Mija 65 lat od narodzin UE. Jak uczcić ważną rocznicę?. - Zaśpiewajmy "Odę do radości" pod Palmiarnią. Po polsku i ukraińsku - zaprasza lubuski KOD.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

25 marca 1957 roku zachodnioeuropejskie państwa podpisały Traktaty Rzymskie i utworzyły Europejską Wspólnotę Gospodarczą, czyli zalążek Unii Europejskiej, jaką znamy dziś. To wydarzenie zapoczątkowało najdłuższy okres pokoju w historii Europy.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Z okazji narodzin Unii, lubuski KOD organizuje w Zielonej Górze akcję "Śpiewamy Odę do radości - Ukraina w UE". Oda z finałową kantatą IX symfonii Beethovena stała się hymnem Unii Europejskiej. - W Zielonej Górze będziemy rozdawali ulotki z tekstem "Ody do radości" w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim, tak aby uczestnicy mogli się włączyć do wspólnego śpiewu – mówi Dariusz Nocek.

- W interesie Polski leży, aby za sąsiadów mieć państwa należące do tej wspólnoty. Dlatego wspierajmy dążenie Ukrainy do przyłączenia się do Unii. Kraje unijne już wykazały dużą solidarność i wsparcie dla Ukrainy, niemniej jednak są bardzo powściągliwe, jeśli chodzi o przyspieszoną procedurę akcesji – piszą organizatorzy wspólnego śpiewania. - Z okazji święta, w którym i my – Polacy – mamy swój udział, życzymy, aby słowa poematu „Wszyscy ludzie będą braćmi" stały się rzeczywistością, a nie tylko pięknym postulatem.

Polsko-ukraińskie śpiewanie „Ody do radości" odbędzie się w sobotę 26 marca o godz. 14 na schodach pod Zielonogórską Palmiarnią.  

CZYTAJ TAKŻE: Charków, nasz kochany Charków. Gdy przez telefon rozmawiam z bliskimi, słyszę odgłosy strzelaniny

CZYTAJ TAKŻE: Lubuskie nadal zbiera rzeczy dla Ukrainy, tak wygląda obecnie sala kolumnowa. Czego potrzeba najbardziej?

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem