Gotuje się wokół planowanej przez prezydenta Zielonej Góry obwodnicy zachodniej. W tej sprawie mieszkańcy pisali nawet skargi do premiera, kolejarze mówią o katastrofie na torach. W tym tygodniu odbędą się dwa spotkania konsultacyjne. Sprawdź, kiedy i gdzie?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zielona Góra otrzymała już kilkaset tysięcy złotych na opracowanie projektu obwodnicy, która w przyszłości ma być skomunikowana z mostem na Odrze w Pomorsku (dziś kursuje tam prom).

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry, z czołowymi politykami lubuskiego PiS ogłasza plan budowy zachodniej obwodnicy Zielonej Góry i drogi łączącej przyszły most w Pomorsku z Sulechowem
Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry, z czołowymi politykami lubuskiego PiS ogłasza plan budowy zachodniej obwodnicy Zielonej Góry i drogi łączącej przyszły most w Pomorsku z Sulechowem  Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Prezydent Janusz Kubicki ogromne pieniądze na inwestycję dostać ma od rządu dzięki dobrym, sojuszniczym układom z PiS. Chwali się, że wywalczył aż 358 mln zł. Nie musiał składać wniosków, koncepcji, analiz. Obiecano mu także, że odcinek na północ od Odry - od mostu do drogi S3 - sfinansuje w większości Ministerstwo Obrony Narodowej, powołując się na istotne znaczenie drogi dla celów wojskowych.

Miasto poprowadzi jednak tylko budowę odcinka od Trasy Północnej do miejscowości Wysokie. Resztę wybudować ma podlegający pod władze województwa Zarząd Dróg Wojewódzkich, przy czym kasę na most w Pomorsku zdobył kilka lat temu z krajowego programu „Mosty dla regionu".  Inwestycję na północ od Odry także poprowadzić ma województwo. Jednocześnie urząd marszałkowski zadeklarował, że dołoży ok. 20 mln zł z unijnej kasy na miejski odcinek obwodnicy, jeżeli Kubicki będzie miał zapewnione dofinansowania rządu i MON.

Jak będzie przebiegać obwodnica zachodnia?  Wybrana firma przygotowała trzy warianty. Tyle że zaniepokojeni mieszkańcy twierdzą, że prezydent i jego ekipa wariant już wybrali.

- Władze miasta szykują nie tylko nam, ale całej okolicy komunikacyjny koszmar. Obwodnica zachodnia ma przejść przez rondo, które znajdzie się jakieś 120 m od głównej linii kolejowej, tzw. Odrzanki. Spowoduje to nie tylko ogromne korki i zagrożenie dla kierowców, ale zniweczy też długofalowe plany kolejarzy – przestrzega w „Wyborczej" Dawid Lorenz, jeden z mieszkańców Przylepu, którzy próbują odwieść władze miasta od budowy zachodniej obwodnicy w bezpośredniej bliskości torowiska.

Przed nami najważniejsze konsultacje. Właśnie prezydent Kubicki na oficjalnej internetowej stronie miasta zaprosił mieszkańców na rozmowy. Komunikat jest krótki:

- Prezydent zaprasza na spotkanie konsultacyjne mieszkańców w sprawie planowanej Obwodnicy Zachodniej:

 1. Poniedziałek, 25 kwietnia – godz. 17 – Wiejski Dom Kultury w Płotach
 2. Wtorek, 26 kwietnia – godz. 17 – Zespół Edukacyjny nr 6 (szkoła w Przylepie).

CZYTAJ TAKŻE: Zachodnia obwodnica Zielonej Góry. Mieszkańcy Przylepu wkurzeni na planowany przebieg, piszą do premiera Morawieckiego

CZYTAJ TAKŻE: Miasto chce budować obwodnicę zachodnią. Pabierowski: Nie widzę w tym ekonomii [ROZMOWA]

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Drwalowe "konsultacje" = farsa. Podetkną ludziom trzy warianty nabazgrane mazakiem i każą wybierać między dżumą a cholerą bez innych opcji, bez dialogu, bez racjonalnych argumentów i przede wszystkim bez szerokiego kolegium specjalistów niezależnych od etatów w UM. Przerabialiśmy to w przeszłości: Las Piastowski, parking na Braniborskim czy gazony na deptaku. Miejsce "konsultacji" mówi wszystko o ich charakterze - Wiejski Dom Kultury w Płotach. Powodzenia!
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  Oby powstałą jak najszybciej. Obojętne czy przejdzie przy torach czy trochę dalej. Aczkolwiek bliżej jest sosnina a dalej ładny las bukowo-dębowy.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0