Na początek ruszą cztery grupy, ale w razie potrzeby może być więcej. Uniwersytet Zielonogórski zaczyna darmowe kursy polskiego dla uchodźców z Ukrainy
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ministerstwo Edukacji i Nauki dziś wylicza, że w polskich szkołach uczy się 75 tys. dzieci z Ukrainy. Ale szacunki mówią, że może być ich 700 tys. MEiN tworzy więc m.in. nowe stanowiska pracy („pomoc nauczyciela"), szuka wsparcia wśród osób, które znają języki wschodniosłowiańskie.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Szczególnym problemem są dzieci w wieku szkolnym, w ich wypadku nie chodzi tylko o naukę polskiego, ale i wszystkich innych przedmiotów. Tu nie będzie tak, jak na zwykłych lekcjach języka obcego, podczas których można się posłużyć wesołą apką – mówi „Wyborczej" dr Agnieszka Karolczuk, lektorka języka polskiego. - Te dzieci mają podwójny bodziec: pozytywny i negatywny. Trochę rozumieją, bo polski i ukraiński są podobne, ale tylko trochę. A obce otoczenie je przeraża, muszą to pokonać. To surwiwal.

Wojna w Ukrainie - relacja na żywo w "Gazecie Wyborczej" 

Innym wyzwaniem jest nauka języka polskiego przez dorosłych uchodźców. Kursy organizują szpitale, izby lekarskie, instytucje oświatowe i uczelnie.

Na kursy polskiego zaprasza dorosłych obywateli Ukrainy Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczelnia zaplanowała 30 godzin lekcyjnych na poziomie podstawowym w salach kampusu B przy ul. Wojska Polskiego. Grup ma być cztery. - W przypadku dużego zainteresowania możliwe jest utworzenie kolejnych – zakłada Instytut. Kursy są bezpłatne. Żeby się na nie zapisać, trzeba wypełnić formularz na stronie: polski.wh.uz.zgora.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Zachodnia obwodnica Zielonej Góry. Mieszkańcy Przylepu wkurzeni na planowany przebieg, piszą do premiera Morawieckiego

CZYTAJ TAKŻE: Lot balonem czy rejs łódką po Parku Narodowym Ujście Warty? To możliwe w nowym ośrodku w Słońsku

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem