Podobne podziękowania i apel do rządu odrzucili wcześniej w zielonogórskiej radzie miejskiej radni PiS i prezydenta Kubickiego. Nic straconego. Wdzięczność mieszkańcom i wolontariuszom zamierza wyrazić sejmik i radni KO, PSL, Lewicy i Bezpartyjnych Samorządowców.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sejmik wyraża najwyższe uznanie, szacunek i podziw dla woj. lubuskiego i całej Polski, za ogromną solidarność i wsparcie dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Słowo dziękuję jest niewystarczające, aby odzwierciedlić wyjątkowe zaangażowanie Polaków w pomoc dla uchodźców poprzez zakup z prywatnych pieniędzy odzieży, żywności, leków oraz przyjmowanie do swoich domów kobiet, dzieci i osób starszych – czytamy w apelu radnych KO w sejmiku lubuskim.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Apel ma znaleźć się w programie sesji sejmiku w poniedziałek, 4 kwietnia. Koalicja może liczyć na głosy sojuszników – z PSL, Lewicy i Bezpartyjnych Samorządowców. Rządząca woj. lubuskim ma większość w sejmiku nad opozycją (PiS i Samorządowe Lubuskie, uważany za prywatny klub prezydentów Zielonej Góry i Nowej Soli).

W apelu sejmik domaga się od rządu i premiera Morawieckiego wsparcia dla wolontariuszy i organizacji pozarządowych oraz o „wystąpienie do organizacji międzynarodowych i europejskich o wsparcie Polski w obliczu zagrożenia kryzysem humanitarnym".

Podobny apel w końcu marca przepadł w zielonogórskim ratuszu. Odrzucili go radni PiS i prezydenta Janusza Kubickiego. Prezydent Zielonej Góry stwierdził, że Polska pomaga już teraz na najwyższym poziomie i że trudno, by rząd mógł zrobić coś lepiej. Wraz z PiS odpowiedzieli nagonką: radni KO zgłosili apel, bo sami dla uchodźców nic nie robią. - Wojna trwa już ponad miesiąc, a ci się nagle obudzili - kpił Kubicki. 

„Dziękujemy za solidarność i wsparcie dla uchodźców"

Oto treść apelu  w sejmiku lubuskim w sprawie „pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy":

Sejmik Województwa Lubuskiego wyraża najwyższe uznanie, szacunek i podziw dla województwa lubuskiego i całej Polski, za ogromną solidarność i wsparcie dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Wobec rosyjskiej agresji miliony mieszkańców tego suwerennego państwa zostało zmuszonych do ucieczki. Słowo dziękuję jest niewystarczające, aby odzwierciedlić wyjątkowe zaangażowanie Polaków w pomoc dla uchodźców poprzez zakup z prywatnych pieniędzy odzieży, żywności, leków oraz przyjmowanie do swoich domów kobiet, dzieci i osób starszych.

Jednocześnie Sejmik Województwa Lubuskiego apeluje do Premiera Mateusza Morawieckiego i Rządu RP o pilne wsparcie organizacji pozarządowych, wolontariuszy oraz wszelkich instytucji, które od pierwszych dni wojny niosą pomoc obywatelom Ukrainy.

Wobec trwającej kolejne tygodnie rosyjskiej agresji w sposób naturalny wyczerpują się zasoby sił i możliwości wolontariuszy oraz rezerwy wszelkich instytucji,  które wykonały i wykonują prace ponad swoje możliwości.

Sejmik Województwa Lubuskiego apeluje do Prezesa Rady Ministrów i całego rządu RP o podjęcie systemowych działań umożliwiających dalszą skuteczna pomoc i niezbędną pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, w tym również o wystąpienie do organizacji międzynarodowych i europejskich o wsparcie Polski w obliczu zagrożenia kryzysem humanitarnym.

Wobec faktu, że większość z dwóch milionów uchodźców wojennych z Ukrainy stanowią dzieci, a ich mamy mają ograniczone możliwości zarobkowania, niezbędne jest systemowe wsparcie wolontariuszy i organizacji pozarządowych, które biorą na siebie ogromny ciężar i odpowiedzialność w niesieniu pomocy ludziom bez środków do życia oraz przeżywających traumę wojenną.

Sejmik Województwa Lubuskiego wyraża solidarność, oddaje hołd i deklaruje wsparcie narodu ukraińskiego, który tak dzielnie walczy o swoją niepodległość.

CZYTAJ TAKŻE: Charków, nasz kochany Charków. Gdy przez telefon rozmawiam z bliskimi, słyszę odgłosy strzelaniny

CZYTAJ TAKŻE: Powiedziałam sobie: koniec z płakaniem, muszę zacząć pomagać Ukrainie stąd. Inaczej bym zwariowała [ROZMOWA]

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Betonowy Janusz i jego koalicjant PIS nie mógł tego przepuścić. Przecież ich Rząd działa wyśmienicie i wszystko samo się robi. Wolontariusze niech pracują do czasu aż nie padną na pysk.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Bardzo ważny apel,bardzo ważne podziękowania ludziom dobrej woli ,ludziom otwartego serca ,ludziom otwartym na krzywdę innych,ludzia którzy potrafią przekazać uchodźca ciepło, serdeczność,miłość
  Wiesław Śmiech
  @Bleck Whait
  Dziś się uda. Nie ma za co
  już oceniałe(a)ś
  0
  0