To powinno być prawo miejscowe, a nie jednoosobowe decyzje prezydenta o pomocy Ukraińcom. Z bazą firm dającym pracę, z organizacją nauki języka. Tego dziś nie ma - mówi Marcin Pabierowski, zielonogórski radny KO.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O pilne przygotowanie uchwały regulującej miejską pomoc uchodźcom z Ukrainy apelują zielonogórscy radni Koalicji Obywatelskiej. Pismo wysłali do przewodniczącego rady miejskiej Piotra Barczaka.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

"Wnosimy o pilne spowodowanie przygotowania i projektu uchwały w sprawie zakresu pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa obejmującymi m.in.: wsparcie obcokrajowców w czynnościach życia codziennego, wizyty w urzędzie, szkole, pomoc psychologiczną, pomoc w uzyskaniu dokumentów legalizujących pobyt" – czytamy.

Pomoc Ukraińcom w Zielonej Górze. Apel radnych Koalicji Obywatelskiej, marzec 2022 r.
Pomoc Ukraińcom w Zielonej Górze. Apel radnych Koalicji Obywatelskiej, marzec 2022 r.  Fot. Archiwum KO/Zielona Góra

KO domaga się także utworzenia baz firm gotowych przyjąć Ukraińców do pracy, prawa o darmowej komunikacji miejskiej czy organizacji nauki języka polskiego, warsztatów i zabaw dla dzieci.

- Dostaję dużo telefonów od przedsiębiorców. Pytają o bazę kwalifikacji zawodowych obywateli Ukrainy, bo chcemy zatrudnić np. lekarkę weterynarii, architekta czy w firmie sprzątającej. Pytają o bazę wolontariuszy. To w mieście nie istnieje, to wszystko powinno być pilnie uchwalone przez radnych - mówi Marcin Pabierowski, zielonogórski radny Koalicji Obywatelskiej.

- Warto się poważnie zastanowić, czy darmowa komunikacja w czasie wojny może objąć wszystkich mieszkańców - tłumaczy Pabierowski. - Może powinniśmy wprowadzić zmiany w budżecie miasta tak jak to zrobił Gorzów. Tam odpowiedzialny prezydent w porozumieniu z radą miasta przygotował poduszkę finansową na ciężkie czasy. U nas tymczasem prezydent zadłuża miasto o kolejne 40 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Wolontariusz o pomocy Ukraińcom: Organizacje kopane przez rząd zrobiły Polsce najlepszy wizerunek po '89 roku

CZYTAJ TAKŻE: Chcesz przyjąć uchodźców? Sprawdź, jak korzystać ze specustawy

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem