Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

15 października 1921 r. w Grünbergu otwarto Kammerlichtspiele, czyli późniejsze kino Nysa. Niemal dokładnie 100 lat później, w najbliższą sobotę (16 października), odbędzie się spacer śladem zielonogórskich kin i pokaz filmu "Nosferatu - symfonia grozy" z 1922 r. Będzie można przenieść się w czasie do przedwojennej Zielonej Góry.

Program urodzin kina Nysa

Sobota 16 października:

- godz. 11 - spacer śladem zielonogórskich kin. Start przy planetarium Wenus przy ul. Sikorskiego. Czas trwania: ok. 2 godziny,

- godz. 18 - pokaz filmu "Nosferatu - symfonia grozy" z 1922 r. w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua. Miejsce: galeria BWA przy al. Niepodległości.

Wstęp na spacer i pokaz filmu jest bezpłatny. Wydarzenie organizują i wspierają: Tomasz Czyżniewski, Bartłomiej Gruszka, Szymon Płóciennik, BWA Zielona Góra, Zakład Gospodarki Komunalnej i Lubuski Teatr.

Na uczestników urodzin czeka wyjątkowa niespodzianka. A w piątek w zielonogórskiej "Wyborczej" ukaże się też tekst dotyczący pierwszego pokazu w Kammerlichtspiele, późniejszej Nysie.

CZYTAJ TAKŻE: Zamek z Grünbergu na zdjęciach w Brazylii. Thamires szuka korzeni w Zielonej Górze

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.