Już ponad 400 firm zawiesiło działalność w Rosji, nie obsługuje klientów z rosyjskimi adresami lub zamknęło biura i zwolniło pracowników. A które zostały? Sprawdźcie w raporcie biqdata.wyborcza.pl.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Listę firm, które wyprowadziły się lub zawiesiły działalność w Rosji po inwazji rosyjskiej armii na Ukrainę, prowadzi Jeffrey Sonnenfeld i jego zespół badawczy w Yale Chief Executive Leadership Institute. Spisują także firmy, które wciąż oferują swoje usługi rosyjskim klientom. 

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Po podstawie ich danych i informacji instytucji gospodarczych raport opracował portal biqdata.wyborcza.pl. - Jest tam wciąż (stan na 18 marca) m.in. sieć hoteli Accor z 55 lokalizacjami w Rosji, AstraZeneca firma zatrudnia w Rosji 250 osób. Wciąż działa także Auchan, który ma tam obroty roczne na poziomie 3,5 mld dol., Decathlon - 50 sklepów i 300 mln dol. przychodów, Leroy Merlin - 4 mln obrotów, Oriflame i Subway oraz Nestle, które zatrudnia w Rosji 7 tys. pracowników – czytamy w raporcie biqdata.wyborcza.pl. Cały raport – TUTAJ.

Część polskich internautów wzywa do bojkotu firm, które nadal robią interesy w Rosji. Niektóre działają w woj. lubuskim. Leroy Merlin ma hipermarkety budowlane w Zielonej Górze i Gorzowie, Decathlon otworzył duży sklep w Zielonej Górze, Nestle produkuje słodycze w Kargowej.

Na sytuację zareagowała polska odnoga Leroy Merlin. Sieć ogłosiła, że wstrzymuje współpracę z dostawcami z Rosji i Białorusi, a pieniądze ze sprzedaży produktów, które jeszcze zostały, przeznaczy na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Sieć zapowiedziała, że przekaże na pomoc uchodźcom 4,5 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Zachodnia obwodnica Zielonej Góry. Mieszkańcy Przylepu wkurzeni na planowany przebieg, piszą do premiera Morawieckiego

CZYTAJ TAKŻE: Kubicki zmieni miejskie plany i zablokuje inwestycje szpitala. Lecznica straci 35 mln zł

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Leroy Merlin - 4 mln obrotów. Za tyle to chyba Moskwiczanie gwoździ w tym sklepie kupili ? Co to za obroty 4 mln dolarów?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0