Pomoc Ukrainie. - Pięć busów i pięć samochodów osobowych, pełnych matek z dziećmi, ruszyło aż pod francuską granicę - informuje senator Wadim Tyszkiewicz. - To pomoc bez instytucjonalnej czapy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Konwój z ukraińskimi uchodźcami wyruszył z Nowej Soli.   - Pięć busów i pięć samochodów osobowych, pełnych matek z dziećmi, ruszył aż pod francuską granicę. Wielkie podziękowania dla właściciela Złotego Łanu [hotel i restauracja na przedmieściach Nowej Soli – red.]  i dwóch rodzin, które na tę noc przygarnęły pod swój dach trzy rodziny – pisze  w sieci senator Wadim Tyszkiewicz.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Nowa Sól, niemieckie busy z oklic Sarbrucken pomocą dla uchodźców z Ukrainy, marzec 2022 r.
Nowa Sól, niemieckie busy z oklic Sarbrucken pomocą dla uchodźców z Ukrainy, marzec 2022 r.  Fot. Archiwum Wadim Tyszkiewicz. FB

Do Niemiec wyjechało 35 uchodźców z Ukrainy. Trzy rodziny zostały w Nowej Soli. Mam niedzielę na znalezienie im dachu nad głową. - Na szczęście dobrzy ludzie pomagają. Nie musiałem długo prosić. Po nieprzespanych nocach i po przejechaniu 1800 km (30 godzin), dzięki dobrym ludziom mogli zasnąć w czystej pościeli i spokoju. Przed nimi jeszcze 1000 km (10 godzin) – pisze Tyszkiewicz.

- My robimy to i pomagamy sami, bez żadnej instytucjonalnej czapy. Bardzo wielu Polaków ma w sobie gen współczucia i pomagania. Najpierw przyjechały cztery busy z Niemiec pełne pomocy. Tak jak my w Nowej Soli, tak i w małym miasteczku obok Sarbrucken, bez federalnej czapy, ludzie sami się skrzyknęli, zebrali pieniądze i dary. My je tu przejęliśmy i przewieziemy na Ukrainę swoimi kanałami. Bez państwa, które zajmuje się przede wszystkim statystykami. Nie ma na to czasu. Ludzie potrzebują pomocy tu i teraz. No to pomagamy – tłumaczy senator.

I zastrzega: nie robię tego dla poklasku, robię to od serca i dlatego, że taki jestem. Nie robię selfi z uchodźcami (chyba że na ich prośbę), nie obfotografuję się na tle pozyskanych darów. Ja, jak bardzo, bardzo wielu Polaków po prostu robię swoje. A prośba do tych, co nic nie robią, a tylko krytykują, żeby chociaż nie przeszkadzali. Ludzi dobrej woli jest na szczęście więcej.

CZYTAJ TAKŻE: Jadą busy z darami z Niemiec. "My tam też pomagamy Ukrainie"

CZYTAJ TAKŻE: Sto Ukrainek z dziećmi schroniło się przed wojną w dawnym hotelu. "Wy w Polszy nie gawaritie po ruski?", dziwią się

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Brawo Panie senatorze
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Pięknie. Obudziło się prawdziwe człowieczeństwo.
  @Obywatel1313
  Nie musiało się budzić. Ono zawsze było. W odróżnieniu od niektórych partyjnych siepaczy robiących selfie z uchodźcami. Nieprawdaż?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @WadimT
  Miło, że Pan senator wydaje tak ogromne swoje ciężko zarobione pieniądze na pomoc potrzebującym.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @Obywatel1313
  Złośliwy i mściwy człowieku, mam nadzieję że będzie pan miał odwagę mi kiedyś spojrzeć w twarz. Znamy się od lat i nie musi się pan kryć za anonimem. Odwagi. Partia i Urząd Marszałkowski będą z pana dumni, bo póki co, przynosi pan tylko wstyd.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @WadimT
  Nie rozumiem o co Panu chodzi w tym odpisywaniu? Ja podziwiam Pana za działalność, za osobiste finansowanie pomocy a tu odzywa się dawny prezydent z mową nienawiści. Ale jak Panu z tym dobrze to czyń Pan tak dalej.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Brawo Tyszkiewicz-lepiej coś organizować niż spacerować.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0