Nasi mieszkańcy nie zasługują na segregację według klucza politycznego - piszą marszałkowie do premiera. Pod listem podpisało się siedmiu, w tym marszałek lubuska Elżbieta Polak.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Marszałek lubuska o niesprawiedliwym podziale pieniędzy z perspektywy unijnej i Krajowego Planu Odbudowy mówi w opublikowanym wywiadzie w portalsamorzadowy.pl.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

- Nie złożyliśmy broni i wciąż walczymy o zwiększenie alokacji dla regionu lubuskiego. Złożyliśmy oficjalny protest do Komisji Europejskiej wspólnie z województwami zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim - mówi.

Polak wątpi, by pierwsze nabory na projekty unijne ruszyły w najbliższych miesiącach. - W regionach jesteśmy gotowi, mamy zaktualizowane strategie rozwoju, przygotowane programy wdrażania i olbrzymie potrzeby. Pandemia, kryzys gospodarczy nie mogą czekać. Niestety, Krajowy Plan Odbudowy nam odpłynął, co do RPO [Regionalny Plan Operacyjny - red.] również trudno wskazać jakieś konkretne terminy. Mam nadzieję, że rząd w końcu będzie praworządny, odpuści sprawę Izby Dyscyplinarnej... Bez funduszy europejskich nie poradzimy sobie z aktualnymi wyzwaniami - komentuje w wywiadzie marszałek lubuska. Cała rozmowa - TUTAJ.

Polak podpisała się pod listem marszałków do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie podziału pieniędzy z rządowych programów na drogi w regionach. List firmują także marszałkowie: zachodniopomorski, opolski, kujawsko-pomorski, wielkopolski, mazowiecki i pomorski.

- Sprzeciwiamy się nierównemu traktowaniu mieszkańców przez rząd PiS - komentuje w sieci Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski.

- Dostrzegamy różnicę w podziale środków, zadania drogowe: woj. lubelskiego, woj. podkarpackiego, bogatej Małopolski i Śląska, a nawet bardzo zamożnego Dolnego Śląska otrzymały aż 70 proc. dofinansowania. Nasze regiony otrzymały skromniejsze wsparcie. Uważamy to za nierówne traktowanie obywateli naszych województw. Nasi mieszkańcy nie zasługują na segregację według klucza politycznego - piszą marszałkowie.  

CZYTAJ TAKŻE: Najdroższa obwodnica w woj. lubuskim. Marszałek śle wniosek do "Polskiego ładu"

CZYTAJ TAKŻE: Debata o niepodległości i samorządności. Czy pisowski "Polski ład" to nowa narodowa sztuka pełzania?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ważny podyktowany troska Apel do morawieckiego ,dobrej woli ze strony PiS nie widzę nie słyszę .Będzie na pewno grillowanie Marszałków ,wybrani wierni będą przed szeregem ,pozostali pewnie będą dołowanie aby Mieszkańcy w końcu zwrócili sie przeciw nim .Cyniczna ,wyrachowana zabawa PiS ,zochydzajac samorząd uczciwy,przyzwoity ,który z wielką empatia traktuje rozwój swoich wojewódz a tym samym poprawa życia mieszkańcom.
  Wiesław Śmiech
  już oceniałe(a)ś
  0
  0