To będzie pięć dni z winem, chłodem zielonogórskich piwnic, ale też koncertami Krzysztofa Zalewskiego czy Kaśki Sochackiej. 29 kwietnia rozpoczyna się II Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic. Trudno o lepszy sposób na spędzenie weekendu majowego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

W dniach 29 kwietnia - 3 maja zapraszamy na II Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic. To druga edycja imprezy, która w ubiegłym roku przyciągnęła do Zielonej Góry turystów z całej Polski.

W czasie weekendu majowego otworzymy dla mieszkańców i turystów 17 historycznych piwnic winiarskich, w których zaprezentuje się aż 31 lubuskich winnic. To niepowtarzalna okazja, by poczuć klimat winiarskiego świata ukrytego w wiekowych piwnicach, w których dawniej leżakowały beczki z winem. Większość piwnic jest na co dzień niedostępna do zwiedzania.

2021 r. Zielona Góra, Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic. Piwnica przy ul. Wodnej 32
2021 r. Zielona Góra, Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic. Piwnica przy ul. Wodnej 32  Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

TUTAJ kupicie karnety na II Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic.

Festiwal potrwa pięć dni, od piątku do wtorku. Już od piątkowego wieczoru (29 kwietnia) mieszkańcy i turyści będą mogli zwiedzić 17 historycznych piwnic winiarskich. Czekać będą w nich jedna, dwie, a nawet trzy lubuskie winnice. Będzie można porozmawiać z winiarzami, poznać tajniki produkcji wina, a przede wszystkim spróbować lokalnych trunków. W wydarzeniu weźmie udział 31 winnic z całego województwa.

Od 29 kwietnia do 3 maja w Zielonej Górze czeka nas prawdziwe winiarskie święto. II Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic to kilkanaście historycznych piwnic winiarskich, w których zaprezentuje się aż 30 winnic z całego województwa. Atrakcją będą też koncerty gwiazd. Na scenie przy Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze wystąpią m.in. Krzysztof Zalewski i Kaśka Sochacka. Przypomnijmy sobie, jak było podczas pierwszej edycji imprezy. Na zdjęciu Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic w 2021 r. w Zielonej Górze.
Od 29 kwietnia do 3 maja w Zielonej Górze czeka nas prawdziwe winiarskie święto. II Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic to kilkanaście historycznych piwnic winiarskich, w których zaprezentuje się aż 30 winnic z całego województwa. Atrakcją będą też koncerty gwiazd. Na scenie przy Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze wystąpią m.in. Krzysztof Zalewski i Kaśka Sochacka. Przypomnijmy sobie, jak było podczas pierwszej edycji imprezy. Na zdjęciu Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic w 2021 r. w Zielonej Górze.  Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Poczuć się jak w katedrze

Na festiwalowej mapie znajdą się piwnice winiarskie różnego typu. Pokażemy m.in. olbrzymią leżakownię Ernsta Mühlego w parku Sowińskiego. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1860 r. Kilkanaście lat temu kupiło ją dwóch zielonogórskich przedsiębiorców. W ub. roku skończyli gruntowny remont.

- Czuję się jak w katedrze - mówił Tomasz Kowalski z Muzeum Ziemi Lubuskiej, gdy pierwszy raz wszedł do środka. - Według mnie to nie tylko jeden z najważniejszych winiarskich zabytków, ale najważniejszych zabytków w Zielonej Górze w ogóle - oceniał winiarz Zbigniew Trojan.

Dawna piwnica winiarska Ernsta Muhle w parku Sowińskiego. Na zdjęciu od lewej: Bartłomiej Gruszka (prezes Fundacji Tłocznia), Zbigniew Trojan (winnica Trojan), Sławomir Wudajko (jeden z właścicieli) i Tomasz Kowalski z Muzeum Ziemi Lubuskiej
Dawna piwnica winiarska Ernsta Muhle w parku Sowińskiego. Na zdjęciu od lewej: Bartłomiej Gruszka (prezes Fundacji Tłocznia), Zbigniew Trojan (winnica Trojan), Sławomir Wudajko (jeden z właścicieli) i Tomasz Kowalski z Muzeum Ziemi Lubuskiej  Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Atrakcją (już tradycyjnie podczas imprez winiarskich w Zielonej Górze) będzie też np. piwnica przy ul. Wodnej. W 1786 r. zbudował ją Johann Jeremias Seydel. To prawdopodobnie jedyna taka piwnica winiarska w Polsce. Jest unikatowa, bo nie powstała pod budynkiem ani na terenie wytwórni, ale została zbudowana w południowym zboczu winnicy, na terenie rewiru nazwanego Rodeland. W XIX w. pokazywano ją znamienitym gościom, którzy odwiedzali Zieloną Górę. Dziś Krzysztof Fedorowicz, właściciel winnicy Miłosz w Łazie, produkuje w niej wino musujące.

Piwnica przy ul. Wodnej 32. Na zdjęciu Krzysztof Fedorowicz, właściciel winnicy Miłosz, pisarz
Piwnica przy ul. Wodnej 32. Na zdjęciu Krzysztof Fedorowicz, właściciel winnicy Miłosz, pisarz  Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Zalewski, Smolik, Kaśka Sochacka

Wydarzeniami towarzyszącymi imprezy będą koncerty, degustacje komentowane, spacery winiarskie.

W Lubuskim Centrum Winiarstwa w podzielonogórskim Zaborze wystąpią Krzysztof Zalewski, Smolik i Kev Fox (30 kwietnia) oraz Łukasz Łyczkowski & 5 RANO i Kaśka Sochacka (1 maja). 3 maja, na zakończenie festiwalu, na dziedzińcu dawnej wytwórni koniaków Raetscha przy ul. Chrobrego w Zielonej Górze odbędzie się koncert Siesta & Wino. Wystąpią Joao de Sousa i Ola Jas, a koncert poprowadzi Marcin Kydryński. Koncerty są bezpłatne.

W sprzedaży są karnety na degustację win w piwnicach winiarskich. Uczestnicy festiwalu razem z karnetem dostaną też kieliszek i zawieszkę na szyję, folder z mapą i opisem każdej piwnicy. Sam wstęp do piwnic winiarskich podczas festiwalu będzie bezpłatny.

TUTAJ kupicie karnety na II Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic.

Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

- Na taką imprezę czekaliśmy od lat - mówili w ub. roku turyści, którzy przyjechali do Zielonej Góry na pierwszą edycję festiwalu. - Mieszkamy w Rybniku, planowaliśmy wyjazd nad morze. Kiedy się dowiedzieliśmy o festiwalu, postanowiliśmy, że zatrzymamy się w Zielonej Górze - dodawali inni.

Winnice biorące udział w Festiwalu: Adam Płoński, Aris, Bachusowe Pole, Cantina, Equus, Folwark Pszczew, Hiki, Julia, Łukasz, Marcinowice, Miłosz, Milsko, Międzypole, Mozów, Na Leśnej Polanie, Od Nowa, Pod Lipą, Pod Lubuskim Słońcem, Pod Wieżą, Pod Winną Górą, Saint Vincent, Saganum, Senator, Słoneczne Tarasy, Stara Winna Góra, Trojan, Vae Soli, Winne Tarasy, Winnogóra, Wzgórza Cisowskie, Żelazny.

Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Głównymi organizatorami II Lubuskiego Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic są Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego i Lubuskie Centrum Winiarstwa. Współorganizatorami są Fundacja Tłocznia i Fundacja Gloria Monte Verde. Partnerzy medialni: "Gazeta Wyborcza" w Zielonej Górze, Lubuskie Centrum Informacyjne, Nasza Lubuska-Region.

Karnety możecie kupić na abilet.pl. O szczegółach imprezy dowiecie się na stronie www.centrumwiniarstwa.pl, będziemy o niej pisać też w zielonogórskiej "Wyborczej".

CZYTAJ TAKŻE: Za nami weekend z piwnicami winiarskimi. Turyści: Na taką imprezę czekaliśmy od lat!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem