"Miejski obóz władzy to obecnie: Klub Zielona Razem + PiS i chyba Radni Zalewski, Rosik, Machalica. Przewodniczącym rady jest Piotr Barczak z PiS. Jest to mocno zadziwiając, w mieście, gdzie Rafał Trzaskowski zdobył 70 proc. głosów" - pisze Janusz Rewers*.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mijają trzy lata od momentu, kiedy zielonogórzanie z okręgu nr 1 (Zacisze, Przyjaźni, Leśne, Malarzy, Batorego) wybrali mnie z listy KO na zaszczytną funkcję radnego Zielonej Góry. Dla mnie i dla wielu było to sporą niespodzianką, bo dostać się z 6. miejsca na 7-osobowej liście to się raczej nie zdarza. Chciałem mieć trudno w tamtych wyborach i miałem trudno. Tym bardziej dziękuje za zaufanie. Za każdy z 455 głosów. A wiele wskazywało na to, że „mój" mandat z okręgu weźmie lista PiS - dzięki wynikowi Piotra Barczaka. Pretendował on wtedy jednocześnie na radnego i prezydenta, więc miał dużą kampanię i zajął 2. drugie miejsce - po J. Kubickim.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Sesja Rady Miasta
Sesja Rady Miasta  Fot. Władysław Czulak/Agencja Wyborcza.pl

Oto kilka moich przemyśleń, z nutką ironii i dystansu.

1. Jakieś 80 proc. uchwał na radzie przechodzi ponad politycznymi podziałami. Nie widzę w tym nic złego, bo to głównie sprawy porządkowe. Różnice są w sprawach kluczowych.

2. Jeśli słyszysz śpiewkę, że na coś nie ma pieniędzy, to powiem ci, że pieniądze się znajdą, ale na to, na co dana władza chce, aby się znalazły. W granicach rozsądku oczywiście.

3. Jeśli przez wiele lat, tak jak np. ja, płacisz podatki, składki ZUS, prowadzisz wytrwale firmę, to wiedz, że gdy zostaniesz jednego dnia radnym, to drugiego dnia możesz usłyszeć, że jesteś dla przykładu karierowiczem i że chcesz się nachapać.

4. Nieudana próba usunięcia mnie z rady miasta w 2020 roku to było cenne doświadczenie i dowód, że „witkowanie" jest obecne i u nas. W każdym razie mogę czuć się wyróżniony, bo byłem pierwszym przypadkiem w historii naszej RM, gdzie wprowadzono pod obrady temat wygaszenia mandatu, chociaż wcześniej kilku radnych się kwalifikowało.

5. Poziom zainteresowania sprawami rady miasta jest średni, a sporo radnych potrafi na komisjach czy radzie miasta nie odzywać się przez wiele miesięcy. To tzw. radni przyciski.

6. Miejski obóz władzy to obecnie: Klub Zielona Razem + PiS i chyba radni Zalewski, Rosik, Machalica. Przewodniczącym rady jest Piotr Barczak z PiS. Jest to mocno zadziwiające w mieście, gdzie Rafał Trzaskowski zdobył 70 proc. głosów.

7. Jeśli, tak jak wielu, lubisz wieszać psy na osobach aktywnych publicznie, samorządowo, to powiem ci coś kontrowersyjnego – nim znowu powiesisz, pomyśl, że może wypada być wdzięcznym, że jeszcze są ludzie, którym się chce, którzy mają siłę się z tym boksować. Bo w wielu przypadkach te osoby mogłyby zajmować się czymś przyjemniejszym, bardziej dochodowym, poza publicznym obstrzałem.

8. Wybory lokalne za 2 lata, co przyniosą? Jeszcze raz bardzo dziękuję za zaufanie! Dziękuję radnym KO i wszystkim, z którym udaje się robić dobre rzeczy!

Janusz Rewers – artysta kabaretowy, radny miejski w KO w Zielonej Górze, dyrektor departamentu promocji i strategii marki w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze

CZYTAJ TAKŻE: Radni Platformy apelują do rządu i do Kubickiego. Chodzi o podatki, sport i stypendia

CZYTAJ TAKŻE: Janusz Rewers: Czy amfiteatr przetrwa ekipę prezydenta Kubickiego? Wierzę, że tak [OPINIA]

CZYTAJ TAKŻE: Koalicja w sejmiku nagradza swoich? Zrobił się dym o odznaki dla parlamentarzystów

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Janusz ma rację. Nasza polityka jest beznadziejna. Otacza nas cała masa dorobkiewiczów, dla których to jest sposób na życie. W naszym mieście w różnych zależnych jemu podmiotach Janusz Kubicki stworzył struktury mafijne. W celu utrzymania władzy zawarł koalicję z PIS. Po trupach do celu...
  już oceniałe(a)ś
  13
  4
  Trzymać z kubickim to dowód na polityczną małość. Zastanawia, jaki poziom moralny mają radni, którzy trwają przy człowieku, który kłamał, aby mieć darmowa kartę parkingową, który rządzi w sposób dyktatorski i który kuma się z pisowcami. Poza tym kubicki to facet z myśleniem sprzed pół wieku, o kryzysie klimatycznym nie słyszał, mądrych ludzi nie słucha, wyżywa się na FB, gdzie prezentuje poziom gimnazjalisty z pryszczami. tylko te niektóre fakty już powinny sprawić, że przyzwoity człowiek z kubickim nie chciałby mieć nic do czynienia. A zalewski to nasz zielonogórski kałuża, tylko w mniejszej skali niż mejza.
  już oceniałe(a)ś
  7
  2
  I pisze o tej moralności radny, który nie ma prawa do mandatu bo mieszka poza ZG ( W Wilkanowie) a w sprawie swego miejsca zamieszkania kłamie w żywe oczy
  już oceniałe(a)ś
  0
  3