Od zeszłej środy polskie miasta i gminy wydają numery PESEL obywatelom Ukrainy. Zielonogórski urząd miasta przyjmuje wnioski siedem dni w tygodniu, dotąd wydał 700 numerów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O wydawaniu numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy (ten upoważnia ich do darmowej opieki medycznej i świadczeń socjalnych) postanowił przed dwoma tygodniami polski parlament. Przepisy w życie weszły w zeszłą środę, tego też dnia wnioski o wydanie numerów PESEL zaczęły przyjmować polskie samorządy.

W Zielonej Górze sprawą zajmuje się Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Długiej, jednostka wydziału spraw obywatelskich urzędu miasta. Korzysta z pomieszczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Chętnych na uzyskanie numerów PESEL nie brakuje. Mimo wprowadzenia systemu numerkowego (dziennie urząd jest w stanie przyjąć ok. 120 wniosków) zdarzało się, że kolejki obywateli Ukrainy ciągnęły się aż na zewnątrz budynku. 

Urząd miasta korzysta z pracy wolontariuszy tłumaczy, przygotował też kącik dla dzieci, by nie nudziły się, gdy rodzice załatwiają formalności. Plus jest taki, że po złożeniu wniosku o wydanie PESEL mogą od razu na miejscu złożyć wnioski choćby o zapomogi, w tym jednorazową, bezzwrotną pomoc w wysokości 300 zł. Tym zajmuje się już MOPS.

"Pracownicy Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Długiej 13 wydali już blisko 700 numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Od numeru PESEL uzależnione jest załatwienie kolejnych spraw związanych z uzyskiwaniem świadczeń wynikających ze specustawy. Załatwienie takiej sprawy trwa ok. 30 do 40 minut" - poinformował Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

Obywatele Ukrainy przyjmowani są siedem dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-20 oraz w weekendy od 8 do 20.

CZYTAJ TAKŻE: Sejm przyjął ustawę o pomocy Ukraińcom. Co ona zmienia?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem