Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Polska dzieli się dziś na 16 województw z samorządem regionalnym, 314 powiatów i prawie 2,5 tys. gmin. Samorządy kierują szpitalami, oświatą, gospodarka komunalną. Rocznie dysponują budżetami wartymi nieco ponad 200 mld zł. I będzie ich dużo mniej po wprowadzeniu przez rząd PiS zasad podatkowych „Polskiego ładu". Samorządy szacują roczne straty na 12-14 mld zł. W dekadę stracą grubo ponad 100 mld zł.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

- To tylko ekonomiczny obraz strat odwrotu od polityki prosamorządowej w Polsce, co widzi już Unia Europejska i USA. PiS przywraca model państwa scentralizowanego i autorytarnego. Samorząd może znów stać się fasadowy, jak w PRL. Pracuję w samorządzie ponad 30 lat, widziałam tamtą rzeczywistość za komuny. Nie chcę, by wróciła – mówi marszałek lubuska Elżbieta Anna Polak. – To były czasy konformizmu, klientelizmu, rozdawnictwa. Poczucia bezsilności. Sądzę, że odwrót od samorządności ku centralizmowi wyrządza dużo zła, zabija kreatywność mieszkańców. Dlatego zapraszamy na debatę o polskim samorządzie w ciężkich czasach – mówi Polak. - Chcemy porozmawiać o dorobku polskiego samorządu, jego problemach oraz przyszłości. Silny samorząd jest niezbędny, by myśleć o rozwoju. To jeden z najważniejszych sukcesów wolnej Polski, którego nie wolno nam zmarnować. To dobry moment, aby zastanowić się, jak go obronić.

Debata „Samorządna. Niepodległa" odbędzie się w przeddzień Święta Niepodległości, w środę 10 listopada, o godz. 11 w sali kolumnowej sejmiku i Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Debatę poprowadzi Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej". 

Udział wezmą, oprócz marszałek Elżbiety Polak, naukowcy, lubuscy burmistrzowie: 

  • prof. UZ Waldemar Sługocki, poseł KO, 
  • Krystyna Sibińska, posłanka KO 
  • prof. Hanna Paluszkiewicz, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego,
  • Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego i szef Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego,
  • Paweł Jagasek, burmistrz Kożuchowa,
  • Konrad Antkowiak, burmistrz Wschowy,
  • Henryk Janowicz, starosta żagański i przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Lubuskiego.

Debata  „Samorządna. Niepodległa" w środę 10 listopada, o godz. 11. Relacja na żywo na Facebooku na profilu lubuskie.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Prof. Noga, ekspert Komisji Europejskiej: Niewykluczone, że unijna kasa trafi do samorządów, by ominąć rząd PiS

CZYTAJ TAKŻE: Rząd sypie pieniędzmi na inwestycje "Polskiego ładu". Burmistrz Cebula: Fajnie, ale wcześniej zabrał

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.