To jak do tej pory najgroźniejszy pożar tej wiosny w woj. lubuskim. Ogień strawił 20 ha łąk i lasów w nadleśnictwie Lubsko.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O dużym pożarze powiadomił Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich w nadleśnictwie Lubsko.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Pożar w nadleśnictwie Lubsko, kwiecień 2022 r.
Pożar w nadleśnictwie Lubsko, kwiecień 2022 r.  Fot. Paweł Mrowiński/OEPL Jeziory Wysokie

Pożar wybuchł w poniedziałek. - Zaczął się od suchych łąk. Przy silnym wietrze szybko przeniósł się do lasu. Prawdopodobnie było to podpalenie – tłumaczą leśnicy z Jezior. I zaznaczają:  - To największy pożar w naszym nadleśnictwie od 15 lat. Objął obszar blisko 20 ha, w tym niestety, ok. 13 ha lasu.

W akcji gaśniczej brało udział kilkanaście zastępów strażaków z PSP i OSP z  Żar i powiatu żarskiego i krośnieńskiego. Dodatkowy sprzęt dojechał z Zielonej Góry i Nowej Soli.

To nie pierwszy tej wiosny pożar lasów. W połowie marca pod Mirocinem w nadleśnictwie Nowa Sól ogień strawił ponad 4 ha uprawy dębowej. - Na szczęście wiele z drzewek pozostało w dobrej formie, z nieprzerwanymi tkankami przewodzącymi. Jeżeli przyszłe miesiące okażą się ciepłe i wilgotne, poniesione straty będą minimalne – przewidują leśnicy.

CZYTAJ TAKŻE: Myśliwi zakazują wstępu nad leśny staw, bo dzierżawią i polują. Leśnicy zdziwieni: "Dezaprobata"

 CZYTAJ TAKŻE: Jak leśnicy odnawiają lasy? Byliśmy w miejscu, gdzie rodzą się miliony drzew

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wypalanie traw - ulubiona wiosenna rozrywka upośledzonych umysłowo kmiotów
  już oceniałe(a)ś
  2
  0