Ponad 10 tysięcy wniosków o wypłaty dla Ukraińców przyjął lubuski oddział ZUS. Świadczenia ruszą w maju.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To efekt specjalnej ustawy przyjętej przez Sejm, w tym  także o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym (RKO). Uchodźcy z Ukrainy uzyskali prawo do wsparcia z ZUS przez czas pobytu z dziećmi w Polsce. Mogą liczyć na świadczenia 500 plus, RKO oraz o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

- O pomoc mogą ubiegać się osoby, które znalazły się w Polsce po 23 lutego z powodu wojny z Rosją, uzyskały numer PESEL UKR i mają polski rachunek bankowy oraz numer telefonu – informuje ZUS.

Pierwsze wypłaty świadczeń w ramach  rządowego programu „Rodzina 500 plus" ruszą w maju. -  Do tej pory lubuskie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyjęły ponad 10,5 tys. wniosków o wsparcie. Od soboty obywatele Ukrainy mogą także wnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – tłumaczy Agata Muchowska, rzecznik lubuskiego ZUS w Zielonej Górze. Przypomina, że od 26 marca, czyli od udostępnienia na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku. Wnioski dotyczą bieżącego okresu świadczeniowego, który skończy się 31 maja oraz kolejnego - zacznie się 1 czerwca.

Od soboty można także składać w języku ukraińskim elektroniczne wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To świadczenie na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzic dziecka może zdecydować czy chce otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł przez dwa lata, czy w wysokości 1 000 zł przez rok.

CZYTAJ TAKŻE: Prezerwatywy w punkcie wsparcia dla Ukrainy. Radny PiS: "To ideologizacja pomocy"

CZYTAJ TAKŻE: Porody, dramaty i 150 telefonów dziennie. Eliza: Nie wszyscy mogą pomagać uchodźcom z Ukrainy

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem