pod adresem kukizowców.

"Pooglądałem wczoraj TV i ... i jakoś nie bardzo wiem jak można patrzeć na takie kur.. Ludzi to co się dzieje to ... szkoda słów, tylko nerwy człowieka biorą" – pisze Kubicki [pisownia oryginalna – red.]. Twierdzi, że nienawidzi polityki, brzydzi się nią. Na końcu cytuje piosenkę Pawła Kukiza "Bo tutaj jest, jak jest".

W komentarzu ktoś pyta, czy jest mu wstyd za Mejzę.

"Wstyd mi za wszystkich, którzy do tego doprowadzili, za każdego, kto doprowadził do sytuacji, w jakiej jesteśmy…" – odpowiada Kubicki.

W następnym komentarzu stwierdza: "Niestety mam czasami pecha co do ludzi, którzy potrafią się sprzedać". 

Nazwisko Mejzy w komentarzach Kubickiego ani razu jednak nie pada. Gdy ludzie pytają, jak prezydent ocenia zachowanie posła, nie dostają odpowiedzi. Zwracają za to uwagę, że prezydent usuwa część komentarzy. Zwłaszcza te przypominające, że jeszcze niedawno nazywał Mejzę swoim uczniem i że razem z PiS próbowali przejąć władzę w województwie.

Komentarz pod postem Janusza Kubickiego na Facebooku. Dzień po głosowaniu w sprawie tzw. lex TVN
Komentarz pod postem Janusza Kubickiego na Facebooku. Dzień po głosowaniu w sprawie tzw. lex TVN  Facebook

Janusz Kubicki nie udziela komentarzy "Gazecie Wyborczej".

CZYTAJ TAKŻE:

W urzędzie miasta zarabiają lepiej niż premier Morawiecki

Sojusz Kubickiego i łańcuch Barczaka

Miasto na wojnie z zarządem województwa. Kaliszuk: Ciągła opozycja do PiS. Lepiej się pokłonić i poprosić o pieniądze 

 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Zaiste, uczeń przerósł mistrza w cwaniactwie, pazerności i podłości
już oceniałe(a)ś
26
0
Mejza próbował się przyklejać już do każdego. Został mu tylko pis jeżeli chce zostać w polityce. Nie dziwi zatem, że postawił na jedną kartę. Nikt nie ma już wątpliwości po której stronie stoi. Chłopak pracuje teraz na jedynke na liście pisu. Ciekawe co na to ast i materna.
już oceniałe(a)ś
23
0
Pan Janusz stoi w wielkim rozkroku. Ten zachowawczy wpis na fejsbuku to kolejny gwałt na intelekcie jego Czytelników. Tak naprawdę nie wiadomo kogo ma na myśli prezydent pisząc per "k..wy". Proponuję prostą akcję zielonogórskich mediów. Zapytać wprost prezydenta co myśli o tej ustawie. Czy stoi gdzie demokracja czy tam gdzie ZOMO? Co sądzi o głosowaniu swego padawana? Dziwię się, że są jeszcze (prócz osobistego kierowcy i wykidajło w jednym) ludzie, którzy kupują ten stek ogólników.
już oceniałe(a)ś
14
0
Za co wstyd Kubickiemu?! Przeciez lokalnie uprawia polityka w pelni zgodna z piswowskimi standardami. To nam wstyd za takiego prezydenta!
już oceniałe(a)ś
14
0
Jaki "mistrz", taki "uczeń". Żenada
już oceniałe(a)ś
11
0
Kubicki twoja stajnia to jacy ludzie ,pływających w twoim szambie w zamian za dostęp do komóry,fury ,koryta jak chcesz to możemy po nazwiskach twoi Caryca,Kałuża ,nygus bez jaj,casandra .
Wdepneles Kubicki w g....o przylepilo sie do ciebie nie masz szans,Mejza jeden z twoich zeszmaconych nie wyprzesz sie jego Kubicki twój nie byt bliżej niż dalej
Wiesław Śmiech
już oceniałe(a)ś
10
0
Mejza jest typowym tworem kubickiego.
już oceniałe(a)ś
6
0
Pan prezydent podobnie jak św. Piotr ( wyparł się Jezusa ) wypiera się Mejzy. Ale oni to podobni turyści polityczni. Prezydent zaczynał od sld a kończy na ? Takie życie. Z wiatrem biegnie się szybciej.
@Obywatel1313
Proszę wskazać mi miejsce, w którym prezydent wypiera się swego "generała"? Nie ma o tym słowa. Włodarz wojewódzkiego miasta nie odciął się od tego posła. Wieloletni koledzy Kukiza (m.in. Panasewicz z Lady Punk) potrafili napisać, że nigdy już ręki nie podadzą. Nasz prezydent słowem nie zająknął się ani o swym uczniu ani nie ustosunkował się konkretnie do haniebnych wydarzeń z Sejmu. Dla mnie jest to oczywistość, że nie gryzie łapy, która go karmi, z którą wiążą go polityczne dile na poziomie lokalnym vide kasa na zagładę Lasu Piastowskiego czy koalicja z PiS w ratuszu. Ogólniki prezydenta zostawiam oddanym mu wyznawcom i klakierom.
już oceniałe(a)ś
3
0