GKM Grudziądz w ostatniej kolejce sezonu PGE Ekstraligi wygrał na swoim torze z Włókniarzem Częstochowa. To oznacza spadek do pierwszej ligi dla Falubazu Zielona Góra. Nadchodzą ciężkie czasy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dwa lata temu do Falubazu weszły władze miasta, obejmując pokaźny pakiet udziałów w żużlowej spółce. Dziś pewnie nie zabraknie głosów, że dwa lata porządków, jakie w klubie zaprowadzili ludzie prezydenta Janusza Kubickiego, wystarczyły, by spuścić drużynę do pierwszej ligi. Ostatni raz Falubaz poza ekstraligą jeździł w 2006 r. Żale płyną też pod adresem Stanisława Bieńkowskiego, właściciela największego pakietu akcji, prezesa firmy Stelmet.

Falubaz Zielona Góra spada do I ligi. Komentarz jednego z kibiców
Falubaz Zielona Góra spada do I ligi. Komentarz jednego z kibiców  FB

O spadku Falubazu zdecydował ostatni mecz sezonu zasadniczego między GKM-em Grudziądz a Włókniarzem Częstochowa. Gospodarze zajmowali ostatnie miejsce w tabeli, jechali o życie. Potrzebowali zwycięstwa, by utrzymać się w ekstralidze. Każdy inny wynik oznaczał dla nich degradację. Ekipa z Jasnej Góry przeciwnie - nie miała nic do zyskania ani do stracenia. O tym, że częstochowianie chętnie zafundują Falubazowi tułaczkę po pierwszej lidze, plotkowano od dawna. 

Na torze GKM pokonał Włókniarza 48:42. Do trzeciej serii biegów wynik oscylował wokół remisu, potem grudziądzanie odskoczyli na aż osiem oczek. Niemal całą przewagę zmarnowali jednak do biegów nominowanych. Dwie ostatnie gonitwy wygrali jednak po 4:2. Na stadionie wybuchło święto. 

Falubaz spada do pierwszej ligi, co niestety oznacza też, że minie się z nowym, ogromnym kontraktem telewizyjnym, który wchodzi w życie od przyszłego sezonu. Przepadnie jakieś 5 mln zł za każdy sezon. To pokazuje, że jeszcze trudniej niż wrócić do ekstraligi, będzie się w niej utrzymać jako beniaminek.

Z klubu najprawdopodobniej odejdzie jego lider i ikona - Patryk Dudek.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  To jest koniec Falubazu. Kubicki: dziękujemy. Pamiętajmy o tym przy wyborach.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Klub zatrudnił samych fachowców, np. panią Monikę od Kubickiego
  @petrczech2
  zęby na żużlu zjadła
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Ma pecha nasz Boss - czego nie dotknie zamienia się w... bynajmniej nie złoto, ale też na G;) Może czas rozejrzeć się za nową robotą. Jednomandatowe okręgi wyborcze predysponują takich macherów, z tylnych rzędów Senatu na spokojnie można redagować fejsbuka a miasto zyskałoby oddech. Jest też opcja powtórzenia manewru Słonecznikowego z dalekiej przeszłości, który spuścił Falubaz ligę niżej by powrócić w roku wyborczym do żużlowej elity i w chwale wjechać na motórze w senatory. Kalendarz wyborczy sprzyja takiej powtórce z rozrywki. 2022 brym brym w lidze niżej i w wyborczym 2023 awans, szał. A pamięć wyborców na pstrym motorze jeździ i zapomni dzisiejsze ups and down.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Kubicki przebił morawieckiego wprowadzając nowy ład w Falubazie,pamiętacie Żyto swego czasu pogonimy ,przytulił Kubicki , Kubicki panoszy sie w klubie wraca Żyta ,zaczyna sie zabawa w dreptanego facet może jest dobry na pierwszą ligę ale w extraklasie jak dziecko we mgle ,do tego jeszcze debilne pomówienie żużlowców Częstochowy o wzięcie kasy za przegranie wtórował mu pół gebkiem prezes .Zrobili Kubicki z klubu kolejne w mieście towarzystwo wzajemnej adoracji .Najważniejszym dla nich był podział właścicieli kart biznesowych na tych co siedzą pod wiezyczka ,aby nie przeszkadzali w swobodnym biesiadowaniu kubicko podobnych w tak zwanym akwarium gdzie bez krepacji ,Materna ,Koscik ,,Kubicki reszta dopuszczonych oddawała sie bez krepacji napojom Bachusa .
  Wreszcie zrozumcie Kubicki wypad z Zielone Góry ,zostaw nasze Miasto ,klub Falubaz , zarządzaniu Miastem po uważaniu.Teraz zaczynam rozumieć Jasińskiego właściwie muszę przyznać iż uchronił koszykówkę przed zapaścią nie dopuszczając Kubickiego do klubu .Sport w Mieście na należne miejsce ,wróci tylko pod warunkiem pogonienia Kubickiego
  Wiesław Śmiech
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  I bardzo dobrze.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Może w końcu będzie kasa szła na dzieci i młodzież - czyli w sport i rekreację szeroko rozumianą... Chociaż znając realia ZG i Kubickiego oraz Jagiełowicza to niestety będzie tylko tenis ziemny promowany no i może pływanie...
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Żużel to dziwny sport. Gdzie jest wielka kasa tam są wyniki. Kupuje się tzw światowych zawodników i wówczas są wyniki a oni jeżdżą raz w jednym klubie a raz w innym w kilku państwach. Może w 1 lidze będą wygrywać?
  @Obywatel1313
  A w jakim innym sporcie drużynowym nie kupuje się "światowych zawodników", żeby były wyniki?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0