Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Postanowione. Polska zbuduje zaporę na granicy z Białorusią. W czwartek w Sejmie za pomysłem głosowało Prawo i Sprawiedliwość i jej koalicyjne partie, a także Konfederacja, Porozumienie Jarosława Gowina i posłowie niezrzeszeni, wśród nich Łukasz Mejza z woj. lubuskiego. W sumie projekt poparło 274 posłów. Przeciwko głosowało 174, w tym Koalicja Obywatelska (z wyjątkiem jednego członka, który wstrzymał się od głosu), Lewica i Polska 2050. 

Przyjęta przez parlament ustawa mówi, że budowa zapory nie będzie podlegać przepisom prawa budowlanego, wodnego i innych. Wyłączona zostanie też z prawa zamówień publicznych. Państwo dostanie również narzędzia, by przejmować ziemię i obiekty, które staną na drodze konstrukcji. Inwestycję poprowadzi straż graniczna.

Sama bariera ma być podobna do tej, która stanęła na greckiej granicy z Turcją. Ruch śledzić będą kamery i specjalne detektory. Więcej pisze o tym krajowa "Wyborcza".

W wyniku kryzysu migracyjnego na polskiej granicy z Białorusią umarło już pięć osób. "Polska postanowiła licytować się z reżimem Łukaszenki na okrucieństwo" - ocenił we wpisie na Facebooku dziennikarz Adam Wajrak.

Jak w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią głosowali posłowie z Lubuskiego?

ZA

Marek Ast (PiS)

Krystian Kamiński (Konfederacja - Ruch Narodowy)

Jacek Kurzępa (PiS)

Jerzy Materna (PiS)

Łukasz Mejza (niezrzeszony)

Elżbieta Płonka (PiS)

PRZECIW

Tomasz Aniśko (Koalicja Obywatelska - Zieloni)

Anita Kucharska-Dziedzic (Nowa Lewica - Wiosna)

Katarzyna Osos (Koalicja Obywatelska)

Krystyna Sibińska (Koalicja Obywatelska)

Waldemar Sługocki (Koalicja Obywatelska)

Bogusław Wontor (Nowa Lewica - SLD)

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.