Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tegoroczny Solanin Film Festiwal w Nowej Soli odbędzie się w terminie 18–22 sierpnia. W konkursach kina niezależnego i animacji zobaczymy ponad 30 produkcji.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

W konkursie Kina Niezależnego zobaczymy m.in. „Dekorę" Jana Sokali. Będzie to polska premiera. Wcześniej z sukcesami film wędrował po festiwalach w Glasgow i Bukareszcie. Na Festigious International Film Festival w Los Angeles zdobył jedną z  nagród.

„Dekora" opowiada o niezwykłej pracowni plastycznej działającej w Bydgoszczy. - Młodzi ludzie pod okiem Miszcza szlifują swoje artystyczne umiejętności. Dla wielu z nich miejsce to stanowi niejako drugi dom, w którym uczą się nie tylko techniki rysunku czy malarstwa. Niestety, koszty utrzymania budynku stały się zbyt wysokie, a samą kamienicę mieszczącą atelier przeznaczono do wyburzenia. Społeczność Dekory staje w obliczu wyzwania, aby wspólnymi siłami odbudować magię i klimat pracowni w nowym miejscu - opowiada Sokala.

 

W Nowej Soli film do zobaczenia w Konkursie Kina Niezależnego, w środę 18 sierpnia o godz. 14 i w czwartek 19 sierpnia o godz. 16.

W tym samym konkursie ponadto m.in.  filmy:

  1. „Jedyny stały punkt we wszechświecie"  w reż. Marcina Sierockiego – historia kapitana promu na Odrze
  2. „Pranie brudów" w reż. Alicji Orzechowskiej - film jest kolektywnym zbiorem przemyśleń na temat Polski, zebranym z anonimowych wpisów ludzi na instagramowym profilu @polskaprawdziwa,  
  3. „Głowy duże, głowy małe" w reż. Kaliny Gawrysiak – opowieść o dorastaniu w dzisiejszej Polsce.
  4. „H8" w reż. Michała Cygana – bohater daje upust swoim żalom i urazom poprzez hejtowanie, obrażanie i poniżanie innych ludzi w internecie.

CZYTAJ TAKŻE: Popławska, Bonaszewski, Smołowik, Mastalerz. Kto jeszcze zawita na festiwal Solanin?

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.