Podczas jubileuszowego 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano ponad 224 mln zł. Teraz fundacja Jurka Owsiaka włączyła się także w pomoc Ukrainie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W styczniu podczas 30. finału, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  zbierała pieniądze na dziecięcą okulistykę w polskich szpitalach pod hasłem "Przejrzyj na oczy!". W kweście brało udział ponad 120 tys. wolontariuszy. Działało ok. 1,6 tys. lokalnych sztabów.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Oficjalne puszki 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (zdjęcie ilustracyjne)
Oficjalne puszki 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (zdjęcie ilustracyjne)  fot. Sztab WOŚP ZG

Poznaliśmy ostateczne wyniki zbiórki. WOŚP zebrała  224 mln 376 tys. zł. To najwięcej w 30-letniej historii Orkiestry. - Nie chodzi o rekordy, ale o to, by pokazać, że jesteśmy – mówił podczas podsumowania Jerzy Owsiak, szef fundacji.

Pieniądze pójdą na zakup sprzętu do 25 ośrodków z oddziałami okulistyki dziecięcej w 17 miastach. W szpitalnych oddziałach okulistycznych lekarze rocznie przeprowadzają  kilkaset trudnych operacji, m.in. usuwania zaćmy.

Przypomnijmy. Podczas tegorocznego finału WOŚP w Zielonej Górze zebrano ponad 416 tys. zł (346,9 tys. zł w puszkach i na aukcjach i 69,4 tys. zł do eSkarbonek).

Dziś fundacja Jurka Owsiaka angażuje się także w pomoc uchodźcom z Ukrainy, kupuje i wysyła sprzęt medyczny do ukraińskich szpitali. WOŚP liczy, że wartość pomocy sięgnie 35 mln zł.

- Nasza pomoc dla Ukrainy ruszyła natychmiast. Kupujemy sprzęt, bo na tym znamy się najlepiej. Nasze sztaby pod każdą szerokością geograficzną zbierały dary dla Ukrainy. To jest doświadczenie społeczeństwa obywatelskiego – podkreśla Owsiak. 

CZYTAJ TAKŻE: Pamiętaj o mnie, czyli jak pochować i godnie pożegnać ukochanego psa

CZYTAJ TAKŻE: Groby na terenie dawnego LOK-u. Archeolodzy odkryli cmentarz

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem