Legendarny generał Stanisław Maczek jest patronem 10. Brygady Kawalerii Pancernej wchodzącej w skład żagańskiej "czarnej dywizji". Urodził się 130 lat temu, o czym pamiętali lubuscy pancerniacy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka wylądowała we Francji 1 sierpnia 1944 r., gdy w Warszawie wybuchło powstanie. Żołnierze Maczka, którzy nazywali swojego dowódcę "Bacą", zaczynali najważniejszy etap w swojej wojennej historii.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Żagań, uroczystości 130 rocznicy urodzin gen. Stanisława Maczka, 31 marca 2022 r.
Żagań, uroczystości 130 rocznicy urodzin gen. Stanisława Maczka, 31 marca 2022 r.  Fot. Archiwum 11LDKPanc.

W dziewięć dni pokonali ok. 400 km. Żołnierze Maczka zajmowali miasta Ypres, Tielt, Ruiselede, Gandawę. Okrążali Niemców pod Falaise. Potem wyzwalali Bredę. Gdy gen. Maczek zmarł 50 lat po tym wydarzeniu, spoczął na cmentarzu w tym holenderskim mieście. Miał 102 lata. Pod koniec życia dostał emeryturę od Bredy.

Gen. Maczek urodził się 130 lat temu, o czym pamiętali żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Legendarny dowódca jest patronem wchodzącej w skład dywizji 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Cześć gen. Maczkowi żołnierze oddali pod jego pomnikiem w Żaganiu na Skwerze Czołgisty. Pancerniacy z brygady wystawili wartę honorową. Wojenne melodię przypomniała orkiestra wojskowa, a w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego odprawiono mszę w intencji generała i jego żołnierzy.

CZYTAJ TAKŻE: Podziemny świat MRU i historia zamknięta w kształcie wielkiego bunkra

CZYTAJ TAKŻE: Magazyn odpadów atomowych w MRU. Wszystko już było zaplanowane...

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem