"Botoksowy dyktatorze, świat nie jest twój, idi nachuj!" - śpiewa Dezerter na swoim nowym singlu zatytułowanym "IDI". Zespół zagra w zielonogórskim klubie Wyspa. Podczas koncertu zbiórka na pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Numer Dezertera poświęcony Putinowi robi furorę w sieci. Co ważne, dochód z odtworzenia utworu przez serwisy streamingowe jest przekazywany Fundacji Ocalenie pomagającej uchodźcom z Ukrainy.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

 "Botoksowy dyktatorze, ten świat nie jest twój, idi nachuj! – śpiewa Dezerter, jeden z najważniejszych zespołów punkowych i niezależnych w historii polskiego rocka. Tekst nawiązuje do ukraińskich żołnierzy z Wyspy Wężów, którzy odmówili poddania się rosyjskiemu okrętowi wojennemu. Na okładce singla "IDI" zespół umieścił Putina w koronie i bizantyjskiej szacie z brylantami. Tak prezydenta Rosji sportretował Irlandczyk John Berkeley i udostępnił obraz Dezerterowi.

„IDI" i inne piosenki Dezertera można usłyszeć w Zielonej Górze w klubie studenckim WySPa  przy ul. Wojska Polskiego 67. Koncert w sobotę 9 kwietnia o godz. 19. Bilety po 45 i 55 zł (w dniu koncertu). Uwaga, podczas koncertu odbędzie się zbiórka pieniędzy dla ofiar wojny w Ukrainie.

Utwór został wydany również na na superlimitowanym singlu winylowym (tylko 20 sztuk) zielonogórskiej oficyny Gusstaff Records.. - Wszystkie idą na licytacje, kasa idzie w całości na Fundację Ocalenie. Wczoraj zakończyła się licytacja pierwszego egzemplarza na profilu Gusstaff Records - kwotą 2222 zł, dzisiaj trwa druga licytacja - na profilu Dezertera - do godz. 21.00, w tej chwili najwyższa oferta to już 4000 zł – mówi Janusz Mucha, właściciel wydawnictwa.

 

- Nikt z nas nie spodziewał się, że zamiast na wiosnę, będziemy czekać na koniec wojny. Postanowiliśmy zabrać głos w tej bardzo ważnej i dręczącej nas sprawie. Tyle możemy zrobić. Kontynuujemy zatem akcję pomocy uchodźcom z Ukrainy, rozpoczętą aukcjami płyt oraz zbiórkami na koncertach" – pisze zespół na swojej stronie.

Dezerter zaczął grać w latach 80. i był solą w oku komunistycznych władz PRL. Zadebiutował piosenkami takimi jak "Ku przyszłości" i "Spytaj milicjanta". Pierwszy album „Underground Out Of Poland" ukazał się w 1987 r. w Stanach Zjednoczonych. Dziś Dezerter ma w dorobku ponad 20 płyt. Zespół gra w składzie: Krzysztof Grabowski – perkusja, autor tekstów,  Robert Matera - gitara, wokal, Jacek Chrzanowski – gitara basowa.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińska artystka w BWA. Pierwszy wojenny obraz to truchło Putina

CZYTAJ TAKŻE: Rowery dla dzieci i uchodźców z Ukrainy. Świetna akcja w Otyniu

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem