Zbiórka humanitarna w woj. lubuskim przebiega bardzo sprawnie. Jestem bardzo wdzięczny samorządom, że uzgodnienia dotyczące skoordynowania pomocy humanitarnej dla Ukrainy, które podjęliśmy na pierwszych spotkaniach, są realizowane w sposób zorganizowany – mówi na oficjalnej stronie LUW wojewoda Władysław Dajczak.
Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.
Magazyn centralny postał w Skwierzynie, w głównej regionalnej jednostce wojsk obrony terytorialnej w woj. lubuskim. Tu siedzibę ma 151. Batalion Lekkiej Piechoty
– Mamy już pierwsze transporty z gmin, jest to transport z odzieżą z Gorzowa oraz żywności z Zielonej Góry. Bardzo ważne, by przywiezione produkty były już posegregowane według rodzaju towaru. Dzięki temu zebrana pomoc będzie mogła być szybciej przekazana Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, a dalej do potrzebujących – tłumaczy wojewoda.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych jest koordynatorem przerzutu transportów przez granice z Ukrainą. System ma być przejrzysty. W punktach zbiórek w miastach i gminach dary są segregowane, potem jadą do punktów powiatowych, a stąd do magazynu centralnego. Tu są ponownie segregowane i pakowane na tiry.
- Jest też apel pani wojewody podkarpackiej, aby powszechny, masowy dowóz darów na granicę nie odbywał się w sposób niezorganizowany, ponieważ powoduje to poważne utrudnienia w ruchu. Udzielenie mądrej pomocy jest teraz niezwykle istotne – ocenia wojewoda.
Koordynatorzy zbiórek humanitarnych publikują listę najważniejszych rzeczy, jakie powinny w ramach pomocy humanitarnej trafić na Ukrainę. To:
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze