Żużlowy Falubaz Zielona Góra w przyszłym sezonie będzie jeździł w pierwszej lidze, czyli na zapleczu PGE Ekstraligi. Obwiniany za spadek prezydent miasta Janusz Kubicki skomentował sprawę dopiero w poniedziałek rano. "Łatwo jest krytykować, gorzej, jak trzeba znaleźć rozwiązanie problemu" - napisał w swoim stylu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Los Falubazu przesądzony został w niedzielę w Grudziądzu. W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego żużlowcy GKM-u pokonali na własnym torze teoretycznie mocniejszego Włókniarza Częstochowa. Wygrana zapewniła im utrzymanie w PGE Ekstralidze. Z rozgrywkami żegna się klub z Zielonej Góry.

W niedzielny wieczór upadkiem żużlowego klubu żyło całe miasto. Prezydent miasta Janusz Kubicki głosu nie zabierał. Publicznie skomentował sprawę dopiero w poniedziałek rano.

Kubicki zbiera gromy, bo to on i jego współpracownicy od dwóch lat zaprowadzali porządki w klubie (w 2019 r. miasto objęło pokaźny pakiet udziałów w żużlowej spółce). Dość powiedzieć, że jedyne miejsce w zarządzie Falubazu obok prezesa Wojciecha Domagały zajmuje Monika Zapotoczna, rzeczniczka prasowa Kubickiego.

"Nowy tydzień, nowy dzień, nowe wyzwania. Ciężko dziś, każdy wie dlaczego, wszyscy wiedzą co się stało. Nie chce tego na razie komentować, bo Wiem, że buzuje się we mnie w środku, targają mną skrajne emocje. A takie emocje nie są dobrym doradcą, mogą stanowić mieszankę wybuchową. A tych jak zawsze nie brakuje. Jak również tych którzy wszystko wiedzą najlepiej, to taka nasza Polska tradycja, przywra narodowa. No cóż jest kilka mądrych sformułowań: »sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą« i drugie »łaska kibiców na pstrym koniu jeździ«. Wiem, jedno świat nie stanął w miejscu, życie toczy się dalej. Chcecie pokazać jacy jesteście proszę macie okazję się wykazać. Tylko na koniec prawdziwych ludzi (przyjaciół, znajomych), poznaje się po tym, że są ze sobą na dobre i na złe. A nie wtedy tylko kiedy jest łatwo, miło i przyjemnie" - napisał w poniedziałek rano Kubicki na Facebooku (pisownia oryg.).

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Emocjonalny wpis prezydenta na mieszkańcach nie robi jednak większego wrażenia. To w zasadzie kalka wszelkich innych sytuacji, w których Kubicki jest poddawany krytyce - winę kieruje na innych i stawia się w roli poszkodowanego (tak jak za kryzys w MZK odpowiadają kierowcy emeryci). To źli ludzie się odwrócili...

"W tym konkretnym przypadku, panie prezydencie, porażka nie jest sierotą" - skomentował wpis Hubert Kotonski. "W moim przekonaniu i pewnie wielu innych kibiców degradacja Falubazu ma dzisiaj twarz Janusza Kubickiego, jako osoba piastująca stanowisko publiczne i decyzyjne w klubie musi się pan liczyć z krytyką (oby była konstruktywna) i proszę się nie obrażać na kibiców, tylko przyjąć to na przysłowiową klatę..." - napisał zielonogórzanin.

Kubicki: "Nie obrażam się na ludzi. Nauczyłem się już tego, iż zawsze ktoś musi być winny. Czasami tak to już jest. Biorę i muszę brać na klatę wiele różnych spraw, wiele różnych kwestii. Pamiętam scenę z filmu Seksmisja i słowa: Nie odpowiadamy tylko za trzęsienie ziemi, gradobicie i koklusz... . Czasami się zastanawiam, bo cześć jego gotowa i za to mnie obarczyć. To nie jest forma tłumaczenia z mojej strony. Po prostu, jak są sukcesu jest pięknie i wielu wypina piersi po medale, jak jest problem to ... to jakoś wielu nie widać. Taka jest rzeczywistość. Są też tacy którzy się cieszą z tego, co się stało, sprawiło im to radość. A czemu? To już na dłuższy moment i opowiadanie" (pisownia oryg.).

CZYTAJ TAKŻE: Płonący jupiter Falubazu i czas miejskich "Januszów speedwaya" [FELIETON]

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Głębia myśli Kubickiego ma jak zawsze poziom przedszkolaka. Co do rankingów, to spada nie tylko Falubaz, ale w ogóle ZG w każdej kategorii.
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  Tylko, że pomysłów/przedsięwzięć, które Panu nie wyszło Panie Kubicki jest znacznie więcej: Falubaz to tylko wisienka na trocie, np. trasa północna i bezsensownie wydana kasa na jej generalny remont, który teraz się sypie, a wcześniej koszmarne zaprojektowanie przebudowy trasy północnej - bez uwzględnienia prawoskrętów (co powoduje teraz korki). Zgoda na sprzedaż ziemi pod Agatę Meble i McDonald oraz BMW czym zwiększony został ruch na trasie Północnej oraz Sulechowskiej - do tego uniemożliwiono w przyszłości przebudowę ronda - bo teren teraz przy samym rondzie od strony Agata Meble nie należy do Miasta. Nie mówiąc, że zamiast sprzedawać ziemię pod Agata Meble lepiej było przeznaczyć ten teren pod rekreację - w końcu należała do CRSu i można było np. zrobić lodowisko w tym miejscu w przyszłości. Ogólne zabetonowywanie terenów zielonych i drenowanie terenów ponad miarę np. os. Czarkowo i ul. Rzeźniczaka (dlaczego na Raculce nie wydaje Pan zgód na budowy bloków - daleko od domu można zabetonować całe ulice byleby nie u siebie...). Do tego nie wywiązywanie się z realizacji wygranych projektów z Budżetu Obywatelskiego - i specjalnemu czekaniu aż inflacja sprawi, że projekty będą niewykonalne po cenie z przed kilku lat (wg kosztorysu z roku którego dotyczy wygrany projekt) - niektóre projekty jeszcze z 2018-19r nie zostały wykonane i pewnie nie będą bo inflacja sprawi że będą niewykonalne (taki pewnie argument zostanie przez Miasto użyty). Wydanie pieniędzy na budowę ulicy Pileckiego, która w tym kształcie - bez połączenia z ul. Botaniczną nie ma większego sensu. I wiele innych...
  @willly
  Zapomniałeś dodać do sukcesów Drwala sytuacji w DPS i wypromowanie Mejzy.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @willly
  za sukces kubickiego można uznać też budowę centrum przesiadkowego, które przeklinają kierowcy MZK, manewrując na rondeczkach. to centrum mogło być o połowę mniejsze, ale kubicki ma kompleksy i wydaje mu się, że budował dla jakiejś metropolii
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Tak, Kubicki,,,,, wypinałeś pierś jak Zastal rok temu Puchar zdobywał... potem robiłeś wszystko by zniknęli.
  Akcje kupione? Wola radnych i TWOJA decyzja wykonana? Czekamy, kiedy przyjdzie decyzja by odebrać dotacje Falubazowi za zeszły rok - bezprawnie przekazaną.
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  Tak żeś pan zaprowadził porządek, że spadliśmy do I ligi.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  Szanowna Pani Zapotoczna, jako członek Zarządu i fachowiec od żużla - co Pani o tym sądzi? Jakie Pani ma plany w tej sytuacji? Haloooo, Pani Moniko, mówi się!!!
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  O jakie błędy oskarżacie pana prezydenta? Przecież zatrudnił w klubie panią Monikę, niegdyś znakomitą dziennikarkę z doskonałym wykształceniem i wieloletnim doświadczeniem menedżerskim szlifowanym w wielu czołowych korporacjach. Była przygotowana do prowadzenia klubu jak nikt inny w tym mieście. Aż dziwne, że nie została prezeską.
  @petrczech2
  Zostanie teraz. Po dymisji Domagały. Pani Monika - idealny fachowiec na trudne czasy klubu.
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  Słyszę o tym braniu na klatę wielu spraw od wielu lat. Od wszystkich ludzi prezydenta także. Ale cóż idzie za tą figurą słowną? Rozbudowanie mięśnia zębatego? Czy może coś więcej. Może wreszcie jakaś realna odpowiedzialność choćby w sprawie horroru w DPS czy walącemu się schronisku dla zwierząt. Znaleźli się ciężarowcy od klaty i braku konsekwencji wszelakich.
  @Sagittarius_A*
  On tyle bierze na tą klatę, że powinien wyglądać lepiej niż Schwarzenegger.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Skoro Falubaz spadł...to będzie trochę drzew do wycięcia wokół stadionu. Do roboty Czerwony Drwalu!
  już oceniałe(a)ś
  14
  0